Gdzie po numer PESEL dla uchodźcy z Ukrainy? Nowy adres. Україномовна версія
W ciągu ostatnich kilku miesięcy dla wielu uchodźców z Ukrainy budynek przy Grunwaldzkiej 5 w Gdańsku Wrzeszczu, gdzie swoją siedzibę ma Fundacja RC (wcześniej mieścił się tu pałac ślubów), stał się prawie drugim domem. Dzięki działaniom realizowanym przez Fundację przy pomocy jej partnerów, nowi mieszkańcy Gdańska otrzymują tu wsparcie w bardzo szerokim zakresie.
Podsumowanie podczas śniadania przygotowanego przez ukraińskich wolontariuszy
We wtorek, 2 sierpnia 2022 roku, podczas śniadania przygotowanego przez panie i młodzież z Ukrainy (to sposób na podziękowanie tym, którzy w różny sposób im pomagają) osoby zaangażowane w pomoc uchodźcom podsumowały, co już udało się zrobić na rzecz obywateli Ukrainy, przedstawiły też plany na przyszłość, związane m.in. z powrotem dzieci do szkół, z dostępnością oraz przeciwdziałaniem dyskryminacji.
- Jak się przychodzi do nas, obojętnie o której porze dnia, widać że pałac żyje swoim życiem - powiedziała Magdalena Jabłońska, specjalistka ds. komunikacji i budowania partnerstw z Fundacji RC. - Nasi goście są u nas codziennie, słychać muzykę, widać jak grupa osób ćwiczy, obok jest ogród społeczny, a w innym miejscu nasi seniorzy organizują potańcówkę. Cieszymy się, że na styku trzech dzielnic gościmy sąsiadów z całego Gdańska.
Stażystki z Ukrainy po praktykach w Urzędzie Miejskim: “Macie tylu miłych pracowników”
Pomoc dla ukraińskich uchodźców w liczbach
- Obywatele Ukrainy przychodzą po raz pierwszy do nas, na przykład do biblioteki i zostają na dłużej, bo okazuje się, że potrzebują też porady prawnej - mówi Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC. - Dzieci dołączają do różnych grup, sportowych czy muzycznych, ale nie jest to tylko spędzanie czasu wolnego, ale poznawanie rówieśników, oswajanie się, integracja. Po książki przyjeżdżają do nas osoby z dalszych dzielnic, nawet z Sopotu. Mamy u nas książki ukraińskie, ale też obrazy ukraińskich artystów. Więc czynnik kultury, na który kładziemy nacisk od początku, pomaga poczuć się naszym gościom jak w domu. Coraz więcej mamy zajęć integracyjnych i dla Ukraińców i dla Polaków.
Dyrektor Fundacji RC podsumował też w liczbach dotychczasowe działania organizacji:
- 180 spotkań wolontariuszy z Ukraińcami;
- 44 porad prawnych i 90 doradztw zawodowych
- 160 uczniów języka polskiego
- 224 zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych;
- 341 uczestników warsztatów artystycznych;
- 59 dokumentów zostało przetłumaczonych na język polski;
- 300 osób skorzystało z punktu pomocy rzeczowej
Biblioteka przy Grunwaldzkiej 5. Przychodzą po książkę, zostają na dłużej
Jedną z inicjatyw, która okazała się strzałem w dziesiątkę, jest biblioteka dla uchodźców z Ukrainy. Kiedy Dasha Balabai, jej pomysłodawczyni, zapytała Ukraińców, czego brakuje im w życiu codziennym na emigracji, usłyszała odpowiedź „książek”. Bibliotekę ukraińskojęzyczną udało się go szybko zrealizować, bo Dasha prowadzi własną organizację pozarządową i jest międzynarodową aktywistką kulturalną.
- Biblioteka rośnie z dnia na dzień - mówiła we wtorek Dasha Balabai. - Zbieramy książki po całej Ukrainie i każdego dnia przychodzą do nas nowe egzemplarze. Do końca lipca mieliśmy 146 czytelników, codziennie jest ich więcej. A jak ktoś przyjdzie po książkę, często zostaje u nas na dłużej. Ludzie są szczęśliwi, że mogą przywieźć do nas dzieci, że tak dużo tu dla nich propozycji: muzycznych, artystycznych, sportowych. Mamy nawet jogę dla dzieci i zumbę dla dzieci i dorosłych.
Gdańskie Centrum Świadczeń. Ponad 13 mln zł dla osób, które przyjęły uchodźców
Jak podkreśla Dasha uchodźcy otrzymują w Fundacji RC także pomoc prawną, która jest bardzo potrzebna do normalnego funkcjonowania.
- Czytamy z nimi umowy o pracę, o najmie mieszkania - mówi aktywistka. - Pomaga tłumacz przysięgły tłumacząc akty urodzenia dzieci, zaświadczenia emerytalne. To dokumenty których potrzebują najbardziej.
Kolejka na zajęcia nauki języka polskiego
Bardzo ważnym wsparciem są lekcje nauki języka polskiego dla dzieci i dorosłych.
- Znajomość języka konieczna jest w codziennej komunikacji - podkreśla Yana Kyrylenko, koordynatorka kursów języka polskiego w Fundacji RC. - Pozwala znaleźć lepszą pracę, bo osoby które pracowały na dobrych stanowiskach bez znajomości polskiego muszą iść do pracy poniżej kwalifikacji. Potrzeba jest wielka. Do tej pory mieliśmy jedenaście grup, które ukończyły kurs podstawowy, teraz mamy kolejnych jedenaście grup, wśród nich grupy zaawansowane i początkujące. No i długą listę osób, które chcą uczyć się języka polskiego, ale na razie muszą poczekać. Bardzo się cieszę, że mogę pomagać i wspierać ludzi właśnie w tym miejscu.
Aktywizacja zawodowa. Punkt informacyjny w Sklepie Za Darmo w gdańskim Manhattanie
Nowością jest projekt aktywizacji zawodowej “Pierwszy krok do pracy”, do uruchomienia którego Fundacja przygotowywała się kilka miesięcy. Zaczynem tej inicjatywy był Sklep Za darmo w CH Manhattan w Gdańsku, prowadzony przez Stowarzyszenie Morena i ZHR. Dzięki osobom, które przychodzą do sklepu można było określić ich najważniejsze potrzeby.
- To była potrzeba pracy, aktywizacji zawodowej - mówi Walentyna Cymbarowicz, kierowniczka Punktu informacyjnego w Sklepie Za Darmo (w Ukrainie kierowniczka ZUS-u i “Kobieta roku 2018”). - Przez pierwszy tydzień działalności obsłużyliśmy 111 osób, 90 procent z nich to kobiety w wieku 30-60 lat. Najczęstsze pytania dotyczą możliwości kontynuacji kursów języka polskiego, które dają możliwość pracy w wyuczonych zawodach jak np. księgowa, planistka, ekonomistka, informatyk, nauczycielka itp. Niestety ze względu na barierę językową muszą one podejmować się pracy poniżej swoich kwalifikacji, dlatego też jest duże zainteresowanie możliwościami dokształcania zawodowego i zdobywania nowych kwalifikacji.
Wsparcie dla wojennych uchodźców z Ukrainy - od poniedziałku inne zasady wydawania darów
Punkt informacyjny działa od 25 lipca 2022 roku, w ramach tego projektu powstały też trzy stanowiska konsultantek przeszkolonych wcześniej w Gdańskim Urzędzie Pracy i Centrum Rozwoju Talentów. Uchodźcy mogę też liczyć na doradztwo w zakresie przekierowywania do miejsc, w których znajdą oferty pracy, wsparcie przy redagowaniu CV, rozmowy o możliwościach doszkalania i samokształcenia
Można aplikować o dotacje na pomoc dla uchodźców z Ukrainy
Na wtorkowym spotkaniu obecny również był Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody ds. społeczeństwa obywatelskiego, który zaprosił fundacje i organizacje pozarządowe do składania wniosków na dotacje wspierające uchodźców z Ukrainy.
- Nabór wniosków dla pomorskich organizacji pozarządowych prowadzony w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy kończy się 10 sierpnia - powiedział Piotr Kobzdej. - Zachęcamy do aplikowania. Potrzeb jest wiele: sektor mieszkaniowy, ochrona zdrowia, rynek pracy edukacja, cyberbezpieczeństwo i inne działania integrujące społeczeństwo ukraińskie z polskim. Dziś mamy zarejestrowany 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Cały czas przyjeżdżają z Ukrainy, ale też z innych polskich miast. Mamy nadzieję, że zapewnimy im pracę, mieszkanie, warunki niezbędne do życia.
Fundacja RC w ramach swoich działań prowadzi też kampanię #sasiadpomaga, która ma uświadomić, że nasz sąsiad zasługuje na wysiłek z naszej strony, by go poznać. W jej ramach stworzyła także stronę internetową sasiadpomaga.org, na której obywatele Ukrainy będą mogli znaleźć pomoc w postaci nauki języka polskiego, pomoc prawną, doradztwo zawodowe, a także zawiązać nową znajomość wśród sąsiadów. Bo - jak podkreśla Łukasz Samborski - wszyscy jesteśmy sąsiadami z miasta i powinniśmy się nawzajem wspierać.