• Start
  • Wiadomości
  • Wideo pigułka wiedzy o świecie - RODM Gdańsk zachęca do korzystania ze swoich zasobów

Wideo pigułka wiedzy o świecie - RODM Gdańsk zachęca do korzystania ze swoich zasobów

Bezpłatna edukacja o międzynarodowych relacjach Polski do wykorzystania nie tylko w szkołach - Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku zachęca do korzystania z materiałów zamieszczonych na jego kanale YouTube.
31.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
#rodmonline

 

Na kanale YouTube RODM Gdańsk obejrzeć dostępne są krótkie filmy edukacyjne o różnorodnej tematyce:

  • dotyczące życia Polaków za granicą,
  • opowiadające o roli dyplomacji międzynarodowej,
  • zawierające wypowiedzi ekspertów i dyplomatów na temat aktualnych wydarzeń międzynarodowych,
  • a także o możliwościach, jakie daje Unia Europejska, by wspierać rozwój młodych ludzi.

 

- To cenny materiał, który można bezpłatnie włączyć do lekcji na temat stosunków międzynarodowych i relacji międzykulturowych - zachęca Dominika Wolf, koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku. - Zamknięcie szkół i nauka zdalna sprawiły, że nasz ośrodek, który do wiosny 2020 realizował 90 proc. swojej działalności w postaci lekcji w szkołach, musiał przenieść się do przestrzeni online. Dzięki temu powstał nasz kanał na platformie YouTube, na którym udostępniamy bezpłatnie materiały wideo do wykorzystania przez nauczycielki i nauczycieli w ramach lekcji dotyczących aktualności kwestii europejskich, pracy w dyplomacji na całym świecie, życia w różnych zakątkach świata oraz możliwości rozwoju pod kątem stosunków międzynarodowych.

KANAŁ RODM GDAŃSK NA YT

 

Życie na świecie oczami Polek i Polaków

Cykl „Polacy za granicą” stanowi ciekawy materiał uzupełniający do lekcji o świecie, ale jest to także przydatna dawka wiedzy dla tych, którzy chcą te kraje odwiedzić. Poprzez media społecznościowe oraz sieć znajomych, konsultanci RODMu kontaktują się z Polkami i Polakami żyjącymi w różnych krajach, m.in. w Grecji , w USA, w Finlandii, w Chile, w Szwecji, w Wenezueli, w Kenii, w Kambodży, w Australii itd… Są to swobodne wypowiedzi wideo o ich codzienności, o odnajdywaniu się w obcym kraju, o ich odkryciach i tęsknotach. Dzięki nim odbiorcy mogą dowiedzieć się o wiele więcej o realiach życia, o zderzeniu się ze stereotypami, a także o tym, na co należy zwrócić uwagę jako turysta. Na kanale Youtube już jest dostępnych ponad 30 wywiadów z całego świata.

 

Aktywność młodzieżowa w Gdańsku

„Nie bądź kanapowcem” to cykl dziewięciu filmów o różnych rodzajach zaangażowania młodzieży w projekty społeczne, zarówno te w lokalnych społecznościach, jak i poza granicami. Wartościowe jest poznanie kilku kierunków, w których może zaangażować się młodzież, która chce się działać społecznie oraz rozwijać swoje kompetencje. Ciekawe jest, że dwoje bohaterów cyklu: Ana z Portugalii i Arif z Turcji po zakończeniu wolontariatu międzynarodowego w Gdańsku, wróciło do naszego miasta i znalazło tu zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach.

 

Aktualności ze świata

Cykl #RODMonline to różnego rodzaju wywiady wideo na temat aktualności międzynarodowych – od tego jak funkcjonują ośrodki polonijne, po komentarze do różnych wydarzeń na świecie – jak np. na temat sytuacji w Gruzji czy w Waszyngtonie. W cyklu pojawiają się debaty dotyczące 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej lub o ekonomicznym wymiarze Europy, ale również np. wywiad z Michałem Rusinkiem, prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej lub analizy eksperckie o powołaniu nowej premier w Szwecji czy też komentarz o protestach w Kolumbii. 

 

Konsul niejedno ma imię

Temat bycia dyplomatą należy wciąż do tych nieco „egzotycznych”, wzbudzających ciekawość. Niewiele osób wie, czym tak naprawdę zajmuje się konsul i jaka jest jego rola na Pomorzu. RODM w Gdańsku rozpoczął cykl wywiadów z konsulami różnych krajów w Gdańsku – w grudniu możemy zapoznać się z wywiadami z konsulami Francji, Sri Lanki i Bangladeszu. Czym zajmuje się taki dyplomata, jakie są jego zadania i w czym pomaga?

 

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej jest projektem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Został założony w Gdańsku w 2016 r. Jest prowadzony przez Stowarzyszenie Morena przy ul. Jaśkowa Dolina 7. To jeden z 16 regionalnych ośrodków w całej Polsce. Rolą RODM jest przybliżanie polskiej polityki zagranicznej lokalnej społeczności. Konsultanci RODM-u prowadzą bezpłatne lekcje w szkołach i różnych placówkach edukacyjnych dotyczące różnych obszarów stosunków międzynarodowych. Każdy mieszkaniec i mieszkanka Trójmiasta mogą zwrócić się do pracowników Ośrodka z pytaniem na temat dotyczący problematyki Unii Europejskiej oraz relacji międzynarodowych.

kontakt z RODM na stronie internetowej

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!