Zbliża się FETA Festiwal Teatrów Ulicznych. Zobacz, co w tym roku przygotowano dla dzieci
Podcast - Salcia Hałas opowiada dzieciom o przyrodzie
Salcia Hałas to nagradzana pisarka, która urodziła się w Przemyślu, mieszka w Gdyni, ale swoją debiutancką książkę pt. „Pieczeń dla Amfy” poświęciła mieszkańcom gdańskiego falowca. Otrzymała za nią jedną z najważniejszych nagród literackich - Nagrodę Literacką Gdynia (w 2017 r.) oraz nominację do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017).
W 2020 roku wydała drugą swą powieść pt. „Potop”, w której opowiada o katastrofie, jaką była dla mieszkańców Pekinu, tej jednej z najbardziej zaniedbanych części Gdyni, zagłada ich świata, który został brutalnie skolonizowany przez deweloperów i banki.
Posłuchaj fragmentu “Potopu” Salci Hałas w interpretacji autorki
Hałas zajmuje się też streetartem i roślinami. Teraz ma niespodziankę dla najmłodszych czytelników. Nagrywa podcasty z opowieściami o świecie przyrody. Nowy cykl Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku nosi tytuł „Bliżej” i składa się z 12 odcinków.
- Jest o tym, co najbliżej w przyrodzie - mówi Salcia Hałas - o roślinach i zwierzętach, które możemy spotkać podczas spaceru, a czasem nie wychodząc z domu. No i o grzybach, nie mogę ich pominąć, bo grzyby są wszędzie. I są niepowstrzymane.
To historie do słuchania w aucie, w drodze w góry, w upale, w biurze podczas wypełniania tabelek albo "na dobranoc", ale też przy wielu innych okazjach.
- Mamy nadzieję, że kolejne odcinki, które będziemy regularnie dodawać, spodobają się czytelnikom w każdym wieku. Bądźmy blisko przyrody, słuchajmy, czytajmy - zachęcają organizatorzy.
Zobacz pisarkę podczas pracy:
O myszach, mewach i nie tylko
Na platformie youtube można już odsłuchać czterech pierwszych odcinków. Są to: „Myszy”, „Wilki i kruki, “Mewy” i „Ryby”.
Wiedzieliście o tym, że rdzenni mieszkańcy Ameryki wierzyli, że myszy pojawiają się wraz z duchami, a Słowianie, że z czarownicami, i że rodzą się z błyskawic? Może dlatego niektórzy z nas boją się myszy. A czy wilki mieszkają blisko nas? Oczywiście, że tak, bo w bajkach i baśniach, czyli w naszej wyobraźni. Będzie też o miejskich ptakach - mewach, które wiosną wiją gniazda i wychowują młode. To wszyscy wiemy, ale o tym, że wówczas powiększa się ich mózg - tego chyba nie. Ma to związek z ich śpiewaniem, twierdzą badający ptaki naukowcy. Od ptaków do ryb już niedaleko. I skarbów, które wyrzuca morze na brzeg. A są nimi bursztyny. Skąd się biorą?
Kiedy do biblioteki
Tryb wakacyjny oznacza zmiany m.in. naszych bibliofilskich przyzwyczajeń, ponieważ zmienia się czas pracy bibliotecznych filii. Większość oddziałów pracuje od godziny 9 do 17.
Musimy być jednak przygotowani na wyjątki. Jedna z bardziej popularnych - Biblioteka Manhattan we Wrzeszczu, do 21 lipca będzie zamknięta. Za to po powrocie, rozszerzy swoją działalności na sześć dni w tygodniu i będzie czynna od godziny 9 do godz. 21.
Biblioteka na Wyspie oraz Pracownia Regionalna również zapraszają czytelników w innych godzinach. Sprawdź poniżej.
Godziny pracy filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
od lipca do końca sierpnia 2023 r.
- poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: w godz. 9:00-17:00
- środa: w godz. 9:00-15:00
Biblioteka Manhattan będzie nieczynna od 3 do 21 lipca. W pozostałym okresie:
- od pon. do soboty: w godz. 9:00-21:00; niedziela - zamknięte
Biblioteka na Wyspie
- poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: w godz. 9:00-17:00;
- środa: w godz. 9:00-15:00.
- piątek: w godz. 8:30-16:00.
Pracownia Regionalna
- od pon. do pt.: w godz. 7:30-15:30.