
Czas na prace wykończeniowe
Nowy wykonawca wszedł na teren budowy przed kilkoma dniami i rozpoczął już prace wewnątrz obiektu. Zgodnie z umową ma 16 tygodni na ich wykonanie.
Poprzednia ekipa wymieniła m.in. instalacje elektryczną, sanitarną, wodociągową i centralnego ogrzewania. Obiekt został docieplony, zamontowano nowe okna i drzwi. Trzeba wykonać jeszcze nową elewację, a także prace wykończeniowe w obiekcie. Budynek musi też zostać dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Jednym z ostatnich etapów robót będzie zagospodarowanie ogrodu. Urządzony zostanie w części wewnętrznej, pomiędzy budynkami. Zaprojektowano w nim dwie strefy:
- rekreacyjną z ławkami i urządzeniami zabawowymi
- oraz użytkową, w której zostanie założony ogród ziołowo-warzywny.
Czytaj także: Odwach na Wyspie Spichrzów zniknął 100 lat temu - teraz odbudowany

Będzie Dom Sąsiedzki i Centrum Wsparcia Rodziny
Umowę na realizację prac podpisano z Przedsiębiorstwem Handlowo-Usługowym HADM PLUS Hanna Gramatowska. Pochłoną one ponad 4,2 mln złotych.
Budynek mieście się w bardzo dobrej lokalizacji, w centrum tzw. Starego Chełmu. W tym miejscu działać ma, wyczekiwany przez lokalną społeczność, Dom Sąsiedzki - ma to być miejsce, w którym realizowane będą różne aktywności mieszkańców. Dlatego znajdzie się tam m.in. sala taneczna, studio muzyczne i sala komputerowa.
Funkcjonować będzie tu także Centrum Wsparcia Rodziny - zapewniające wsparcie specjalistyczne młodzieży i osobom dorosłym. W budynku swoją siedzibę będzie miała również Rada Dzielnicy Chełm.
Czytaj także: Praca wre na Morenowym Wzgórzu. W nowej szkole są już okna

Budynek przy ul. Jana Styp-Rekowskiego 16 składa się z trzech kondygnacji naziemnych, jest pokryty dachówką ceramiczną. Główne wejście znajduje się w części charakterystycznego podcienia. Na parterze i piętrze funkcjonowało przed laty przedszkole.
Obiekt jest umieszczony w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków oraz Gminnej Ewidencji Zabytków.
Przebudowa i adaptacja obiektu do nowych funkcji realizowana jest w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. To mieszkańcy wskazali tę nieruchomość - w ramach konsultacji społecznych - jako ważne dla nich miejsce, które powinno tętnić lokalnym życiem.