Wieża widokowa „Pachołek” otwarta. Ponownie z wysoka można podziwiać panoramę Oliwy i innych dzielnic

Zakończyły się prace remontowe polegające m.in. na oczyszczeniu konstrukcji i usunięciu ognisk korozji na wieży widokowej "Pachołek". Od poniedziałku, 11 września, panoramę Oliwy i innych dzielnic Gdańska, a także perspektywę na Zatokę Gdańską znów można podziwiać z wieży widokowej na wzgórzu Pachołek. ZOBACZCIE widok dzięki technologii zdjęć 360°.
11.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Metalowa wieża ze schodami i balustradami, wokół drzewa
Wieża na wzgórzu Pachołek to 15-metrowa stalowa konstrukcja wybudowana w 1975 roku. Tutaj już po remoncie
fot. Karol Stańczak / GZDiZ

Jakie prace przeprowadzono

- Zmiany, jakie można zauważyć to przede wszystkim wykonanie antykorozji konstrukcji stalowej wieży, aby uchronić ją przed dalszą degradacją i wydłużyć okres eksploatacji. Na szczycie wieży wyremontowana została posadzka pomostu widokowego i stopni schodów. Ponadto, aby poprawić bezpieczeństwo osób korzystających z pomostu, podniesiono balustradę na pomoście głównym do wysokości 1,30 m. Wykonane prace widać również u stóp wieży, gdzie wymieniono dotychczasową nawierzchnię z wysłużonej trylinki, zastępując ją płytkami chodnikowymi, a także zamontowano nową tablicę informacyjną - wylicza Patryk Rosiński, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Zakres prac niezbędnych do wykonania objął gruntowne oczyszczenie całej konstrukcji, usunięcie ognisk korozji, zabezpieczenie węzłów i pokrycie poszczególnych elementów konstrukcji stalowej wieży warstwami farb systemowych. Dzięki tym pracom wieża nie tylko pozostanie przez długi czas w bardzo dobrym stanie technicznym, ale również prezentuje się efektownie od strony wizualnej.

Podstawa wieży widokowej ze schodami
Wyremontowana nawierzchnia u podstawy wieży widokowej Pachołka
fot. Karol Stańczak / GZDiZ
Posadzka na wieży widokowej z balustradą
Na szczycie wieży wyremontowana została posadzka pomostu widokowego, balustradę podniesiono do wysokości 1,30 metra
fot. Karol Stańczak / GZDiZ
Widok z góry: u dołu platforma wieży widokowej otoczona wierzchołkami drzew, w oddali dachy budynków
Widok na Pachołek z lotu ptaka, po środku między wierzchołkami drzew szczyt wieży widokowej
fot. Karol Stańczak / GZDiZ

Historia wieży widokowej na Pachołku

Wieża na wzgórzu Pachołek to 15-metrowa stalowa konstrukcja wybudowana w 1975 roku. Zastąpiła ona poprzednią murowaną wieżę pochodzącą z 1882 roku. Została ona zburzona 23 marca 1945 roku przez wycofujące się z Gdańska oddziały niemieckie w obawie przed wykorzystaniem jej przez wojska radzieckie jako punktu obserwacyjnego. O rozpoczęciu prac na Pachołku informowaliśmy w naszym komunikacie w maju.

Co można zobaczyć z Pachołka?

Wieża widokowa to jedna z największych atrakcji tej części Gdańska. Po krótkim spacerze na wzgórze i wspięciu się po schodach, można podziwiać niezapomniane widoki. Przy dobrej widoczności widać stąd nie tylko Oliwę, Przymorze ale też Wrzeszcz i Główne Miasto. Stąd też roztacza się widok na Zatokę Gdańską. Odwracając wzrok w stronę zachodnią podziwiać można urokliwe lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Polecamy każdemu spacer w to miejsce.

Zanim wybierzecie się ponownie na wieżę widokową ba Pachołku, zobaczcie widok dzięki technologii zdjęć 360°.

 

 

O wzgórzu Pachołek - symbolu Oliwy - pisze dr Jan Daniluk, gdański historyk


Wbrew obiegowej opinii oliwski Pachołek (100,8 m. n.p.m.) nie jest najwyższym wzniesieniem w Gdańsku – tytuł ten dzierży Góra Studencka na Osowej ze 180,1 m. n.p.m.. Niemniej jednak Pachołek to miejsce ważne, o bogatej historii i dużym znaczeniu symbolicznym. Warto przypomnieć jego dzieje, przy okazji uzupełniając je o nieznane dotąd wątki.

Zobacz wieżę pachołek po remoncie:

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana