• Start
  • Wiadomości
  • Wirus oswojony. Podopieczni gdańskiej fundacji stworzyli ulotkę dla swoich rówieśników 

Wirus oswojony. Podopieczni gdańskiej fundacji stworzyli ulotkę dla swoich rówieśników 

Co to będzie? Jak żyć gdy wirus czai się wszędzie? - Nie zapominaj o marzeniach, trzymaj się pozytywnych myśli, pamiętaj że jesteś ważna! - to hasła z edukacyjnej ulotki,  która powstała w ramach projektu Fundacji Fascynacje, a stworzyły ją młodzi ludzie z pieczy zastępczej w Gdańsku. Ulotka ma wspierać i edukować dzieci i młodzież w trudnej covidowej rzeczywistości. 
08.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stół, kartki papieru,rysunki na kartkach, ręce dzieci
Podopieczni Fundacji podczas pracy nad "covidową ulotką". Najpierw rozmowy, warsztaty, potem wspólne rysowanie
Fot. Fundacja FASCYNACJE

 

"Pewnego razu na ziemię przybył wirus, był to bardzo dziwny twór nikt go nie znał, rozprzestrzenił się po całym świecie, sprawił że dzieci nie mogły wyjść na dwór, nie mogły się ze sobą bawić, były smutne, nie grały w piłkę, siedziały w domu."

Bajka ułożona przez podopiecznych Fundacji opowiada o wirusie, który zmienił świat dzieci i młodych ludzi, ich problemach, podsuwa też proste sposoby poradzenia sobie ze smutkiem, izolacją, wątpliwościami. Tym bardziej cenne, że wymyślone przez dzieci dla dzieci. 

- Pomysł na stworzenie ulotki edukacyjnej skierowanej do najmłodszych i młodzieży przyniosła oczywiście rzeczywistość - opowiada Kamila Banach, psycholog, koordynator projektu, członek zarządu Fundacji Fascynacje w Gdańsku. - Pojawienie się problemów, których wcześniej nie znaliśmy, z którymi musimy się nauczyć sobie radzić. Przeprowadziliśmy w Fundacji zajęcia, podczas których dzieci nazywały swoje emocje, mówiły na przykład, że przeszkadza im izolacja, brak rówieśników, szkoły, spotkań, bycia razem, że czują się samotne, zamknięte, smutne. 

 

Kolorowa kartka z napisami

 

Po rozmowach podopieczni Fundacji przedstawili na ilustracjach, jak widzą czas epidemii - opisali emocje, rozterki i sposoby radzenia w niecodziennej sytuacji. Dziecięce rysunki - spostrzeżenia powstały podczas zajęć integracyjnych i komiksowych projektu. 

Ulotkę, na podstawie dziecięcych rysunków, „złożyli” autorzy bajek o emocjach: Joanna Tomaszewska-Kołyszko i Wojciech Kołyszko. Kolorowe rysunki m.in. koronawirusa, zwierząt, dorosłych i dzieci przeplatają komentarze i tematyczne hasła i konkretne rady, jak poradzić sobie z trudnymi emocjami.   

Projekt miał na celu m.in. oswojenie najmłodszych z tematem pandemii i z trudnościami z nią związanymi i przedstawienie sposobów radzenia sobie z ograniczeniami. Ulotka edukacyjna pt. „Razem w obliczu Covid” powstała też dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Gdańska. Pracownicy Wydziału Pieczy Zastępczej MOPR przekazali już ulotki najmłodszym podopiecznym.

Ulotka trafi też do dzieci i młodych ludzi z innych placówek pomocowych MOPR dla dzieci i młodzieży. Twórcy projektu myślą o dodruku ulotek, aby trafiły one do największej grupy dzieci.  

 

ulotkadobra2
 

- Dobrze nazwać to co czujemy: złość, smutek, strach, samotność - dodaje Kamila Banach. - Dobrze powiedzieć, że tak czuje większość z nas, ale że są sposoby na poradzenie sobie z tymi uczuciami radzić - i to w formie atrakcyjnej i zrozumiałej dla dzieci, tak właśnie jak to wyszło na ulotce. Duże wrażenie nasza ulotka zrobiła na dorosłych, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego co czują ich dzieci. 

 

Fundacja FASCYNACJE powstała z myślą o osobach dotkniętych Płodowym Zespołem Alkoholowym (FAS) oraz Spektrum Poalkoholowych Uszkodzeń Płodu (FASD). Działalność Fundacji dotyczy również rodzin  chorych.

Jak wiadomo, do wyżej wymienionych zaburzeń  dochodzi w wyniku działania alkoholu na płód. Dzieci takie najczęściej cierpią na uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego objawiającego się m.in. zaburzeniami rozwoju emocjonalnego i ruchowego, problemami z mówieniem, upośledzeniem umysłowym, padaczką, ADHD, czy autyzmem.

Mimo, że w tym wypadku nie można mówić o wyleczeniu, wczesna diagnoza oraz zastosowanie odpowiedniej, zindywidualizowanej terapii pozwala na zminimalizowanie objawów, a tym samym umożliwienie samodzielnego funkcjonowania takich osób w społeczeństwie.

Właśnie tym zajmuje się wykwalifikowana kadra specjalistów pracujących dla Fundacji. Psychiatrzy, psychologowie, neurolodzy, logopedzi, terapeuci oraz rehabilitanci są do dyspozycji osób chorych oraz ich rodzin po to, żeby uchronić ich przed wykluczeniem społecznym oraz pomóc w normalnym, samodzielnym życiu.

Misją organizacji jest również promowanie zdrowej ciąży oraz wolnego od używek rodzicielstwa, ponieważ jak wiadomo – zachowanie abstynencji  w okresie ciąży, całkowicie chroni przed wystąpieniem schorzenia.

Fundacja FASCYNACJE

80-239 Gdańsk, ul. Miszewskiego 17/100

Email: info@fundacjafascynacje.pl

fascynacjefundacja@gmail.com

tel. 733 088 825

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury