• Start
  • Wiadomości
  • "Jestem". WL4 zaprasza na wystawę ważną społecznie. Na początek w wersji online

"Jestem". WL4 zaprasza na wystawę ważną społecznie. Na początek w wersji online

12. artystów z Trójmiasta, Polski i ze świata prezentuje swoje prace na najnowszej wystawie w siedzibie WL4 - Mlecznym Piotrze, zatytułowanej „Jestem”. Tytuł nawiązuje do ataku terrorystycznego na redakcję tygodnika „Charlie Hebdo” we Francji, porusza temat tożsamości i przynależności. Wystawę na razie można oglądać online.
21.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezentacja zdjęć Andrzeja Wolkusza pt. „Ksenofilia” jest częścią nowej wystawy „Jestem”, w galerii WL4 Mleczny Piotr w Gdańsku
Prezentacja zdjęć Andrzeja Walkusza pt. „Ksenofilia” jest częścią nowej wystawy „Jestem”, w galerii WL4 Mleczny Piotr w Gdańsku
fot. Anna Gross

Na wystawę „Jestem”, prezentowaną w Mlecznym Piotrze - znajdującej się na terenie Stoczni Cesarskiej siedzibie galerii WL4, składają się prace dwunastu artystów poruszających się w rozmaitych obszarach sztuk wizualnych. Znalazły się tu zarówno nazwiska rodzimych twórców, udzielających się artystycznie w Trójmieście, jak i tych z dalszych części kraju, a nawet zza granicy - Francji, Niemiec, Armenii i Chile. Wspólnie przygotowali projekt poruszający temat tożsamości w różnych jej aspektach i obszarach.

- Centrum tej wystawy stanowi część zatytułowana „Ksenofilia”, w której znajdują się fotografie Andrzeja Walkusza - opowiada Andrzej Stelmasiewicz. - Ksenofilia to otwartość na innych ludzi, na „obcych”. Wokół tej centralnej części są prace ponad dziesięciorga artystów, którzy pokazują nam, jak widzą świat.

Wśród prac są zarówno intymne, bardzo osobiste wypowiedzi (Magdalena Nowak, Julia Boros) jak i te sięgające dalej, analizujące „tutejszość” małych ojczyzn (Paweł Wencki) i stanowiące efekt poszukiwań własnego miejsca na ziemi, gdzie można żyć w bezpieczny i godny sposób (Andrzej Walkusz, Christophe Depaz, Thierry Blanchard). Tożsamość Kurdów - jednego z największych narodów bez własnego państwa pokazują zdjęcia Jana Czuchaja, zaś przygotowywanie posiłku w amazońskiej dżungli przez kobiety z plemienia Bora, będące rytuałem symbolizującym ciągłość trwania ich społeczności, znajdziemy na fotogramach i artefaktach Marka Wołodźki.

 

Swoje zdjęcia Andrzej Walkusz wykonuje na ulicach miast całego świata
Swoje zdjęcia Andrzej Walkusz wykonuje na ulicach miast całego świata, skupiając się na człowieku
fot. Anna Gross

 

„Jestem” to również próba artystycznego oswojenia tragicznej rzeczywistości wojny trwającej w Górnym Karabachu (Areg Balayan) i historia walk o wolność Lwowa, gdzie w jednej ziemi leżą Polacy i Ukraińcy walczący przeciw sobie w roku 1918 (film „Tu leżą… tam leżą…” Vahram Mkhitaryan i Aleksandra Majdzińska). O prawie do decydowania o własnym życiu i wolności wypowiedzi mówią prace Pameli Palma Zapaty.

Wszystkie prezentowane prace wpisują się w artystyczną analizę kwestii przynależności - niekoniecznie tej nadanej ale tej, z którą się utożsamiamy. To wystawa - manifest, dla której przyczynkiem do powstania były tragiczne wydarzenia z 2015 roku, kiedy Francją wstrząsnęła informacja o ataku terrorystycznym na redakcję tygodnika „Charlie Hebdo”, w którym zginęło 12 osób. Ta tragedia stała się iskrą dla spontanicznej akcji społecznej, przeciwstawiającej się agresywnym formom nieakceptacji i stygmatyzowania. Miliony osób, nie tylko obywateli Francji, ale z całego świata - mieszkańców różnych krajów, wyznawców różnych religii, posiadających różne poglądy - wyrażało publicznie solidarność z tygodnikiem, umieszczając w mediach społecznościowych hasło „Je suis Charlie” - „Jestem Charlie”.

Wystawa czynna jest w dniach 16-29 kwietnia. Na razie jedynie online - poszczególni artyści i ich dzieła prezentowani są na Facebooku Galerii WL4. Znajdziemy tu zdjęcia, filmy i fragmenty wywiadu z jednym z autorów wystawy. Z chwilą, gdy ponownie otwarte zostaną instytucje kultury, prace będzie można zobaczyć na żywo, w Mlecznym Piotrze.

TV

Mevo się kręci!