• Start
  • Wiadomości
  • Wojskowy Cmentarz Francuski. Cześć Francuzom, poległym w Gdańsku za Francję i Polskę!

Wojskowy Cmentarz Francuski. Cześć Francuzom, poległym w Gdańsku za Francję i Polskę!

13 listopada delegacja Francji, w tym ambasador tego kraju w Polsce Frédéric Billet, oddała hołd żołnierzom spoczywającym na Wojskowym Cmentarzu Francuskim w Gdańsku. Co roku odbywa się w tym miejscu duża uroczystość wojskowa, w tym obchody z powodu pandemii Covid-19 były skromniejsze.
13.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. (od lewej) Alain Mompert, konsul honorowy Francji na Pomorzu, mbasador Francji w Polsce Frédéric Billet oraz attaché obrony przy ambasadzie Francji
Nz. (od lewej) Alain Mompert, konsul honorowy Francji na Pomorzu, ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet oraz attaché obrony przy ambasadzie Francji
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


11 listopada Polacy świętują Dzień Odzyskania Niepodległości. Dla Francuzów jest to również bardzo ważna data, choć dotyczy faktu zakończenia I Wojny Światowej. Tego dnia w 1918 r. marszałek Ferdynand Foch, naczelny wódz wszystkich sił sprzymierzonych na froncie zachodnim podpisał rozejm w Compiègne, który kończył ten okrutny konflikt.

Z tej okazji, zazwyczaj 12 listopada, na Wojskowym Cmentarzu Francuskim w Gdańsku odbywały się uroczystości. Towarzyszyła im zawsze specjalna wojskowa oprawa. Była kompania honorowa i orkiestra wojska polskiego, z Francji przyjeżdżali weterani wojenni, żeby złożyć hołd swoim kolegom. Niestety w tym roku z powodu pandemii Covid-19 nie było tak dużej uroczystości. Przybyła jednak oficjalna delegacja francuska.

Dla Francuzów 11 listopada to ważna data zakończenia I Wojny Światowej
Dla Francuzów 11 listopada to ważna data zakończenia I Wojny Światowej
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


- Jesteśmy tutaj tak, jak każdego roku. Specjalnie przyjeżdża tu pan ambasador, a także attaché obrony przy ambasadzie i jego zastępca. Są również z nami studenci szkoły oficerskiej. To jest wyjątkowe miejsce. Spoczywa tu ponad 1300 osób. Chcemy uhonorować ludzi, którzy walczyli o wolność Francji i Europy – powiedział Alain Mompert, konsul honorowy Francji na Pomorzu.

Delacja francuska złożyła wieniec pod pomnikiem trzech krzyży, a konsul odczytał nazwiska osób, które w służbie Francji zmarły w ostatnim roku. Na koniec ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet wpisał się do pamiątkowej księgi.

- Napisałem, że dzisiaj składamy hołd wszystkim żołnierzom francuskim, którzy polegli w Polsce i w innych krajach – powiedział Frédéric Billet. - To jest dla mnie bardzo ważne, żeby pamiętać o zmarłych, o tych, którzy zginęli. Przeszłość odgrywa bardzo ważną rolę i we Francji, i w Polsce.

Wojskowy Cmentarz Francuski w Gdańsku przy ul.Powstańców Warszawskich
Wojskowy Cmentarz Francuski w Gdańsku przy ul.Powstańców Warszawskich
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Znajdujący się przy ul. Powstańców Warszawskich 35 w Gdańsku Wojskowy Cmentarz Francuski to miejsce niezwykłe. To największa wojenna nekropolia francuska położona poza granicami Francji. Na powierzchni około 2 ha, w 8 kwaterach spoczywają żołnierze francuscy z różnych czasów i różnych konfliktów zbrojnych. Około 30 procent grobów posiada dane osobowe zmarłych, pozostałe mogiły są bezimienne.

Podójne zdjęcie. Po prawej czarno-biały historyczny obraz Charlesa De Gaulle’a, który pod parasolkami na cmentarzu wpisuje się do księgi. Po lewej treść wpisu w języku francuskim
Wrzesień 1967 r. Wizyta na Wojskowym Cmentarzu Francuskim w Gdańsku gen. Charlesa De Gaulle’a. W księdze pamiątkowej prezydent Francji napisał: "Cześć Francuzom, poległym w Gdańsku za Francję i Polskę"
zdj. Zbigniew Kosycarz/KFP i Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Wiadomo, że pochowani są tu głównie jeńcy ekshumowani z wielu rejonów Polski, którzy zmarli w obozach jenieckich w czasie II Wojny Światowej. Spoczywają tu również przeniesione z Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku szczątki żołnierzy francuskich z okresu I Wojny Światowej, a także szczątki jeńców francuskich wziętych do niewoli po bitwie pod Sedanem w czasie Wojny Prusko-Francuskiej z 1870 roku. W czasie, gdy cmentarz zakładano odnaleziono w tym miejscu szczątki żołnierzy francuskich z czasów Wojen Napoleońskich, znajdowało się tu bowiem w roku 1813 miejsce pochówku żołnierzy.

Wrzesień 1967 r. Gen. Charles De Gaulle składa kwiaty na Wojskowym Cmentarzu Francuskim w Gdańsku
Wrzesień 1967 r. Gen. Charles De Gaulle składa kwiaty na Wojskowym Cmentarzu Francuskim w Gdańsku
zdj. Zbigniew Kosycarz/KFP

Cmentarz został otwarty w 1967 roku przed przybyciem do Polski prezydenta Francji gen. Charlesa De Gaulle’a. Obok siebie spoczywają żołnierze różnych wyznań - chrześcijanie, muzułmanie, wyznawcy judaizmu. W 2002 roku została zakończona gruntowna renowacja cmentarza.


W tym roku, 12 listopada o uhonorowaniu spoczywających na cmentarzu żołnierzy pamiętali przedstawiciele Rady Miasta. Kwiaty złożyli radni Anna Golędzinowska i Andrzej Kowalczys.

Niesamowite miejsce. Starsi mieszkańcy okolicy do tej pory wspominają wizytę prezydenta de Gaulle'a w 1967 roku. Cieszę się, że udało nam się choć symbolicznie uczcić Dzień Pamięci”

– napisała na Anna Golędzinowska na Facebooku.

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza