AKTUALIZACJA, wtorek (31 października), godz. 8.00
Zagrożenie z silnym wiatrem i ewentualną cofką w Zatoce gdańskiej i na Martwej Wiśle minęło. Gdańskie cmentarze, Park Oliwski, zoo zostały otwarte. Molo w Brzeźnie i falochron zachodni w ciągu najbliższych kilkunastu godzin mają także zostać otwarte.
Aktualną sytuację meteorologiczną można śledzić na portalu Windy.com
AKTUALIZACJA, poniedziałek (30 października), godz.19.20
- Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego nie wpływają zgłoszenia bezpośrednio związane z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną - obserwowany jest wysoki poziom wody w kanałach w związku z silnym wiatrem i cofką. Aktualnie stan wody ma trend malejący i stopniowo opada.
- Dyżurny Inżynier Miasta nie odnotowuje nowych zgłoszeń związanych z silnym wiatrem i występującej na jezdniach wody. Ulica Wiślna otwarta od godziny 16:30. Straż Pożarna nie odnotowała kolejnych zgłoszeń związanych z orkanem.
- Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego przekroczył stan alarmowy (570 cm), aktualnie wskazuje 585 cm, tendencja malejąca.
- Poziom wody na Martwej Wiśle według wskazań dla Sobieszewo przekroczył stan alarmowy (570 cm) aktualnie wskazuje 590 cm, tendencja malejąca.
- Aktualnie nie odnotowuje się ciągłych opadów deszczu. W godzinach nocnych przewidywane jest dalsze słabnięcie siły wiatru.
- Ekipy Gdańskich Wód monitorują sytuację w swoich rejonach i pozostają w gotowości do działania.
- Gdańskie cmentarze, Park Oliwski, zoo zostały otwarte. Molo w Brzeźnie i falochron zachodni nadal pozostają zamknięte do odwołania.
Sytuacja hydrometeorologiczna – obowiązujące ostrzeżenia IMGW-PIB:
Sztorm/2 Strefa brzegowa - część wschodnia od 30.10 godz. 16:00:00 do 31.10 godz. 8:00:00 - wiatr północno zachodni 6 do 7 w porywach 8 w skali B.
Informacja o niebezpiecznym zjawisku/2 od 2017-10-29 10:30:00 do 2017-10-31 08:00:00 - na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przewiduje się dalszy wzrost stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych.
AKTUALIZACJA, poniedziałek (30 października), godz.16.00
- Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego nie wpływają zgłoszenia bezpośrednio związane z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną - obserwowany jest wysoki poziom wody w kanałach w związku z silnym wiatrem i cofką. Aktualnie stan wody stopniowo zaczyna opadać. Dyżurny Inżynier Miasta nie odnotowuje nowych zgłoszeń dotyczących silnego wiatru czy występującej na jezdniach wody.
- Ulica Wiślna została otwarta dla ruchu. Straż Pożarna odnotowała dwa zgłoszenia o charakterze lokalnym jedno dotyczące zalanych piwnic i jedno dotyczące obluzowanej, zwisającej reklamy.
- Gdańskie cmentarze, Park Oliwski, zoo w Oliwie są otwarte, natomiast molo w Brzeźnie i falochron zachodni nadal pozostają zamknięte do odwołania.
- Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego przekroczył stan alarmowy (570 cm), aktualnie wskazuje 588 cm, tendencja malejąca.
- Poziom wody na Martwej Wiśle według wskazań dla Sobieszewo przekroczył stan alarmowy (570 cm) aktualnie wskazuje 596 cm, tendencja bez zmian lub malejąca.
- Aktualnie nie odnotowuje się ciągłych opadów deszczu. W godzinach popołudniowych przewidywane jest słabnięcie siły wiatru.
- Ekipy Gdańskich Wód monitorują sytuację w swoich rejonach i pozostają w gotowości do działania.
AKTUALIZACJA, poniedziałek (30 października), godz. 10.30
Gdańskie Wody podsumowują minione 24 h działań w związku z występującą na Zatoce Gdańskiej cofką.
-
Wrota sztormowe Żuławskie i na Kamiennej Grodzy, które w ciągu minionej doby zamykały się i otwierały trzykrotnie, są obecnie otwarte. Wrota zamykają się automatycznie, gdy stan wód na Martwej Wiśle na skutek cofki staje się wyższy niż na Motławie i jej opływie. Średni poziom wód na Martwej Wiśle między godz. 21 w niedzielę a 6 rano w poniedziałek wahał się między 5,9 a 6,2 metra. Stan na godz. 6 wyniósł 6,1 m i do chwili aktualizacji komunikatu pozostawał stabilny.
-
Wyłączona pozostaje przepompownia na Stogach, zamknięte są także zasuwy na Kanale Rudnickim przy Martwej Wiśle.
-
W ciągu nocy pracownicy Gdańskich Wód oczyścili kraty na kanale Raduni w miejscach zrzutu i na syfonie.
-
Przez całą noc monitorowano poziom wody na Górkach Zachodnich, głównie przy położonej nad Martwą Wisłą ul. Łęczycką.
-
Hotel Podewils przy ul. Szafarnia został w nocy zabezpieczony 80 workami przed wzbierającą na Motławie wodą.
- Kontrolujemy spływ wód na wszystkich otwartych systemach, głównie na opływie Motławy, na Motławie i na Kanale Rudnickim. Póki co nie ma powodu do niepokoju - mówi Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka prasowa Gdańskich Wód.
AKTUALIZACJA, poniedziałek (30 października), godz. 9.50
Również gdańskie ZOO zostało dziś na powrót otwarte.
- Ze zwierzętami jest wszystko w porządku, póki co wygląda na to, że nie ma większych strat spowodowanych wichurą, jest tylko dużo połamanych gałęzi. Nasz ogród zajmuje powierzchnię 125 hektarów, to spory teren, pracownicy właśnie sprawdzają dokładnie cały obszar - informuje Emilia Salach z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego nie wpływają zgłoszenia bezpośrednio związane z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną - obserwowany jest wysoki poziom wody w kanałach w związku z silnym wiatrem i cofką. Dyżurny Inżynier Miasta otrzymuje informacje o uszkodzonych drzewach, ale dotyczące prywatnych terenów. Ulica Wiślna nadal pozostaje zamknięta (w razie ustąpienia wody z jezdni zostanie otwarta). Straż Pożarna w godzinach porannych przyjęła informacje o dwóch wiatrołomach na Wyspie Sobieszewskiej.
Obserwuj sytuację meteorologiczną na portalu Windy.com
Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego przekroczył stan alarmowy (570 cm), aktualnie wskazuje 601 cm, tendencja bez zmian.
Poziom wody na Martwej Wiśle według wskazań dla Sobieszewo przekroczył stan alarmowy (570 cm) aktualnie wskazuje 606 cm, tendencja bez zmian.
Aktualnie brak opadów deszczu. W godzinach południowych przewidywane jest słabnięcie siły wiatru.
Ekipy Gdańskich Wód monitorują sytuację w swoich rejonach i pozostają w gotowości do działania. W godzinach wieczornych Gdańskie Wody podejmowały interwencję polegającą na zabezpieczeniu obiektu przed wysokim poziomem wody przy ulicy Szafarnia.
Prognoza pogody
Silny Sztorm/3 Strefa Brzegowa część wschodnia od 29.10 - 30.10 silny sztorm do 10 B - wiatr północny do północno zachodniego 4 do 6 szybko wzrastający na 8 do 9 w porywach 10 w skali B.
Informacja o niebezpiecznym zjawisku/2 od 2017-10-29 10:30:00 do 2017-10-31 08:00:00 - na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przewiduje się dalszy wzrost stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych.
Silny wiatr/2 Subregion nadmorski – od 2017-10-29 08:00:00 do 2017-10-30 16:00:00 - wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 60 km/h, z porywami do 110 km/h, z północy i północnego-zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w gminach nadmorskich i w rejonie Zatoki Gdańskiej w dniu jutrzejszym (czyli dzisiejszym, patrząc na datę ostrzeżenia)
AKTUALIZACJA , poniedziałek (30 października), godz. 8.50
Od godz. 10.00 zniesiony zostanie zakaz wstępu na gdańskie cmentarze komunalne i do Parku Oliwskiego.
- Zagrożenia już nie ma, obecnie prowadzone są prace porządkowe - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Molo w Brzeźnie pozostaje zamknięte. Jak informuje Grzegorz Pawelec, rzecznik prasowy Gdańskiego Ośrodka Sportu, obyło się bez strat w jego poszyciu, deski z dolnego i bocznego pokładu zostały już wcześniej zdemontowane, jak co roku przed zimą.
Potężne porywy wiatru z prędkością od 90 do 100 km/h powinny zacząć słabnąć ok. godz. 16.00. W ciągu dnia prognozowane jest duże zachmurzenie, przelotne opady deszczu i gradu, a nawet miejscowo deszczu ze śniegiem. Temperatura: od 4 do 7 stopni Celcjusza, odczuwana od plus 4 do zera.
Biuro Prognoz Hydrologicznych Oddziału Morskiego IMGW PIB w Gdyni utrzymuje w mocy do wtorku, do godz. 8, wydane wczoraj ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla zlewni rzek wpadających do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz trzeciego stopnia dla Żuław i Zalewu Wiślanego. Wiatr wiejący od strony zatoki powoduje wzrost stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego.
Ruch statków w Porcie Gdańskim jest wstrzymany od niedzielnego popołudnia. Jednostki oczekują na redzie na możliwość wejścia do portu lub czekają w nim na wyjście. - Żaden kapitan nie zdecydowałby się na wejście i wyjście przy takich warunkach - mówi Karol Kortas, dyżurny z Kapitanatu Portu Gdańsk.
AKTUALIZACJA, niedziela (29 października), godz. 21.00
Ze względu na wodę, która przelała się przez jezdnię zamknięta dla ruchu została ulica Wiślna. Budynek przy ulicy Wiślnej 1 został zabezpieczony. Silny wiatr spowodował tzw. „cofkę” na Martwej Wiśle - obecnie woda w kilku miejscach przekroczyła stany alarmowe, powodując automatyczne zamknięcie wrót sztormowych. Wrota w sposób automatyczny zamykają się, gdy poziom wody od strony Martwej Wisły przewyższa poziom wody w ciekach do niej dopływających, chroniąc przed lokalnymi podtopieniami.
Pracownicy spółki Gdańskie Wody na bieżąco kontrolują sytuację w mieście i reagują we współpracy z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego i pozostałymi służbami miejskimi.
Aktualna sytuacja:
- Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego osiągnął stan alarmowy (570 cm) aktualnie wskazuje (598 cm), tendencja malejąca, lub stała może przejść w rosnącą
- Poziom wody na Martwej Wiśle według wskazań dla Sobieszewo przekroczony stan alarmowy (570 cm) aktualnie wskazuje (598 cm), tendencja malejąca lub stała może przejść w rosnącą
- Sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest ustabilizowana - aktualnie brak większych opadów deszczu. Możliwe przelotne opady deszczu.
- Straż Pożarna odnotowała w ciągu całego dnia 30 zgłoszeń w związanych z silnym wiatrem, dotyczyły one głównie przewróconych drzew i oderwanych, "latających" blach.
- Do odwołania pozostają zamknięte cmentarze, Park Oliwski, zoo oraz molo w Brzeźnie i falochron wschodni.
Sytuacja hydrometeorologiczna - obowiązujące ostrzeżenia IMGW-PIB:
Silny Sztorm/3 Strefa Brzegowa od 29.10 - 30.10 silny sztorm do 10 B - wiatr północny do północno zachodniego 4 do 6 szybko wzrastający na 8 do 9 w porywach 10 w skali B.Wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych/2 (Żuławy, Zalew Wiślany) – do 08:00 31.10.
Informacja o niebezpiecznym zjawisku /2 od 2017-10-29 10:30:00 do 2017-10-31 08:00:00 - na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przewiduje się dalszy wzrost stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych.
Silny wiatr/2 Subregion nadmorski – od 2017-10-29 08:00:00 do 2017-10-30 16:00:00 - wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 60 km/h, z porywami do 110 km/h, z północy i północnego-zachodu.
Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w gminach nadmorskich i w rejonie Zatoki Gdańskiej w dniu jutrzejszym.
OBOWIĄZUJĄCA PROGNOZA POGODY NA REJON GDAŃSKA IMGW-PIB ważność od godz. 08:00 dnia 29.10.2017 do godz. 08:00 dnia 30.10.2017
W dzień początkowo zachmurzenie całkowite i opady deszczu. Od godzin południowych większe przejaśnienia i miejscami przelotne opady deszczu lub krupy śnieżnej. W godzinach wieczornych możliwy deszcz ze śniegiem. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm.Niewielkie ryzyko wystąpienia burzy. Temperatura maksymalna od 8°C do 9°C. Wiatr północny i północno-zachodni, początkowo 4 (14 km/h) do 8 m/s (28 km/h) szybko wzrastający na 8 (28 km/h) do 14 m/s (50 km/h), w porywach do 25 m/s (90 km/h) , okresami porywy do 28 m/s (100 km/h).
W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm. Temperatura minimalne od 2°C do 5°C. Wiatr północno-zachodni, 8 (28 km/h) do 14 m/s, (50 km/h) w porywach do 25 m/s. (90 km/h).
AKTUALIZACJA, godz. 16.00
- Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego nie wpłynęły żadne zgłoszenie bezpośrednio związane z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną - obserwowany wzrost poziomów wody w kanałach w związku z cofką. Na chwile obecną nie występują lokalne podtopienia związane z cofką. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana.
- Dyżurny Inżynier Miasta odnotował łącznie 4 zgłoszenia z przewróconymi drzewami.
- Straż Pożarna odnotowała 10 zgłoszeń dotyczących przewróconych drzew do godziny 11.00, do godziny 14:30 przybyło kolejne 5 zgłoszeń (drzewa i reklamy o charakterze lokalnym).
- Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego osiągnął stan alarmowy (570 cm) aktualnie wskazuje (578 cm), tendencja rosnąca.
- Poziom wody na Martwej Wiśle według wskazań dla Sobieszewo przekroczony stan alarmowy (570 cm ) aktualnie wskazuje (587 cm), tendencja rosnąca.
- Sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest ustabilizowana - aktualnie brak większych opadów deszczu. Możliwe przelotne opady deszczu.
Ekipy Gdańskich Wód monitorują sytuację w swoich rejonach i na chwilę obecną nie informują o wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk w dalszym ciągu prowadząc prace polegające na udrażnianiu i czyszczeniu urządzeń hydrotechnicznych w związku z nanoszeniem liści i innych nieczystości przez wiejący silny wiatr, oraz prowadzą działania zabezpieczające na ul. Wiślnej. Gdańskie Wody przygotowane dostarczanie worków w miejsca gdzie mogą wstąpić lokalne podtopienia związane z cofką.
Zarząd Transportu Miejskiego nie odnotował żadnych utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wynikających z sytuacji hydro-meteorologicznej.
Do odwołania pozostają zamknięte Cmentarze, Park Oliwski oraz ZOO.
Sytuacja z silnym wiatrem ma się utrzymywać do poniedziałku, 30 października.
AKTUALIZACJA, godz. 14.50
Sytuacja hydrometeorologiczna – obowiązujące ostrzeżenia IMGW-PIB:
- Silny Sztorm/3 Strefa Brzegowa od 29 października do 30 października silny sztorm do 10 B - wiatr północny do północno zachodniego 4 do 6 szybko wzrastający na 8 do 9 w porywach 10 w skali B.
- Wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych/3 (Żuławy, Zalew Wiślany) – do 30 października godz. 08:00
- Informacja o niebezpiecznym zjawisku /2 od 29 października godz. 10:30 do 31 października godz. 8:00 - na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przewiduje się dalszy wzrost stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych.
- Silny wiatr/2 Subregion nadmorski – od 29 października godz. 8:00 do 30 października godz. 16:00 - wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 60 km/h, z porywami do 110 km/h, z północy i północnego-zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w gminach nadmorskich i w rejonie Zatoki Gdańskiej w dniu jutrzejszy
Bieżąca sytuacja:
- Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego nie wpłynęły żadne zgłoszenie bezpośrednio związane z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną - obserwowany wzrost poziomów wody w kanałach w związku z cofką.
- Dyżurnego Inżyniera Miasta wpłynęły dwa zgłoszenia dotyczące przewróconego drzewa drzewa na ul. Galla i konaru drzewa na ul. Słowackiego - uprzątnięte na bieżąco.
- Straż Pożarna odnotowała 10 zgłoszeń dotyczących przewróconych drzew.
- Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego osiągnął stan alarmowy (574 cm) aktualnie spada i wskazuje (558 cm).
- Poziom wody na Martwej Wiśle według wskazań dla Sobieszewo przekroczony stan alarmowy (570 cm )aktualnie spada i wskazuje (565 cm).
- Sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest ustabilizowana - aktualnie brak większych opadów deszczu. Możliwe przelotne opady deszczu.
Ekipy Gdańskich Wód monitorują sytuację w swoich rejonach i nie informują o wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk w dalszym ciągu prowadząc prace polegające na udrażnianiu i czyszczeniu urządzeń hydrotechnicznych w związku z nanoszeniem liści i innych nieczystości przez wiejący silny wiatr, oraz prowadzą działania zabezpieczające na ul. Wiślnej.
Zarząd Transportu Miejskiego nie odnotował żadnych utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wynikających z sytuacji hydro-meteorologicznej.
Do odwołania pozostają zamknięte Cmentarze, Park Oliwski oraz ogród zoologiczny w Oliwie.
AKTUALIZACJA, godz. 10.10
Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego osiągnął stan ostrzegawczy (550 cm) i utrzymuje się w tej granicy z chwilowymi przekroczeniami (do 555 cm), tendencja wzrostowa z uwagi na wiatry wiejące z kierunku północno-zachodniego i północnego.
W związku z opadami deszczu w godzinach nocnych wzrosły stany na zbiornikach retencyjnych, obecnie wynoszą:
- Srebrniki – 0.68 (godz. 00:00-0.51, NPP – 0.51)
- Kiełpinek – 1.03 (godz. 00:00-0.51, NPP - 0.79)
- Jasień – 1.21 (godz. 00:00-1:16, NPP - 1.14)
Obecnie poziomy stabilizują się, przy ustąpieniu opadów spodziewany jest dalszy spadek poziomów na zbiornikach.
SPRAWDŹ, JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ PRZED WICHURĄ
Ekipy Gdańskich Wód monitorowały i monitorują sytuację w swoich rejonach i nie informowały o wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk (również na obszarach polderów Rudniki , Olszynka, Orunia).
Zarząd Transportu Miejskiego nie odnotował żadnych utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wynikających z sytuacji hydro-meteorologicznej.
Gdański Ośrodek Sportu nadzoruje molo i wejście na molo jak również nabrzeża znajdujące się w rejonie głównego miasta.
Ze względu na silny wiatr w niedzielę, 29 października, nieczynne jest zoo w Oliwie. Sytuacja na terenie ogrodu zoologicznego jest na bieżąco monitorowana, a zwierzęta są bezpieczne.
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ze względu na silny wiatr podjął decyzję o zamknięciu wejść na miejskie cmentarze (do odwołania) oraz do Parku Oliwskiego. O otwarciu poinformujemy (będzie ono możliwe kiedy wiatr ustanie).
Mieszkańcy od wczoraj informowani są za pomocą komunikatów SISMS (można się zapisać) o sytuacji pogodowej tj. nadchodzącym silnym wietrze, oraz opadami deszczu i podniesieniem poziomów wód w kanałach.
Obserwuj sytuację meteorologiczną na portalu Windy.com
Sytuacja hydrometeorologiczna – obowiązujące ostrzeżenia:
- Wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych/3 (Żuławy, Zalew Wiślany) – do 08:00 30.10
- Intensywne opady deszczu/1 – do godz. 11:00 29.10
Silny wiatr
- Subregion wewnętrzny/1 – do godz. 18:00 29.10
- Subregion nadmorski/2 – do godz. 16:00 29.10
Strefa Brzegowa od 29.10 - 30.10 silny sztorm do 10 B - wiatr północny do północno zachodniego 4 do 6 szybko wzrastający na 8 do 9 w porywach 10 w skali B.
Opady występujące w nocy w dniu 28.10.2017 miejscami intensywne lecz przejściowe. Największe opadu odnotowano Reja 20,5mm, Osowa 22mm, Oliwa 22,4mm, Szadółki ZUT 12mm, Matemblewo 22,2mm, Matarnia 14mm, Kiełpino Górne 11,5mm, Jasień 12,7mm, Górki Zachodnie 17,5mm, Dolne Miasto 4,6mm. Opady w dniu 29.10.2017 jakie odnotowano w stacjach pomiarowych w granicach 1,5mm do godz. 7:00.
PROGNOZA POGODY NA REJON GDAŃSKA
Prognoza od godz. 08:00 dnia 29.10.2017 (niedziela) do godz. 08:00 dnia 30.10.2017 (poniedziałek)
W dzień początkowo zachmurzenie całkowite i opady deszczu. Od godzin południowych większe przejaśnienia i miejscami przelotne opady deszczu lub krupy śnieżnej. W godzinach wieczornych możliwy deszcz ze śniegiem. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm.
Niewielkie ryzyko wystąpienia burzy. Temperatura maksymalna od 8°C do 9°C. Wiatr północny i północno-zachodni, początkowo 4 (14 km/h) do 8 m/s (28 km/h) szybko wzrastający na 8 (28 km/h) do 14 m/s (50 km/h), w porywach do 25 m/s (90 km/h) , okresami porywy do 28 m/s (100 km/h).
W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm. Temperatura minimalne od 2°C do 5°C. Wiatr północno-zachodni, 8 (28 km/h) do 14 m/s, (50 km/h) w porywach do 25 m/s. (90 km/h).
AKTUALIZACJA, godz. 7.00
W Gdańsku w stan pogotowia postawiono służby miejskie (na wypadek zalania terenów nabrzeżnych) i Straż Pożarną.
Po północy w Gdańsku ma być ulewa, padać będzie do rana. Zaraz potem przyjdzie silny wiatr. Na Pomorzu mogą się pojawić pierwsze w tym sezonie opady śniegu z deszczem. Będzie względnie ciepło - ok. +10 stopni C.
IMGW dla całego Pomorza wydał ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia: "Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Ostrzeżenie hydrologiczne IMGW dla Gdańska i Pomorza ma wyższy status - 3. stopnia. Spodziewany przebieg: "W związku z prognozowanym sztormowym wiatrem z sektora północnego od godzin porannych na Żuławach i Zalewie Wiślanym spodziewane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów alarmowych. Prawdopodobieństwo: 90%". Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 8 w poniedziałek, 30 października.
Komunikat IMGW dla całego kraju, z podziałem na regiony (obowiązuje od godz. 19:30 dnia 28.10.2017 do godz. 19:30 dnia 29.10.2017): W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, na zachodzie możliwe burze. Na Pomorzu prognozowana wysokość opadów do 20 mm, a na południowym zachodzie do 25 mm. W górach opady deszczu ze śniegiem, a powyżej 1600 m n.p.m. śniegu. Na szczytach gór prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 15 cm. Temperatura minimalna od 5°C do 8°C, a w rejonach podgórskich od 3°C do 6°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny do 50 km/h, porywisty, zachodni. Porywy wiatru od 55 km/h na północnym wschodzie Polski do 110 km/h na zachodzie i nad morzem. Wysoko w górach wiatr bardzo silny, w porywach do 100 km/h, północno-zachodni. W górach zamiecie i zawieje śnieżne. W dzień zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu, na Pomorzu deszczu ze śniegiem. Miejscami możliwe burze. Na wschodzie i południu prognozowana wysokość opadów do 25 mm. W górach i miejscami na terenach podgórskich opady śniegu. Na szczytach Karpat prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 25 cm. Temperatura maksymalna od 6°C do 10°C, w rejonach podgórskich około 3°C. Wiatr dość silny, nad morzem okresami bardzo silny do 55 km/h, porywisty, zachodni i północno-zachodni. Wiatr w porywach od 60 km/h na północnym wschodzie, do 100 km/h w zachodniej połowie kraju oraz nad morzem. Wysoko w górach wiatr bardzo silny, w porywach do 130 km/h, północno-zachodni. W górach zamiecie i zawieje śnieżne. |
Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego osiągnął stan alarmowy (570 cm) aktualnie wskazuje (598 cm), tendencja malejąca, lub stała może przejść w rosnącą
Poziom wody na Martwej Wiśle według wskazań dla Sobieszewo przekroczony stan alarmowy (570 cm) aktualnie skazuje (598 cm), tendencja malejąca lub stała może przejść w rosnącą
Sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest ustabilizowana - aktualnie brak większych opadów deszczu. Możliwe przelotne opady deszczu.
Straż Pożarna odnotowała w ciągu całego dnia 30 zgłoszeń w związanych z silnym wiatrem, dotyczyły one głównie przewróconych drzew i oderwanych, "latających" blach.
Do odwołania pozostają zamknięte Cmentarze, Park Oliwski, ZOO, oraz Molo w Brzeźnie i falochron wschodni.
Sytuacja hydrometeorologiczna – obowiązujące ostrzeżenia IMGW-PIB: Silny Sztorm/3 Strefa Brzegowa od 29.10 - 30.10 silny sztorm do 10 B - wiatr północny do północno zachodniego 4 do 6 szybko wzrastający na 8 do 9 w porywach 10 w skali B.Wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych/2 (Żuławy, Zalew Wiślany) – do 08:00 31.10Informacja o niebezpiecznym zjawisku /2 od 2017-10-29 10:30:00 do 2017-10-31 08:00:00 - na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przewiduje się dalszy wzrost stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych.Silny wiatr/2 Subregion nadmorski – od 2017-10-29 08:00:00 do 2017-10-30 16:00:00 - wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 60 km/h, z porywami do 110 km/h, z północy i północnego-zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w gminach nadmorskich i w rejonie Zatoki Gdańskiej w dniu jutrzejszym.
OBOWIĄZUJĄCA PROGNOZA POGODY NA REJON GDAŃSKA IMGW-PIB ważność od godz. 08:00 dnia 29.10.2017 do godz. 08:00 dnia 30.10.2017W dzień początkowo zachmurzenie całkowite i opady deszczu. Od godzin południowych większe przejaśnienia i miejscami przelotne opady deszczu lub krupy śnieżnej. W godzinach wieczornych możliwy deszcz ze śniegiem. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm.Niewielkie ryzyko wystąpienia burzy. Temperatura maksymalna od 8°C do 9°C. Wiatr północny i północno-zachodni, początkowo 4 (14 km/h) do 8 m/s (28 km/h) szybko wzrastający na 8 (28 km/h) do 14 m/s (50 km/h), w porywach do 25 m/s (90 km/h) , okresami porywy do 28 m/s (100 km/h).
W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm. Temperatura minimalne od 2°C do 5°C. Wiatr północno-zachodni, 8 (28 km/h) do 14 m/s, (50 km/h) w porywach do 25 m/s. (90 km/h).