Wielkie zmiany w Gdańsku Głównym

Zabytkowy gmach dworca kolejowego Gdańsk Główny i sąsiadujące z nim budynki za dwa lata będą lepiej służyć podróżnym? Ma tam powstać hotel, restauracje i browar, a z nowoczesnych peronów ma prowadzić przejście bezpośrednio do miasta.
27.08.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W budynku dawnej przychodni, od dawna zakrytym reklamami, ma powstać browar i hotel

Będzie miał 1,2 tys. metrów kw. powierzchni, a warzyć piwo będzie w nim niemiecki browarmistrz, który specjalnie został sprowadzony nad Motławę, wraz z rodziną. Browar restauracyjny, który powstaje właśnie w budynku dawnej przychodni – w sąsiedztwie dworca PKP, zostanie otwarty wiosną przyszłego roku. W drugiej połowie 2016 r. planowane jest z kolei otwarcie restauracji w obiekcie, w którym działała dotąd poczta. Trzeba będzie się jednak liczyć też ze sporymi utrudnieniami, ponieważ w przyszłym roku PKP zamierza rozpocząć przebudowę i remont budynku dworca w centrum Gdańska.

W środę właściciele nieruchomości przydworcowych spotkali się z władzami miasta i PKP, by omówić postęp prac związanych z rewitalizacją wspomnianych budynków oraz plany dotyczące zagospodarowania najbliższego otoczenia.

Bartosz Szubski, dyrektor Departamentu Inwestycji w PKP SA przyznał, że obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową dotyczącą przebudowy budynku dworca. Sporządzana jest też dokumentacja podziemnego łącznika pomiędzy PKS, City Forum i budynkiem dworca. Oba projekty powinny być gotowe najpóźniej w drugim kwartale 2016 r. Wówczas ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie prac budowlanych. Inwestycja (przebudowa dworca i łącznik), według obecnych założeń, powinna rozpocząć się w 2016 a zakończyć w 2017 roku.

- Kwestią otwartą pozostaje zakres prac związanych z zagospodarowaniem obszarów wokół budynku dworca, m.in. parkingu pomiędzy przychodnią, pocztą i budynkiem dworca, a także budynku noclegowni, fragmentów działek pomiędzy Błędnikiem a układem torowym – zaznacza Bartosz Szubski.

Dotychczas zakończyła się inwestycja SKM, którą była przebudowa peronu nr 3 i wydłużenie toru do przystanku Śródmieście. W najbliższych latach wyremontowane zostaną pozostałe perony.

Podczas środowego spotkania Szubski przyznał, że powstał też pomysł budowy przejścia podziemnego w kierunku gmachu „Krewetki”, jednak na razie PKP nie przewiduje jego realizacji. Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, uznał z kolei, że alternatywny tunel w tym miejscu jest potrzebny.

- Obecne przejście jest „wąskim gardłem”, a Śródmieście będzie się rozwijało. Jako miasto deklarujemy chęć zaangażowania się w tą inwestycję – zapowiedział prezydent Adamowicz, dodając przy tym, że można podjąć starania o środki unijne na ten projekt.

Przedstawiciele PKP nie ukrywali podczas spotkania, że przyszłoroczna inwestycja będzie oznaczać sporo utrudnień, zarówno dla sąsiednich przedsiębiorców, jak i dla podróżnych. Na przełomie maja i czerwca 2016 r. zaplanowano już prace archeologiczne pomiędzy dworcem a przystankami komunikacji miejskiej.

W czasie, gdy budynek dworca czeka jeszcze na remont, swój dawny blask odzyskują sąsiednie obiekty.

Cezary Zieliński, członek zarządu spółki Versus, która jest właścicielem gmachu dawnej przychodni, zaznaczył, że budynek jest obecnie w bardzo dobrym stanie.

- Wymieniliśmy konstrukcję wewnętrzną budynku. Jest ona żelbetowa, dzięki czemu zapewni stabilność tego obiektu na kolejne co najmniej 100 lat - powiedział Zieliński.

W środku, poza wspomnianym browarem, działać będzie hotel. Będzie w nim 40-50 miejsc noclegowych, w zależności od wariantu konstrukcji dachu, jaki będzie zrealizowany.

W sąsiednim obiekcie, poza restauracją, ma działać 2-3 gwiazdkowy hotel. Jego otwarcie zaplanowano w 2017 r.

Na tym nie koniec zmian - budynek obok poczty, w którym obecnie można zjeść kebab bądź skorzystać z solarium, zostanie wyburzony.

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór