Wiecha na oranżerii w Parku Oliwskim

14.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zawieszenie wiechy świadczy o osiągnięciu najwyższego punktu budowli
Zawieszenie wiechy świadczy o osiągnięciu najwyższego punktu budowli
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Zawieszenie wiechy jest symbolicznym momentem na budowie, świadczy o tym, że osiągnęliśmy najwyższy punkt. Widać postępy w pracach, a ich koniec jest faktycznie długo wyczekiwany przez mieszkanki i mieszkańców Oliwy - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Teraz przyszedł czas na kolejne etapy, zgodnie z obietnicami wykonawców, jeśli wszystko ułoży się według planu, to na Mikołajki 2021 zapraszamy odwiedzających do rotundy i oranżerii.

Kompleks palmiarni w Parku Oliwskim składa się z 4 budynków: rotundy, oranżerii, budynku socjalno-technicznego i szklarni. Budowa obiektu socjalnego już się zakończyła, rotunda jest w trakcie odbiorów, a przebudowa oranżerii jest na etapie kładzenia dachu. Na realizację czeka jeszcze budynek szklarni. Rewitalizacja zabytkowych parkowych budynków oprócz zabezpieczenia ich przed degradacją, poprawą stanu technicznego, ma na celu wyeksponowanie wartości kulturowych historycznego Parku Opackiego.

Oranżeria

Założeniem przebudowy oranżerii jest wyeksponowanie znajdujących się w niej roślin. W obiekcie znajdować się będzie przestrzeń przeznaczona na kawiarnię oraz pomieszczenie, które może zostać wykorzystane na salę konferencyjną lub dydaktyczną. Ponadto zamontowany zostanie system sterowania klimatem, który zapewni roślinności odpowiednie warunki. Ostatnim elementem prac będzie zagospodarowanie terenu wokół rotundy.
Obecnie trwają prace związane z budową dachu, wykonywane są obróbki blacharskie oraz łacenie (układanie listew pod dachówki).

- Na tę chwilę mamy zamknięty dach, a do Świąt Bożego Narodzenia zostanie on pokryty dachówką - informuje Radosław Tomczykowski, kierownik kontraktu i budowy z firmy Kamaro Sp. z o.o. Sp.k. - Kolejne etapy to prace konstrukcyjne: nowe schody, nowe wejście oraz instalacje wodno- sanitarne. Wiosną rozpoczniemy oczyszczanie i tynkowanie elewacji. To plan na najbliższe miesiące.

Palmiarnia

Prace w 2017 roku rozpoczęto od przesadzenia roślin do parkowych szklarni. Następnie, w celu ochrony pozostałej roślinności - w tym 180-letniego daktylowca - wykonano specjalny tymczasowy tunel z foli. Po zabezpieczeniu roślin wykonawca rozpoczął rozbiórkę starej rotundy, wykonano fundamenty pod nową konstrukcję i przystąpiono do montażu stalowych słupów tworzących konstrukcję budynku palmiarni. Z uwagi na nietypowy kształt realizowanego obiektu, projekt rotundy poddano dodatkowym analizom wytrzymałości konstrukcji na obciążenia wiatrem, z uwzględnieniem wzmożonej jego intensywności. Przeprowadzone na specjalnym modelu ekspertyzy, opracowane przez Politechnikę Gdańską, wykazały, iż w celach dodatkowego zabezpieczenia tak nietypowej bryły, wskazane jest wzmocnienie jej stalowej konstrukcji.

Z początkiem kwietnia wykonawca rozpoczął szklenie stalowej konstrukcji palmiarni. Docelowo zamontowanych zostało 1400 szt. punktów podtrzymujących szyby, z których każdy jest indywidualnie dopasowany. Dzięki temu każda z szyb montowana jest odrębnie i pracuje niezależnie, co w przypadku ewentualnego uszkodzenia szyby pozwala na jej bezproblemową wymianę.

Do oszklenia rotundy wykorzystano 420 szt. szyb, z których największe mają powierzchnię ok. 2,6 m kw. Stara rotunda miała ok. 19 m, nowa rotunda jest o 6 m wyższa.

Do rotundy będzie wchodzić się przez przebudowywany obecnie budynek oranżerii. Z uwagi na to, że oba obiekty są połączone, pełne udostępnienie szklanej rotundy możliwe będzie dopiero po zakończeniu prac w oranżerii, które planowane jest pod koniec 2021 roku.

W październiku, aby umożliwić odwiedzającym oglądanie palmiarni z bliska, ogrodzenie terenu budowy zostało przesunięte umożliwiając zwiedzającym dojście do rotundy. Obecnie trwają odbiory techniczne budynku.

Budynek Socjalny

W lipcu 2019 r. zakończyła się budowa budynku socjalno – technicznego, będącego II etapem rewitalizacji i przebudowy kompleksu budynków palmiarni. Oprócz zaplecza socjalnego, w budynku znajdują się ogólnodostępne toalety oraz węzeł ciepła, niezbędny do utrzymania odpowiedniej temperatury w palmiarni. Wykonawcą robót była również firma Kamaro Sp. z o.o. Sp. k. realizacja trwała od listopada 2018 do lipca 2019 r.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Nietypowa 24-metrowa rotunda w Parku Oliwskim. Remont palmiarni dobiega końca

Rotunda palmiarni niemal cała oszklona. Trwa montaż ostatnich elementów

O egzotycznych roślinach z oliwskiej palmiarni

 

TV

Gdańska Wigilia 2024 na Długim Targu