• Start
  • Wiadomości
  • Wiecha w górę! Pierwsza w Polsce szkoła metropolitalna rośnie w oczach [FOTORELACJA]

Wiecha w górę! Pierwsza w Polsce szkoła metropolitalna rośnie w oczach [FOTORELACJA]

Mimo niesprzyjającej pogody prace na budowie nowej placówki edukacyjnej nie ustają. Widać już wszystkie poziomy budynku. Gotowa jest konstrukcja dachu, wkrótce zamontowana zostanie z kolei ostatnia płyta stropodachu. W czwartkowe przedpołudnie, 7 grudnia, odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na obiekcie, który powstaje przy skrzyżowaniu ulic Heliosa i Apollina w Kowalach.
08.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pierwsza szkoła metropolitalna w Polsce rośnie w oczach. Wiecha już wisi

Inwestorami tego projektu są aż trzy współpracujące ze sobą gminy: Gdańsk, Kolbdy i Pruszcz Gdański. Pierwszą, symboliczną łopatę pod budowę nowej szkoły wbito pod koniec kwietnia br.

- Jest mi niesłychanie miło, iż po niewielkim okresie czasu spotykamy się ponownie, praktycznie w tym samym miejscu – podkreślał w czwartek Leszek Grombala, wójt gminy Kolbudy. - Przyszło nam egzystować w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Zaczynaliśmy budowę szkoły przed reformą, teraz jesteśmy w trakcie. Nie wiadomo, jak to będzie, kiedy będziemy ją otwierać w przyszłym roku, 1 września. Myślę jednak, że poradzimy sobie z tymi wszystkimi przeciwnościami.

Zobacz film z budowy szkoły:


Dobrej myśli jest też wójt gminy Pruszcz Gdański.

- To porozumienie miało sens, a jego owoc już widzimy - zaznaczała Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański. - Już spotykamy się cyklicznie i intensywnie pracujemy nad kolejnym efektem naszej współpracy, dużo trudniejszej. Rozmawiamy mianowicie o funkcjonowaniu tej szkoły, a nie jest to proste zadanie.

Samorządowcy nie ukrywali, że sytuację skomplikowała wprowadzona w życie we wrześniu br. reforma oświatowa.

- Kolbudy i Pruszcz zgłaszają, że po tej nieszczęsnej kontrreformie oświatowej mają problem z nadmiarem dzieci do szkoły. My, z kolei, oprócz dzieci do szkoły, mamy potrzeby przedszkolne. Jest tu więc pewne iskrzenie między nami – przyznaje Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Musimy wspólnie usiąść, szczerze o tym porozmawiać, i spróbować osiągnąć kompromis.

Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska, nie ukrywa z kolei, że metropolitalny projekt budzi spore zainteresowanie wśród gmin z obszaru Nordy, głównie Rumi i Redy. - Już dziś pytają nas: "jak wy to zrobiliście, że dogadaliście się w trzy gminy i budujecie coś razem?" - mówi wiceprezydent Dulkiewicz.

Nowy obiekt edukacyjny na Kowalach powinien być gotowy w trzecim kwartale 2018 r.

Działka, na której powstaje szkoła, liczy około 1,56 ha. Jest ona własnością gminy Kolbudy, a mieści się przy skrzyżowaniu ul. Heliosa i Apollina w Kowalach, przy samej granicy z Gdańskiem, nieopodal granicy z gminą Pruszcz Gdański. Do tej nowoczesnej szkoły uczęszczać będą uczniowie przede wszystkim z południowych dzielnic Gdańska, a więc z Ujeściska i Łostowic, a także Kolbud i Pruszcza Gd.

Liderem, który koordynuje zadanie, jest Gmina Kolbudy. Miasto Gdańsk jako wkład własny do umowy wniosło m.in. dokumentację projektową, a w jej ramach zadba także o umowy przyłączeniowe z zarządcami poszczególnych sieci. Realizację inwestycji, w imieniu trzech gmin, prowadzi Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Udział finansowy gmin został określony procentowo (w zależności od liczby uczniów pochodzących z danej gminy):

- 35,19 proc. - Gmina Kolbudy

- 27,49 proc. - Gmina Pruszcz Gdański

- 37,32 proc. - Gmina Miasta Gdańska

Gotowa konstrukcja dachu to nie wszystko, czym może pochwalić się wykonawca prac. Obecnie trwa budowa ścianek działowych na parterze i pierwszym piętrze obiektu. Poza tym montowana jest instalacja sanitarna oraz wentylacyjna. Zamontowano też dwie z trzech płyt stropodachu.

Nowoczesny obiekt pomieści 1125 dzieci, w tym 125 przedszkolaków. Do ich dyspozycji będzie budynek dydaktyczny i sala gimnastyczna z aulą widowiskową. Szkoła będzie się składać z dwóch 3-kondygnacyjnych budynków A oraz B. W części A mieścić się będą pomieszczenia przedszkolne, szkoła podstawowa z 22 salami dydaktycznymi, biblioteka środowiskowa z czytelnią dostępną dla mieszkańców dzielnicy i świetlicą. W budynku B znajdzie się sala gimnastyczna z aulą widowiskowo-konferencyjną, stołówka oraz kuchnia. Powstanie też boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne (koszykówka, siatkówka, tenis), bieżnia i skocznia do skoku w dal, a także plac zabaw. Na terenie inwestycji powstaną drogi wewnętrzne oraz miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych. Wokół budynków zostaną ustawione elementy małej architektury, m.in. pergole przy placu zabaw, ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery.



TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych