WIGOR - dom dla aktywnych seniorów

Po co siedzieć w domu, skoro można nauczyć się szyć albo wziąć udział w innych zajęciach rękodzieła? Jest tu też pracownia komputerowa, kameralna biblioteczka i gabinet rehabilitacji. Można też nauczyć się nowych przepisów i trików w gotowaniu w specjalnej pracowni kuchennej. Wszystko pod okiem profesjonalistów.
09.10.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W Gdańsku 9 października 2015 r. otwarto dzienny dom Senior-WIGOR. To pierwszy taki ośrodek w Polsce! Z zajęć, które będą tu prowadzone, może skorzystać 30 niepracujących gdańszczan, liczących sobie co najmniej 60 lat.

Gdańsk otrzymał finanse na stworzenie takiego miejsca w ramach rządowego programu „Senior-WIGOR na lata 2015-2020 – edycja 2015”. Nie jest jedynym miastem, któremu takie dofinansowanie przyznano, ale pierwszym, któremu taką placówkę udało się szybko i sprawnie stworzyć. Realizatorem samego projektu nieprzypadkowo został Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Ta kościelna instytucja ma ogromne doświadczenie w pracy z osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

Dzienny dom Senior WIGOR, który znajduje się przy ul. Dolnej 4, trudno porównywać do typowych dziennych domów pomocy czy świetlic. Jest tu przyjemnie i bardzo kameralnie. Wszystkie pomieszczenia zajmują 200 metrów kwadratowych.

– To miejsce ma swój niepowtarzalny domowy klimat. To po prostu duże mieszkanie, które przystosowaliśmy do potrzeb placówki. Myślę, że każdy będzie się tutaj dobrze czuł – cieszy się ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas AG.

 

Senior-WIGOR zatrudnia już rehabilitanta, opiekunkę medyczną i pracownika socjalnego. Pracują tu także osoby odpowiedzialne za prowadzenie konkretnych zajęć tematycznych. Dom ma być połączeniem klubu seniora, biblioteki, gabinetu rehabilitacyjnego i uniwersytetu trzeciego wieku. W przypadku tego ostatniego, Caritas czeka jeszcze na utworzenie pełnej grupy. Kiedy ta powstanie i znane będą potrzeby i oczekiwania studentów, wówczas zostaną przygotowane wykłady na interesujące ich zagadnienia.

W tym miejscu seniorzy mogą spędzać nawet osiem i więcej godzin dziennie. Oprócz zajęć na miejscu, będą też wspólne wycieczki i wyjścia do kina bądź innych instytucji kultury. Każda z osób będzie miała zapewniony posiłek. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godz. 7-15.

Do „Wigoru” przystąpiło dotąd 15 osób, są więc jeszcze miejsca dla chętnych. By móc skorzystać z zajęć, należy najpierw zgłosić się do jednego z centrów pracy socjalnej, które działają w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Pracownicy socjalni wypiszą skierowania do „Wigoru”. Adresy placówek można znaleźć TUTAJ.

W Gdańsku funkcjonuje siedem klubów samopomocy i pięć dziennych domów pomocy dedykowanych seniorom.

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku