Inicjatorami Wielkiej Lekcji Obywatelskiej są organizacje skupiające polskie samorządy. Z jednej strony to forma uczczenia przypadającego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości, z drugiej zaś będą to ważne rozmowy o Polsce i naszych małych ojczyznach.
W zaproszeniu na wydarzenie organizatorzy przypominają, że Polska swój obecny rozwój zawdzięcza właśnie działaniom samorządów lokalnych i społeczeństwu obywatelskiemu.
To w miastach, miasteczkach i wsiach sołtysi, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, radni, urzędnicy i organizacje pozarządowe zrealizowały dziesiątki tysięcy projektów, które przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców. Samorządność to także sukces polskiej demokracji - państwa opartego na trójpodziale władzy i zasadzie pomocniczości. Fundamentalne założenia samorządu lokalnego zostały ujęte już w uchwale I Zjazdu Solidarności, który obradował w Gdańsku w 1981 r.
- czytamy w zaproszeniu.
Istotna część władzy publicznej została przekazana obywatelom oraz ich przedstawicielstwom lokalnym i regionalnym, a współpraca rządu i samorządu została oparta na zasadzie pomocniczości. Zasada ta mówi o tym, że zadania możliwe do realizacji przez samorząd, nie powinny być realizowane przez administrację centralną.
Niestety - jak przypominają inicjatorzy Wielkiej Lekcji Obywatelskiej - w ostatnich latach autonomia i kompetencje władz lokalnych są podważane. Trzeba więc głośno mówić o wolności i samodzielności wspólnot lokalnych. Samorządy są rzeczywistą reprezentacją społeczności lokalnej, dlatego w przededniu Narodowego Święta Niepodległości gospodarze gmin biją na alarm, zapraszając mieszkańców do rozmowy na temat samorządności.
We wtorek, 9 listopada, o godzinie 18:00 polscy samorządowcy na swoich profilach na Facebooku uruchomią Wielką Lekcję Obywatelską o Polsce, demokracji i samorządzie. Lekcja poprowadzona przez Aleksandrę Dulkiewicz będzie do obejrzenia na profilu Fb pani prezydent o godz. 18, a dodatkowo jeszcze nieco później, na naszym portalu - o godz. 19.30.
W trakcie spotkań online opowiedzą o fundamentach samorządu, przypomną, jakie narzędzia ma do dyspozycji każdy mieszkaniec, by jego głos był słyszalny. Prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie chcą też porozmawiać o budżetach obywatelskich i sołeckich, o radach osiedli, a także pokazać raport o stanie gmin. Będzie można dowiedzieć się, jak działa budżet gminy i skąd biorą się pieniądze w mieście czy wsi. Samorządowcy powiedzą, czym jest trójpodział władzy i zasada pomocniczości, a także zaproszą swoich mieszkańców do udziału w sesjach rady miast czy gmin.
Swój udział w akcji potwierdzili m.in.:
- Tadeusz Truskolaski, prezydent Miasta Białegostoku
- Rafał Bruski, prezydent Miasta Bydgoszczy
- Gabriela Staszkiewicz, burmistrzyni Miasta Cieszyna
- Tomasz Andrukiewicz, prezydent Miasta Ełku
- Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska
- Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin
- Jerzy Łużniak, prezydent Miasta Jeleniej Góry
- Piotr Jedliński, prezydent Miasta Koszalina
- Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny
- Andrzej Nowakowski, prezydent Miasta Płocka
- Marcin Skonieczka, wójt Płużnicy,
- Jacek Karnowski, prezydent Miasta Sopotu
- Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny,
- Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka,
- Marta Makuch, wiceprezydentka Słupska
- Marek Materek, prezydent Starachowic
- Arkadiusz Chęciński, prezydent Miasta Sosnowca
- Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Miasta Świdnicy
- Maciej Gramatyka, wiceprezydent Miasta Tychów
- Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy
- Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego
- Roman Szełemej, prezydent Miasta Wałbrzycha
- Elżbieta Anna Polak, marszałek Województwa Lubuskiego
- Anna Mieczkowska, prezydent Miasta Kołobrzeg
Wydarzenie organizowane jest przez korporacje i organizacje samorządowe: Związek Miast Polskich, Unię Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich, Ogólnopolską Koalicję Samorządową, Tak! Samorządy dla Polski, Wielkopolska Kierunek Europa, Dolny Śląsk Wspólna Sprawa, Łączy nas Samorząd, Stowarzyszenie Wspólna Polska.