Jechali po raz 24
Pomorski Wielki Przejazd Rowerowy powrócił po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Tegoroczna edycja była 24. w historii.
Cztery peletony wyruszyły w niedzielny poranek, 12 czerwca. Peleton Północny z Wejherowa przez Redę, Rumię i Gdynię po raz pierwszy jechał Estakadą Kwiatkowskiego. Peleton Południowy ze Starogardu Gdańskiego i Tczewa, Peleton Zachodni z Kartuz, Peleton Wschodni w Gdańsku spod stadionu w Letnicy, który we Wrzeszczu Dolnym i Górnym wchłonął dwa dzielnicowe peletony.
Trasa przejazdu w Gdańsku
Peleton Wschodni (Gdański) jechał - zarezerwowanym na co dzień tylko dla pojazdów mechanicznych - tunelem pod Martwą Wisłą, potem przez Przeróbkę, Śródmieście i dalej al. Grunwaldzką w kierunku Drogi Zielonej na granicy Gdańska i Sopotu.
Tunelem pod Martwą Wisłą ze względów bezpieczeństwa jechali tylko cykliści, pozostałe odcinki były dostępne także dla rolkarzy, deskorolkarzy i osób na wózkach.
Przez Gdańsk jechały także Peletony Południowy (Starogardzki/Tczewski) i Zachodni (Kartuski). Do Śródmieścia Gdańska Traktem Świętego Wojciecha ze Starogardu Gdańskiego przez Tczew, Pszczółki i Pruszcz Gdański do Śródmieścia Gdańska a z Kartuz, Żukowa, Banina oraz Kokoszek ulicami: Nowatorów, Kartuską, Armii Krajowej, Limbową, Jabłoniową, ponownie Kartuską, Nowe Ogrody i Hucisko.
Wspólny piknik w Sopocie
Około godz. 14.00 wszystkie peletony spotkały się w parku Sopockie Błonia przy ul. Polnej na wspólnym pikniku finałowym.
Podobnie jak w minionych latach piknik w Sopocie wyłonił m.in. zwycięzców konkursu na najlepsze przebrania (cyklistów i pojazdów), szczęśliwców w loterii szprychówkowej oraz laureatów Złotych i Srebrnych Szprych przyznawanych instytucjom lub osobom, które zasłużyły się dla rozwoju komunikacji rowerowej na terenie Gdańska.
Organizatorami 24. WPR była Rowerowa Metropolia przy wsparciu m.in. Wejherowskiego Towarzystwa Cyklistów, Rowerowe Kaszuby, Klubu Turystyki Rowerowej Mattaj ze Starogardu Gdańskiego i Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia im. Tomasza Milewskiego.