- Na wystawę w Kolonii Artystów przygotowałam cztery obrazy olejne, podejmujące różne aspekty „odpamiętywania”, jednak rodzaj kreowanej przestrzeni oraz sposoby porządkowania form są w pracach tożsame - mówi malarka Sylwia Zdzichowska, która Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni Teresy Miszkin, ukończyła z wyróżnieniem w 2015 roku. Od 2018 roku pracuje tam nad doktoratem.
W Kolonii Artystów (al. Grunwaldzka 51, Gdańsk - Wrzeszcz) zobaczymy jej prace zatytułowane: Konterfekt XVII, Konterfekt XVIII, Konterfekt XIX, Konterfekt XXII.
- Realizacje z cyklu „Konterfekt” są próbą odwzorowania obrazów przechowywanych w mojej pamięci - tłumaczy artystka. - To teraźniejsze przedstawienie osoby/postaci nieobecnej. W literaturze istnieją różne określenia tych widoków, m. in: wspomnienia, obrazy quasi-wizualne, widoki umysłowe lub jak pisał Arnheim: obrazy mentalne - i dodaje: - Choć poruszam się w nurcie figuratywnym, zrezygnowałam z klasycznej perspektywy linearnej, na rzecz kompozycji kulisowej, w której elementy dalsze są częściowo zasłonięte przez elementy bliższe. Przestrzeń na płaszczyźnie jest sugerowana poprzez krycie figurami, zależności walorów, fakturę intencjonalną, zagęszczenie i rozproszenie punktów. Problemy niestabilności obrazu czy niemożności zatrzymania kadru w malarstwie wyrażam m. in. za pomocą multiplikacji i scen symultanicznych, ukazujących różne aspekty przestrzenne oglądanego przedmiotu.
Wystawa trwać będzie od 31 lipca do 21 sierpnia 2019 r. W każdym tygodniu oglądać będziemy jeden obraz. Wernisaż każdego z nich odbędzie się w kolejne środy, od godz. 19 do 20. Wtedy będzie można również porozmawiać z artystką na jego temat.
To już czwarta edycja wydarzenia, które organizowane jest od 2015 r.
- Ideą przewodnią projektu jest spotkanie oraz dialog, ponieważ wspólnotowość i współdziałanie to genius loci Gdańska - mówią organizatorzy.
Podczas pilotażowej edycji - przez trzy miesiące, każdego dnia o godz. 18, odbywał się wernisaż jednego obrazu, który prezentowano zaledwie 24 godziny. Na tych zasadach siedmiu trójmiejskich malarzy biorących udział w projekcie, wystawiło po dziesięć swoich obrazów każdy. Rok później zaprezentowano w Kolonii ponad 60. obrazów absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
W roku 2018 na projekt składały się cztery wernisaże malarzy: Mariusza Warasa, Oli Kotarskiej, Michała Linowa i Magdaleny Król. Każde z nich prezentowało cztery najnowsze, nieprezentowane jeszcze, prace.
Ekspozycje kończyły się, jak teraz, moderowaną przez Piotra Mańczaka, otwartą dyskusją z publicznością. Dyskusje były rodzajem konfrontacji artysty z publicznością i próbą szukania interpretacyjnych tropów dzieł.
- Mówienie o swoich pracach jest dość trudne, ale jeżeli pojawia się moderator czy publiczność to znacznie ułatwia ten proces. Odpowiadanie na pytania jest łatwiejsze niż zadawanie ich sobie - mówił przy okazji wernisażu swoich prac w 2018 roku Mariusz Waras.
W tym roku w ramach projektu “Wieszajmy artystów każdego dnia” prace wystawiała już Malina Tomaszewska. Przed nami jeszcze wernisaże dwóch artystów.
Projekt organizuje Kolonia Artystów, we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i kołem naukowym wydziału malarstwa „I INNI".
Projekt dofinansowano z Miasta Gdańska. Pomysł i koordynacja Sylwester Gałuszka.
CZYTAJ:
CWS Łaźnia. “Niefestiwal” - sztuka idzie w miasto. Szukaj jej na Dolnym Mieście już od 19 lipca
Franciszka Themerson “Linie Życia”. Unikalna wystawa prac artystki w CSW Łaźnia