• Start
  • Wiadomości
  • Wirtualny spacer po historycznym śródmieściu. Pierwsze takie zdjęcia

Wirtualny spacer po historycznym śródmieściu. Pierwsze takie zdjęcia, detale w doskonałej jakości

Gdańsk aktualizuje ortofotomapę miasta. Na początku maja wykonano zdjęcia samolotowe, w dniach 9-10 maja - zdjęcia sferyczne ulic Śródmieścia z samochodu. - Zebrany materiał pozwoli na wirtualne spacery po historycznym śródmieściu oraz obserwację wszelkich detali w naprawdę doskonałej jakości - mówi Katarzyna Błaszkowska z Biura Rozwoju Gdańska.
11.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok z góry: dachy budynków, ulice
Ortofotomapa Gdańska, widok z 2018 roku: na pierwszym planie Bazylika św. Mikołaja przy ul. Świętojańskiej, za nią Hala Targowa, u góry po lewej Baszta Jacek. W nowej wersji ortofotomapy będzie można oglądać zbliżenia, a tym samym wszelkie detale m.in. architektury gdańskich kamienic
gdansk.polska3d.pl

Ortofotomapa to mapa terenu wykorzystująca zdjęcia satelitarne lub lotnicze. Dzięki specjalistycznym zdjęciom można stworzyć przestrzenny model aglomeracji miejskiej (tzw. model miasta 3D) .

W Gdańsku ortofotomapa jest uaktualniana co kilka lat. Ostatnio w 2018 roku, wcześniej w 2016. W tym roku przygotowywana jest najnowsza wersja. W pierwszych dniach maja wykonano zdjęcia samolotowe, w dniach 9-10 maja materiał fotograficzny pozyskiwano na ulicach śródmieścia. 

Ortofotomapa, czyli Gdańsk z lotu ptaka w 3D. Aktualizacja cyfrowego obrazu miasta

Takich zdjęć jeszcze nie było

Nowością są ujęcia z samochodu, tzw. zdjęcia sferyczne, czyli pozwalające na obracanie w 360 stopniach, na dowolne obracanie w pionie i poziomie.

Mapa z zaznaczonymi ulicami w Śródmieściu Gdańska, na których wykonano zdjęcia sferyczne
Mapa z zaznaczonymi ulicami w Śródmieściu Gdańska, na których wykonano zdjęcia sferyczne
BRG

- Tegoroczna aktualizacja jest po raz pierwszy uzupełniona o sferyczne zdjęcia ulic Starego, Głównego, Dolnego i Młodego Miasta - mówi Katarzyna Błaszkowska z Biura Rozwoju Gdańska. - Aparat umieszczony na samochodzie w miniony poniedziałek i wtorek (9-10 maja - red.) sfotografował około 100 kilometrów ulic. Zebrany materiał, wykorzystany w nowej wersji ortofotomapy Gdańska, pozwoli na wirtualne spacery po historycznym śródmieściu oraz obserwację wszelkich detali, w tym architektury gdańskich kamienic, w naprawdę doskonałej jakości. 

Nowa ortofotomapa a tym samym zdjęcia ukośne i widok Gdańska w 3D będą dostępne w listopadzie. 

Póki co nadal korzystać można z aplikacji opracowanych w 2018 roku. Na stronie internetowej BRG są dostępne retro mapyzdjęcia ukośne oraz model 3D Gdańska. Zaktualizowana wersja tych narzędzi będzie jeszcze bardziej nowoczesna, wszystkie trzy funkcjonalności będą dostępne w jednej przeglądarce.

Ortofotomapa - po co komu?

Ortofotomapa to przede wszystkim baza informacji o ukształtowaniu terenu, niezawodne narzędzie pracy dla urbanistów. Pozwala wykonywać bardzo dokładne inwentaryzacje terenu, określać faktyczną, a nie szacunkową wysokość istniejących budynków czy drzew, by lepiej zaplanować nowe inwestycje na wskazanym obszarze.

To także niezastąpione narzędzie dla osób zainteresowanych np. gdańskim Budżetem Obywatelskim. Zgłaszanie projektów jest dzięki niemu dużo łatwiejsze; precyzyjnie pozwala zlokalizować proponowaną inwestycję. W nowej edycji aplikacji każdy będzie mógł również oszacować potencjał solarny swojego dachu.

To również ciekawe źródło wiedzy o mieście. Dzięki zgromadzonym danym każdy może dokładnie zobaczyć swoją działkę: jaki ma kształt i gdzie przebiegają jej granice, każdy może także sprawdzić wysokość budynków, zmierzyć powierzchnię banerów reklamowych, porównać zmiany, jakie zaszły w mieście - dzięki funkcji retro map. 

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas