• Start
  • Wiadomości
  • “Wiwat Polska!” na 21. Paradzie Niepodległości w Gdańsku

Słoneczne “Wiwat Polska!” na 21. Paradzie Niepodległości w Gdańsku. WIDEO I ZDJĘCIA

Wyjątkowo piękna pogoda towarzyszyła gdańskiej Paradzie Niepodległości, która po raz 21 przeszła ulicami Starego i Głównego Miasta w sobotę, 11 listopada 2023 r., by uświetnić 105. urodziny Niepodległej. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 30 tysięcy mieszkańców Gdańska i Pomorza oraz turystów. - Myślę, że każdemu z nas marzy się taka Polska, jaką widzimy dziś na ulicach Gdańska - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
11.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ludzie stoją na poboczu ulicy, widzowie parady, w dużej fladze Polski gra światło słońca
11 listopada 2023 - 21 Parada Niepodległości w Gdańsku, 105 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

ZOBACZ Rodzinne zdjęcie gdańszczan wykonane z okazji 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości

Zanim biało - czerwony korowód wyruszył z Podwala Staromiejskiego, gdzie tradycyjnie odbywa się formowanie parady, na pobliskim Placu Kobzdeja można było bezpłatnie otrzymać flagę Polski lub Gdańska, a także biało - czerwony kotylion do wpięcia w klapę płaszcza.

W akcji przekazania mieszkańcom puli 1200 flag narodowych i 600 gdańskich oraz kotylionów uczestniczyły przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i liczna grupa miejskich radnych.  

Biało-Czerwona na wielkim maszcie Góry Gradowej. Gdańska uroczystość z udziałem ambasadora Francji

OBEJRZYJ ZAPIS FILMOWY 21. PARADY NIEPODLEGŁOŚCI

Trasa Parady Niepodległości w Gdańsku

Po krótkim przemówieniu marszałka Józefa Piłsudskiego, w którego rolę wcielił się gdański aktor Maciej Konopiński, parada ruszyła w miasto. Przemierzyła ulice: Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, Korzenną, Kowalską, Targ Drzewny, Świętego Ducha, Kołodziejską oraz Tkacką, a następnie Długą, by dotrzeć do Długiego Targu i Zielonej Bramy. 

Początek wymarszu oznajmiły dzwony kościoła św. Katarzyny, z których najpotężniejsze są uruchamiane przez konfraternię dzwonników tylko podczas ważnych dla miasta wydarzeń.

Kościół św. Mikołaja: orzeł ostatniego króla Polski w biało-czerwonych barwach

samochód jedzie ulicą podczas parady, przyglądają się mu ludzie stojący na chodnikach
Fiat 125 p vel duży Fiat a za nim Żuk. Motoryzacyjna podróż w przeszłość podczas 21. Parady Niepodległości w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Uczestniczące w paradzie - jak zawsze bardzo licznie - organizacje rekonstruktorskie zaoferowały widzom istną mieszankę historyczną. Przed oczyma obserwujących przebieg marszu przewijały się postaci od wojów Mieszka I i żołnierzy XVIII. wiecznego garnizonu gdańskiego, po damy i dżentelmenów dwudziestolecia międzywojennego oraz Powstańców Warszawskich.

kobiety w historycznych strojach z 20-lecia międzywojennego
Elegantki i eleganci z 20-lecia międzywojennego, Parada Niepodległości w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wśród paradujących pojazdów dostrzec można było takie historyczne cacka, jak Oldsmobile 37 z 1917 roku, jak i peerelowskiego, dostawczego Żuka. Między grupami rekonstruktorów maszerowali przedstawiciele szkół i przedszkoli, organizacji pozarządowych, parlamentarzyści i samorządowcy. 

Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości pod Pomnikiem Marszałka Piłsudskiego

GALERIA ZDJĘĆ Z 21. PARADY NIEPODLEGŁOŚCI W GDAŃSKU

Hymn i zdjęcie uczestników parady na Długim Targu

W końcu parada dotarła do sceny rozstawionej przed Zieloną Bramą, z której rozbrzmiewały pieśni patriotyczne w wykonaniu połączonych chórów - Gdańskiego Chóru Nauczycielskiego i Młodzieżowego Chóru Scherzi Musicali z XIX Liceum Ogólnokształcącego pod dyrekcją Darii Polanowskiej.

Do “głównej” Parady, dołączyły w tym miejscu dwie parady dzielnicowe - Siedlecka i Oruńska.

wymienione osoby stoją w rzędzie
Uczestników Parady Niepodległości powitali na Targu Węglowym (od lewej): Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska oraz Józef Piłsudski - a naprawdę Maciej Konopiński - gdański aktor
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Patriotyzm jutra

- Nasz ogromny dzisiejszy marsz jest dowodem na to, że Polska nie jest nam obojętna - powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, witając zgromadzonych pod Bramą.- Słyszymy tony, że nasz kraj traci suwerenność, że następuje “anihilacja polskiego państwa” (nawiązując do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego). Nasza tak liczna obecność tutaj, pod biało - czerwoną flagą, świadczy, że jest zupełnie inaczej, że chcemy żyć w wolnej Polsce, która jest częścią wolnej Europy.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że organizatorem parady w Gdańsku jest stowarzyszenie Społeczny Urząd Miejski: - Ale jest to też parada organizowana przez nas wszystkich. Zaproszenie przyjmujecie wszyscy: czy jesteście stowarzyszeniem, klubem sąsiedzkim, szkołą, grupą przyjaciół, czy też rodziną. Myślę, że każdemu z nas marzy się taka Polska, jaką widzimy dziś na ulicach Gdańska - mówiła prezydent. - To wszystko jest w naszych rękach. Nikt nam nie kazał tu dzisiaj przyjść i machać biało - czerwoną flagą, nikt nie każe przecież być uprzejmym.

Pięć lat temu prezydent Paweł Adamowicz marzył o Gdańsku, w którym frekwencja wyborcza będzie wynosiła 80 proc. Spełniliśmy to marzenie (frekwencja wyborcza w Gdańsku wyniosła 81,5 proc. - red.), za co wam bardzo dziękuję. Ale to nie znaczy, że nasz patriotyzm i nasza obywatelskość już się zakończyły. To jest potrzebne każdego dnia. Nie musimy być wielkimi bohaterami, wystarczy rano powiedzieć komuś dzień dobry i uśmiechnąć się. Proszę was o ten codzienny, “mały patriotyzm jutra”. Wiwat Gdańsk! Wiwat Polska! - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

 

Rodzinne zdjęcie uczestników Parady

Po przemówieniach nadszedł czas na wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego, na Długim Targu zabrzmiały wszystkie cztery zwrotki “Mazurka Dąbrowskiego”. W tym samym czasie na galerii wieży Ratusza Głównego Miasta rozwinięta została wielka biało - czerwona flaga. W taki sposób tradycyjnie stowarzyszenie Obywatele RP Gdańsk i Muzeum Gdańska dołączają się do obchodów Święta Niepodległości (jedyną większą Biało - Czerwoną nieśli podczas parady przedstawiciele pomorskiego KOD). 

Swoją tradycję ma już też Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan, do którego pozują tysiące ludzi, a mimo to każdy może się na nim odnaleźć. Fotograf Dariusz Kula po raz pierwszy wykonał je w 2018 roku, w 100-lecie niepodległości Polski. Od tego czasu wykonuje je rokrocznie (z pominięciem pandemicznego 2020 roku) ustawiając aparat ze specjalnym obiektywem w jednym z okien Zielonej Bramy. Fotografia jeszcze tego samego dnia publikowana jest na portalach gdansk.pl oraz trojmiasto.pl. 

Koniec Parady był tradycyjnie muzyczny. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych poprowadził wspomniane już połączone chóry.

Finałowy koncert zabrzmiał z wieży Ratusza Głównego Miasta. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska oraz trębacze: Paweł Hulisz i Kamil Kruczkowski wykonali Mazurka Dąbrowskiego, pieśni patriotyczne, utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina oraz tradycyjną muzykę gdańską.

 

Co jeszcze w Gdańsku w Święto Niepodległości?

W sobotę kursował okolicznościowo przybrany, zabytkowy tramwaj Konstal 105N z zabytkowej floty Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Bezpłatne kursy realizowane były na trasie Brzeźno - Siedlce od rana do godz. 16.30.

W scenerii Śródmieścia można było wziąć udział w grze miejskiej o patriotycznych motywach, związanych z Polską i Gdańskiem. Realizowano też specjalne spacery z przewodnikami miejskimi po miejscach ważnych dla naszej tożsamości narodowej.

Wciąż warto skorzystać z oferty gastronomicznej przygotowanej przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowanej motywami patriotycznymi.

W niedzielę 12 listopada, o godz. 16.00 w Sali Herbowej Nowego Ratusza odbędzie się Koncert Muzyki Polskiej organizowany przez Radę Miasta Gdańska. Wystąpi wybitny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka przy akompaniamencie Cappelli Gedanensis. W programie utwory Henryka Wieniawskiego i Karola Lipińskiego. Wstęp na koncert 12 listopada jest wolny, ale należy zarezerwować miejsce pisząc na adres e-mail: cappella@gedanensis.pl.

 

Biało - czerwone iluminacje i akcenty

W różnych punktach Gdańska pojawiły się zdobienia przypominające o 105. rocznicy odzyskania niepodległości. Imponującej wielkości kotyliony ozdobiły m.in. Długi Targ, Zielony Most oraz budynki Rady Miasta Gdańska i Urzędu Miejskiego.

Okolicznościową iluminacją podświetlono wiadukt przy ul. Uczniowskiej (obok Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk), wiadukt przy Galerii Bałtyckiej w ciągu ul. Kościuszki, pomnik Anny Walentynowicz przy al. Grunwaldzkiej w Górnym Wrzeszczu, plac Solidarności, pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży i pomnik Tym, co za Polskość Gdańska w Śródmieściu.

TV

Światowa stolica bursztynu