„Piękna Zośka” Teatru Wybrzeże. Wstrząsająca opowieść o przemocy - jak film Smarzowskiego
Jury Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia”, który odbył się po raz 17 w Krakowie, nagrodził gdańskie przedstawienie trzykrotnie.
- Nagrodę za Najlepszą Reżyserię Światła otrzymał Szymon Kluz za zbudowanie niepowtarzalnej przestrzeni świetlnej spektaklu, wykreowanie zmiennej atmosfery widowiska, podkreślającej skrajne emocje postaci.
- Główną Nagrodę Aktorską otrzymała Karolina Kowalska za tytułową rolę. Za siłę w kruchości i zaangażowanie publiczności w osobisty i polityczny dramat bohaterki.
- Nagrodę Za Najlepszą Reżyserię otrzymał Marcin Wierzchowski. Za wizję przedstawienia, która trzyma widza w nieustannym napięciu, nadając boleśnie aktualne znaczenia osadzonej w przeszłości prawdziwej historii.
Grand Prix Oraz Statuetkę Boskiego Komedianta otrzymał spektakl „FOBIA” według koncepcji Markusa Öhrna i Karola Radziszewskiego w reżyserii Markusa Öhrna, Nowy Teatr w Warszawie.
Spektakl można obejrzeć na platformie TVP VOD. Do końca stycznia nie ma go w repertuarze gdańskiego teatru, ale Karolinę Kowalską zobaczymy na scenie Wybrzeża już 20 grudnia, w prapremierowym przedstawieniu pt. Wspólny pokój, w reż. Radka Stępienia.
Spektakl TW “Piękna Zośka” w Teatrze Telewizji TVP, 2 i 9 grudnia (II części)
O spektaklu
Sztuka pt. „Piękna Zośka” powstała na kanwie prawdziwych wydarzeń. Opowiada o zbrodni, która w XX-leciu międzywojennym wstrząsnęła opinią publiczną w Polsce. Wydarzyła się w maju 1927 roku, w podkrakowskiej wsi Dłubnia. Piękna chłopka, modelka pozująca takim malarzom jak Wojciech Kossak, Wincenty Wodzinowski czy Piotr Stachiewicz - Zofia Paluchowej (z domu Frontczakówna) zginęła z ręki zazdrosnego męża.
Autorzy tekstu - Justyna Bilik i Marcin Wierzchowski - stworzyli poruszającą opowieść o przemocy, ale w równej mierze o wojennej traumie. Spektakl miał premierę 7 lipca 2023 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.
„Piękną Zośkę” okrzyknięto najlepszym spektaklem Teatru Wybrzeże ostatnich lat. Inscenizacja otrzymała już wiele nagród, m.in. Grand Prix 64. Kaliskich Spotkań Teatralnych dla Karoliny Kowalskiej, Honorową nagrodę im. Macieja Prusa dla najlepszego reżysera Kaliskich Spotkań Teatralnych - Marcina Wierzchowskiego.
- Scenariusz: Justyna Bilik, Marcin Wierzchowski
Reżyseria: Marcin Wierzchowski
Dramaturgia: Maciej Bogdański
Scenografia i kostiumy: Magda Mucha
Muzyka: Marta Zalewska
Choreografia: Aneta Jankowska
Światło: Szymon Kluz
Projekt plakatu: Arobal
Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
Inspicjent – sufler: Katarzyna Wołodźko
Zdjęcia: Natalia Kabanow.