• Start
  • Wiadomości
  • Więcej możliwości dzięki WOŚP. UCK otrzymało nowoczesny sprzęt do diagnostyki noworodków

Więcej możliwości dzięki WOŚP. UCK otrzymało nowoczesny sprzęt do diagnostyki noworodków

Rezonans magnetyczny oraz inkubator do pracy w polu magnetycznym - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu urządzenia, których wartość wynosi 6 mln zł. Tak wysokospecjalistycznej aparatury nie miał dotąd żaden szpital w północnej Polsce: noworodki i niemowlęta mogą być badane również podczas snu, bez konieczności znieczulenia.
22.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Inkubator i rezonans magnetyczny to nowoczesne sprzęty, dzięki którym diagnostyka dzieci będzie dokładniejsza i mniej stresująca dla najmłodszych
Inkubator i rezonans magnetyczny to nowoczesne sprzęty, dzięki którym diagnostyka dzieci będzie dokładniejsza i mniej stresująca dla najmłodszych
fot. Sylwia Mierzewska/UCK

 

Podarowany przez Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy sprzęt przyczynił się do tego, że w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym utworzono Pracownię Radiologii Pediatrycznej. Właśnie tam trafiła nowoczesna aparatura do diagnozowania dzieci. 

 

Rezonans i inkubator dla maluszków

Rezonans magnetyczny firmy Siemens wyposażony został we wstrzykiwacz środka kontrastowego, pompę infuzyjną oraz serwer aplikacyjny ze stacjami lekarskimi. Wraz z inkubatorem dostosowanym do pracy w polu magnetycznym (LMT Medical Systems) wykorzystywany jest m.in. do badań noworodków i niemowląt, których masa ciała nie przekracza 5 kilogramów. 

- Inkubator utrzymuje stałą temperaturę, przez co dziecko przebywa w komfortowych warunkach - wyjaśnia prof. Edyta Szurowska, kierownik Zakładu Radiologii UCK, prorektor ds. klinicznych GUMed. - Jest to istotne zwłaszcza w kontekście wcześniaków szczególnie podatnych na wychłodzenie, wrażliwych na zmiany temperatur. Dzięki inkubatorowi stwarzamy im maksymalnie przyjazne środowisko i badanie rezonansu magnetycznego może być przeprowadzone w trakcie snu, bez konieczności znieczulenia. Aparat rezonansu magnetycznego wykorzystywany jest do szerokiej diagnostyki bardzo wielu chorób we wszystkich okolicach anatomicznych. Możemy wykonywać na nim badania wcześniaków, noworodków, niemowląt, ale także starszych dzieci oraz młodzieży - wylicza prof. Szurowska. - Tomograf rezonansu magnetycznego jest wyposażony w bogaty zestaw dedykowanych cewek o różnych rozmiarach i kształtach, odpowiednio przystosowanych do części ciała i wielkości dziecka. Ponadto ten nowoczesny skaner pozwala nam na prowadzenie całej gamy badań czynnościowych: m.in. dynamicznych, naczyniowych, perfuzyjnych, dyfuzyjnych, które pozwalają na postawienie dokładniejszego rozpoznania. To bardzo komfortowe nie tylko dla nas lekarzy radiologów, ale także dla klinicystów, którzy mogą zaplanować bardziej spersonalizowaną terapię. 

Poprzednia aparatura rezonansu magnetycznego nie była tak bogato wyposażona w cewki przystosowane dla małych pacjentów, a system był głośniejszy. Gantry, czyli właściwa część rezonansu w której umieszczany jest pacjent, były węższe, co potęgowało niepokój dzieci zestresowanych badaniem. Przenoszenie, zmiana środowiska, hałas, przebywanie w wąskiej tubie wywoływało strach u małego pacjenta, co miało negatywny wpływ na możliwość uzyskania dobrego diagnostycznie obrazu.

- Warto zwrócić uwagę na komfort dziecka, jaki oferuje możliwość wykorzystania dedykowanego inkubatora do współpracy z rezonansem magnetycznym - tłumaczy dr n. med. Dominik Świętoń, prowadzący badania na poprzedniej aparaturze. - Noworodek, po przygotowaniu na oddziale, wjeżdża w inkubatorze do Zakładu Radiologii i do aparatu rezonansu magnetycznego. Podłączenie systemu i rozpoczęcie badania odbywa się bez niepotrzebnych dodatkowych procedur. Ułatwia to wykonanie badania i skraca cały proces. Dzięki komfortowemu środowisku w inkubatorze oraz możliwości wykorzystania cichych sekwencji MRI możliwe jest wykonanie badania nie tylko w znieczuleniu, ale także bez niego, wykorzystując tzw. metodę feed and sleep. Dzięki temu nie jest konieczne powtarzanie sekwencji, a uzyskane obrazy są wysoce diagnostyczne. 

Mały pacjent może także zostać podłączony do wmontowanego respiratora, jeśli zajdzie taka konieczność. Wszystkie gazy medyczne potrzebne do znieczulenia są zintegrowane z inkubatorem, dzięki czemu jest on wysoce mobilny. 

 
Inkubator jest mobilny, utrzymuje stałą temperaturę
Inkubator jest mobilny, utrzymuje stałą temperaturę
fot. Sylwia Mierzewska/UCK

 

- Jesteśmy bardzo wdzięczni WOŚP za wsparcie - mówi Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych UCK. - Ze sprzętów medycznych przekazanych przez fundację korzystamy od wielu lat. Rezonans magnetyczny wraz z tak zaawansowanym technologicznie inkubatorem to unikatowa aparatura, jedyna w Polsce północnej. Urządzenie to ma dużo większe możliwości techniczne niż sprzęt wykorzystywany dotychczas. Dzięki temu możemy lepiej diagnozować naszych najmłodszych pacjentów oraz osiągać lepsze efekty terapeutyczne. Stworzenie nowoczesnej, doskonale wyposażonej Pracowni Radiologii Pediatrycznej przyniesienie wiele korzyści leczonym i diagnozowanym u nas dzieciom.

Powstanie nowoczesnej Pracowni Radiologii Pediatrycznej wiązało się z przeprowadzeniem remontu. Aby odpowiednio dostosować pomieszczenia, UCK poniosło wydatek w kwocie blisko 1,5 mln złotych. W tym samym czasie, przy wsparciu środków unijnych, wykonano termomodernizację budynku w którym zlokalizowana jest pracownia. 

TV

120-letnia kamienica jak nowa