Wizyta ukraińskich dziennikarzy. Czy Gdańsk będzie dla nich wzorem odbudowy kraju po wojnie?

Z dwudniową wizytą przebywa w Gdańsku 13-osobowa grupa dziennikarzy z Ukrainy. W środę, 22 listopada, byli na budowie Portu Czystej Energii na Szadółkach, popularnie nazywanego spalarnią śmieci. Żurnaliści chcą na przykładzie naszych doświadczeń dowiedzieć się, jak w przyszłości po zakończeniu wojny z Rosją można odbudować Ukrainę.  
22.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka kobiet w żółtych kaskach i kamizelkach na terenie budowy
Większość w delegacji ukraińskich dziennikarzy stanowią kobiety
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Jakie są cele wizyty dziennikarzy z Ukrainy?

W delegacji mediów z Ukrainy większość stanowią przedstawiciele czołowych stacji telewizyjnych, ale jest też dziennikarka radiowa. Przyjechali do Gdańska głównie z Kijowa oraz miasta Mikołajów z południowej części Ukrainy.
 
- Chcemy na miejscu zapoznać się z historią powojenną miasta Gdańska. I zobaczyć, jak może wyglądać proces odbudowy Ukrainy ze zniszczeń z zastosowaniem ekologicznych i klimatycznych standardów - powiedziała organizatorka przyjazdu ze strony ukraińskiej Kateryna Smachylo.

Uroczysty chrzest walczaka w Porcie Czystej Energii. WIDEO i ZDJĘCIA

Z podobną wizytą studyjną ukraińscy dziennikarze byli wcześniej w Dreźnie i Lipsku (Niemcy). 
 
- Ukraińskie samorządy potrzebują naszego wsparcia w zakresie koncepcji powojennej rekonstrukcji i planowania przestrzennego. Interesują ich nasze doświadczenia w zakresie koordynowania i zarządzania metropolią, odbudowy Gdańska ze zgliszczy, które pozostawiła po sobie II wojna światowa - tłumaczy Anna Kieturakis z Referatu Spraw Zagranicznych Biura Prezydenta Gdańska. 

Na dobry start - Port Czystej Energii 

Swój pobyt w Gdańsku dziennikarze z Ukrainy rozpoczęli na finiszującej budowie Portu Czystej Energii. Ta największa w historii Pomorza inwestycja związana z gospodarką odpadami ruszyła w lipcu 2020 r. Zakład ma być gotowy do użytku 1 kwietnia 2024 r
Grupa osób, mężczyzn i kobiet w żółtych kaskach i kamizelkach na terenie budowy
O szczegółach inwestycji w Porcie Czystej Energii opowiadał Adam Łosiński, inspektor nadzoru
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Ukraińscy goście dowiedzieli się, że Port Czystej Energii będzie nowoczesną elektrociepłownią. Energia elektryczna i ciepło powstaną w wyniku termicznego przekształcenia odpadów komunalnych. W instalacji spalane będą pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu takie, jak zużyte pieluchy jednorazowe, podpaski, patyczki i waciki kosmetyczne, styropian, zabrudzony papier, folie po słodyczach, nabiale, itp. 
 
Żurnaliści dopytywali m.in., w jakim stopniu spalanie śmieci w Porcie Czystej Energii będzie negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne.  

Port Czystej Energii. Zobacz naszą fotorelację z dnia otwartego tej miejskiej inwestycji

- Nasza spalarnia będzie bardzo ekologiczna. Wyposażona jest w podwójny system wyłapywania niebezpiecznych substancji. Jeden ze współpracujących z nami profesorów ma takie porównanie, że z komina instalacji będzie wydobywać się mniej zanieczyszczeń niż z grilla ogrodowego - odpowiedział Adam Łosiński, inspektor nadzoru w Porcie Czystej Energii. 

Jak goście z Ukrainy ocenili Port Czystej Energii?

Spalarnia odpadów w Szadółkach zrobiła duże wrażenie na dziennikarzach z Ukrainy. 
 
- Zobaczyłem tutaj przykład profesjonalnej utylizacji śmieci. I jeśli ten proces wygląda na drogi, to tak właśnie ma być. Bo jeśli będziemy na takim procesie i inwestycji oszczędzać, to nie będzie właściwego efektu - ocenił Dmytro Lytvynenko, mający za sobą 25-letnie doświadczenie telewizyjne, a teraz jako pracownik European Climate Foundation w Bratysławie współpracuje na co dzień z grupą dziennikarzy w Ukrainie, którzy interesują się np. sprawami energii i klimatu.  
Dwie kobiety w żółtych kaskach i kamizelkach stojące do zdjęcia na terenie budowy
Nie zabrakło też pamiątkowych zdjęć, w tle główny budynek Portu Czystej Energii wysoki na ok. siedem pięter
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Jego zdaniem, odbudowa Ukrainy ze zniszczeń wojennych powinna być przeprowadzona według najwyższych, międzynarodowych wzorców. - Żeby nie było sytuacji, że przywrócimy obiekty i infrastrukturę w połowie lub według stanu pierwotnego - wyjaśnił. 

Port Czystej Energii. Para wodna i świst oznaczają przygotowania do rozruchu instalacji

Dmytro Lytvynenko dodał, że w Ukrainie działa kilka spalarni śmieci. 
 
- Ale spala się tam wszystko, bez wcześniejszego sortowania. Ukraińcy zaczynają segregować odpady, ale nie zawsze odbywa się to w sposób prawidłowy. Dla przykładu, są miejsca, gdzie pozyskiwany jest tylko jasny plastik. Albo jest tak, że ludzie dobrze segregują, a potem i tak to się na końcu miesza - wytłumaczył Dmytro Lytvynenko.

Jaki jest program pobytu Ukraińców?

Wizyta ukraińskich dziennikarzy w Porcie Czystej Energii oraz sąsiadującym z nim Zakładzie Utylizacyjnym, przy ul. Jabłoniowej 55, trwała ok. trzech godzin. 
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WIZYTY UKRAIŃSKICH DZIENNIKARZY W PORCIE CZYSTEJ ENERGII:
 


 
W środę, przedstawiciele mediów z Ukrainy odwiedzili też Gdańską Infrastrukturę Społeczną, przy ul. Cienistej 10 A, gdzie zapoznali się z domami modułowymi wykorzystującymi odnawialne źródła energii. 
 
W czwartek, 23 listopada, dziennikarze z Ukrainy mają zaś w planie zwiedzanie Gdańska oraz spotkanie z Piotrem Lorensem, Architektem Miasta Gdańska, dotyczące zniszczeń wojennych w 1945 r. oraz odbudowy miasta. 
 
Przed przyjazdem do Gdańska, we wtorek, 21 listopada, goście z Ukrainy byli natomiast w Sopocie, gdzie mieli rozmowy poświęcone m.in. termomodernizacji oraz gospodarce wodami opadowymi.

Podstawowe informacje o Porcie Czystej Energii

Do instalacji w Szadółkach trafiać będą odpady z miasta Gdańska i 34 pomorskich gmin.
 
Roczna wydajność Portu Czystej Energii wyniesie 160 tysięcy ton śmieci, a przepustowość dobowa 495 ton. Temperatura spalania wyniesie od 850 do 1050 stopni Celsjusza. 

Wizyta samorządowców z obwodu donieckiego. Zobaczą, jak Gdańsk gospodaruje odpadami

Planowana roczna produkcja energii elektrycznej w PCE to 109 GWh. Wystarczy to, dla przykładu, na pokrycie zapotrzebowania: 
 
  • 3,5 roku gdańskiego taboru tramwajowego
  • 11 lat oświetlenia drogowego w Gdańsku
  • 54 tys. gospodarstw domowych rocznie
Roczna produkcja energii cieplnej w PCE szacowana jest na 509 TJ.
 
Wystarczy to np. na:
 
  • zasilenie 19 tys. gospodarstw domowych (zimą)
  • 70 tys. gospodarstw domowych (ciepła woda latem)
Zielona energia z gdańskiego zakładu pozwoli m.in. ograniczyć o:
 
  • 1,83 mln metrów sześciennych emisję gazu wysypiskowego rocznie
  • zaoszczędzić rocznie 52,8 tys. ton węgla kamiennego
  • zaoszczędzić rocznie 47,2 tys. ton węgla brunatnego
  • zmniejszyć rocznie o 164 tys. ton roczną emisję dwutlenku węgla (CO2) w porównaniu do oddzielnej produkcji energii na bazie węgla

TV

20. rocznica Polski w Unii Europejskiej. Podniesienie flagi na Górze Gradowej