Nikt się nie nudził na 3. Pikniku Nauki Fahrenheita na Górze Gradowej

Można było samodzielnie odebrać poród dziecka, zostawić “kryminalnym” swoje odciski palców, ale też przekonać się, jak zbudowana jest stacja kosmiczna i jakie zwierzęta żyją w Morzu Bałtyckim. W niedzielę, 26 maja, teren Hevelianum na Górze Gradowej opanowali naukowcy. Mieszkańcy mieli z kolei okazję przekonać się, czym się zajmują i jak wyglądają badania naukowe.
26.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu stoisko przy którym stoi dwóch młodych naukowców, na stole widać dwa dymiące naczynia laboratoryjne, przyglądają im się młodzi chłopcy
W ramach 3. Pikniku Nauki Fahrenheita było... sporo dymu, ale też gadżetów, materiałów naukowych i zaangażowanych młodych naukowców
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Co smartfony robią z naszym mózgiem?

Ponad 50 namiotów z atrakcjami z zakresu medycyny, nauk ścisłych, ekologii. Do tego pokazy przedstawiające wpływ na zdrowie człowieka: hałasu, zanieczyszczeń powietrza i żywności, warsztaty paleontologiczne i quizy z nagrodami. Poza tym dziesiątki eksperymentów, wystawy popularnonaukowe i atrakcje medyczne, w tym nauka udzielania pierwszej pomocy i możliwość odebrania porodu. W niedzielę, na Górze Gradowej, nikt się nie nudził. 

- U nas jest dziś… wybuchowo. Mamy ze sobą nitrowatę. Pokazujemy jej właściwości wybuchowe względem waty. Przedstawiamy także właściwości wodoru, który też jest wybuchowy. Poza tym prezentujemy właściwości tzw. suchego lodu - jego zachowanie względem wody - opowiadał Michał Rolka, student Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

3. Gdańskie Dni Kaszubskie od poniedziałku, 27 maja

O tym, jak negatywnie na nasz mózg wpływa korzystanie ze smartfonów czy laptopów, zwłaszcza w godzinach wieczornych, opowiadali z kolei studenci z koła naukowego “Homunculus” Uniwersytetu Gdańskiego.

- Pokazujemy dziś, jak światło niebieskie, czyli takie światło, które mamy w telefonie, tablecie, laptopie, wpływa na nasz mózg. Uzdeczka, która znajduje się w mózgu, wysyła impulsy do pnia mózgu. Tam znajdują się receptory. W momencie, kiedy są przestymulowane, w dłuższym okresie, możemy być zmęczeni, ale też możemy odczuwać różne zaburzenia poznawcze. Spada koncentracja i uwaga.  Na pewno pogarsza się też jakość snu, który będzie wielokrotnie przerywany. W dłuższej perspektywie może to prowadzić nawet do rozwinięcia się depresji - tłumaczyła Alicja Marcinkiewicz, studentka Biologii na Uniwersytecie Gdańskim.

Były też stoiska ze sprzętem medycznym, odczynnikami chemicznymi i naczyniami laboratoryjnymi. Można było sprawdzić, jakie zwierzęta żyją w wodach Morza Bałtyckiego, dowiedzieć się co surowce spoczywające na dnie oceanów mają wspólnego ze smartfonami, samodzielnie stworzyć mini ogród deszczowy lub zbudować budkę lęgową, i wiele innych.

na zdjęciu kilka postumentów z dużymi zdjęciami kobiet, oglądają je przechodnie
Podczas pikniku naukowego na terenie Hevelianum otwarto wystawę plenerową poświęconą gdańskim, współczesnym naukowczyniom
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Plenerowa wystawa o naukowczyniach

Naukowy piknik oficjalnie otworzyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wraz z przedstawicielami Uczelni Fahrenheita. W jego trakcie odbył się wernisaż wystawy plenerowej “Uczone”, prezentującej 12 współczesnych gdańskich naukowczyń, które cały czas aktywnie pracują.

- Dzisiaj, oprócz wielkiego święta trójmiejskiej nauki, mamy także Dzień Matki. Dlatego bardzo się cieszę, że w tym szczególnym dniu pokazujemy tutaj także gdańskie naukowczynie - na specjalnie przygotowanej wystawie plenerowej. To kobiety, które zmieniają świat, “popychają” go do przodu. Dla kobiet “bycie w nauce” jest o wiele trudniejsze, zwłaszcza godzenie tego z życiem prywatnym, z życiem rodzinnym - zwracała uwagę prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

IX Trójmiejski Marsz Równości za nami

Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde, przypominał z kolei, że trzy gdańskie uczelnie: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny, postanowiły stworzyć przed kilku laty wspólny projekt: Uczelnie Fahrenheita, w ramach którego współpracują ze sobą. Stąd m.in. nieprzypadkowa nazwa niedzielnego pikniku.

- Żeby Gdańsk, Trójmiasto, Pomorze rozwijało się, potrzebujemy inteligentnych, aktywnych,  mądrych ludzi. Dzisiaj ta młoda kadra siedzi w piknikowych namiotach, bawcie się, a za kilka lat zapraszam was na studia na najwspanialszą Uczelnię Fahrenheita - zachęcał prof. Krzysztof Wilde.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z 3. PIKNIKU NAUKI FAHRENHEITA

Dla kogo Nagroda Fahrenheita? 

W ramach niedzielnego pikniku wręczono też Nagrodę Fahrenheita. Nagroda ta jest przyznawana raz w roku, za inicjatywy i działania, realizowane indywidualnie bądź zespołowo, przez studentów, doktorantów lub pracowników uczelni. Chodzi o działania w sferze naukowej, dydaktycznej, organizacyjnej lub społecznej.

W tym roku nagrodę główną przyznano za projekt “Kolej na Południe”. W ramach tego projektu powstały studenckie propozycje rozwiązań środowiskowych, społecznych i gospodarczych, które wzmacniają atrakcyjność planowanej linii kolejowej PKM Południe dla przyszłych jej użytkowników. Nad tym projektem pracowali studenci wszystkich trzech gdańskich uczelni. 

Przyznano też wyróżnienie za projekt pod hasłem: “Gdzie, czego i jak nauczyć się po liceum?”. Była to inicjatywa wykładów profesorskich, mających na celu odwrócenie trendu malejącej liczby kandydatów na studia. 

Piknik Nauki Fahrenheita powstał z inicjatywy Uczelni Fahrenheita i zorganizowany został już po raz trzeci przy współpracy z centrum nauki Hevelianum.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok