Wielki Przejazd Rowerowy powraca po pandemii. XXIV edycja

Po 2 latach pandemicznej przerwy, w niedzielę (12 czerwca), cykliści powrócą na ulice Trójmiasta, by przejąć je na czas swego święta - XXIV Pomorskiego Wielkiego Przejazdu Rowerowego. Na trasie przejazdu m.in. Tunel pod Martwą Wisłą i - po raz pierwszy Estakada Kwiatkowskiego w Gdyni. Spotkanie 4 peletonów zaś tradycyjnie na Błoniach w Sopocie.
11.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
XXIII Pomorski Przejazd Rowerowy, czyli poprzednia edycja odbyła się w 2019 roku
XXIII Pomorski Przejazd Rowerowy, czyli poprzednia edycja odbyła się w 2019 roku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wielki Przejazd Rowerowy po raz 24

- Po dwóch latach przerwy ponownie będziemy wspólnie świętować w gronie wielkiej, rowerowej rodziny - jednocześnie promując i zachęcając do użytkowania roweru jako najzdrowszego środka komunikacji przyjaznego miastu! - cieszą się organizatorzy XXIV WPR zachęcając do udziału “zroweryzowanych” mieszkańców całej metropolii.

Cztery peletony z czterech stron świata wyruszą w niedzielny poranek, by spotkać się ok. godz. 14 w parku Sopockie Błonia przy ul. Polnej na wspólnym pikniku finałowym.

Coroczny manifest cyklistów na ulicach - XXII Wielki Przejazd Rowerowy za nami FOTO

Co nowego na Wielkim Przejeździe Rowerowym w 2022 roku?

Po raz pierwszy w historii impreza będzie miała dwa dodatkowe wydarzenia towarzyszące na trasie  - we Wrzeszczu Dolnym (zielony skwer przy fontannie na Placu Wybickiego) i Górnym (na placu Czerwonych Gitar). W samo południe w obu tych miejscach odbędą się konkursy z nagrodami dla tych, którzy o tym czasie i w tym miejscu postanowią dołączyć do przejazdu.

Będzie przejazd Tunelem pod Martwą Wisłą

Ci, którzy już zacierają ręce na możliwość przejazdu zarezerwowanym na co dzień dla pojazdów mechanicznych tunelem pod Martwą Wisłą, stawić się powinni tej niedzieli przy stadionie Polsat Plus Arena - zbiórka o godz. 11.15, start w kierunku tunelu o godz. 11.50, a później przez Przeróbkę przejazd do Śródmieścia i dalej al. Grunwaldzką w kierunku Drogi Zielonej na granicy Gdańska i Sopotu.

A później już - feta połączonych peletonów na Błoniach, gdzie wszyscy wypoczywać będą na wielkim pikniku (na miejscu także foodtrucki) i dowiedzą się, kto zasłużył w minionym roku (a może - latach - ze względu na pandemię?) na uznanie rowerowego środowiska w postaci Złotej i Srebrnej Szprychy.

XXIII Pomorski Wielki Przejazd Rowerowy za nami. Zobacz, jak było

Szprychówkę i przebranie warto mieć

Trzymając się tematu szprychy - na wszystkich miejscach zbiórek będzie można kupić za 2 zł tzw. szprychówki, czyli numerowane karty pamiątkowe WPR. Są to cegiełki na organizację wydarzenia, a jednocześnie losy w loterii szprychówkowej, która odbędzie się także na Błoniach. Do wygrania rowery i dziesiątki innych fantów. Warto zaznaczyć, że wesprzeć przejazd i jednocześnie sprawić sobie pamiątkę będzie można kupując na miejscu pomarańczową koszulkę lub torbę WPR.

Atrakcją pikniku jest też zawsze rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze przebranie. Główna nagroda to znów rowery - jeden dla najlepiej przebranego dorosłego i jeden dla najlepiej przebranego dziecka. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przebranie zarówno cyklisty jak i jego pojazdu.

Wyspa, Westerplatte, zoo - sezonowe linie autobusowe od majówki, łatwy przewóz rowerów

A może kapitan na rowerze - ośmiornicy? Organizatorzy zachęcają, by puścić wodze fantazji i zadbać o przebranie podczas przejazdu zarówno siebie, jak i roweru
A może kapitan na rowerze - ośmiornicy? Organizatorzy zachęcają, by puścić wodze fantazji i zadbać o przebranie podczas przejazdu zarówno siebie, jak i roweru
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Estakada i warunki przejazdu tunelem

Kolejna po konkursach we Wrzeszczu nowość tegorocznego Przejazdu czeka uczestników peletonu północnego rozpoczynającego się w Wejherowie - w Gdyni trasa po raz pierwszy w historii poprowadzona będzie fragmentem Estakady Kwiatkowskiego.

Ze względów bezpieczeństwa przejazd przez podwiślański tunel dostępny będzie tylko dla rowerzystów. Na wszystkich pozostałych trasach ciepło witani będą także rolkarze, deskorolkarze i osoby poruszające się na wózkach. 

Poza 10 miastami metropolii gdańskiej, obecność w peletonach XXIV 24. WPR deklarują także grupy rowerowe i rowerzyści ze Słupska, Elbląga, Malborka, Lęborka, Starogardu Gdańskiego i Kościerzyny.

Więcej informacji z dokładnym rozkładem godzinowym dla poszczególnych peletonów i mapą znaleźć można na stronie internetowej WPR.

Wydarzenie na Fb

Sponsorzy Główni:

Pomorskie Centrum Hurtowe Rënk oraz Centrum Rowerowe Buga Sport ul. Kartuska 195a Gdańsk

Sponsorzy i Partnerzy:

ProSport - sklep rowerowy, Nypel Rowery, Agencja Reklamowa Grafito, Pandadread Sound System, Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny i Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny.

Organizatorzy:

Rowerowa Metropolia, Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów, Rowerowe Kaszuby

Klub Turystyki Rowerowej Mattaj ze Starogardu Gdańskiego, Wejherowski Alarm Smogowy

oraz Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia im. Tomasza Milewskiego

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej