• Start
  • Wiadomości
  • Wiadukt Biskupia Górka. Za tydzień otwarcie drugiej nitki dla kierowców

Wiadukt Biskupia Górka. Za tydzień otwarcie drugiej nitki dla kierowców

Dokładnie za tydzień, 29 stycznia, zaplanowano otwarcie drugiej części nowej gdańskiej estakady. Nastąpi to po porannym szczycie komunikacyjnym, około godz. 9.00. Na każdej nitce wiaduktu otwarte zostaną, póki co, dwa z trzech pasów ruchu. Docelowe pasy przeznaczone na buspas będą na razie wyłączone z ruchu.
23.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Za tydzień otwarcie drugiej nitki wiaduktu Biskupia Górka w kierunku Pruszcza Gdańskiego
Za tydzień otwarcie drugiej nitki wiaduktu Biskupia Górka w kierunku Pruszcza Gdańskiego
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Już w grudniu 2020 r. rozpoczęły się przygotowania do udostępnienia przejazdu przez wiadukt Biskupia Górka. Obie nitki obiektu przeszły próby obciążeniowe. Próby przeprowadzono również w ostatnim czasie na mostku nad Kanałem Raduni i estakadach dojazdowych do wiaduktu.

- Testy wypadły pomyślnie, co umożliwiło nam rozpoczęcie procedury uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie obiektu, koniecznej do uruchomienia ruchu na wiadukcie. Dokumenty zostały złożone do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Gdańsku celem pozyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego. Na obiekcie odbyła się także obowiązkowa kontrola WINB. Zakładamy, że wszelkie formalności umożliwiające otwarcie drugiej nitki powinny zakończyć się w najbliższych dniach – zaznacza Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Na piątek, 29 stycznia, planowane jest otwarcie ruchu na drugiej nitce Wiaduktu Biskupia Górka. Z przyczyn technicznych nastąpi to przed popołudniowym szczytem komunikacyjnym. Udostępnienie drugiej nitki wiaduktu wymaga bowiem przeprogramowania sygnalizacji świetlnej. Proces ten rozpocznie się po porannym szczycie komunikacyjnym około godz. 9.00 i zakończy przed popołudniowym szczytem około godz. 15.00. 

mapka


Dzięki temu w piątkowe popołudnie ruch w kierunku Pruszcza Gdańskiego odbywać się będzie nowo otwartym wiaduktem, a ruch w kierunku Gdańska prowadzony będzie prawą nitką wiaduktu, po której obecnie poruszają się samochody w obu kierunkach.

- Wiadukt Biskupia Górka to jedna z najbardziej oczekiwanych i obserwowanych inwestycji przez mieszkańców Gdańska, znajduje się bowiem w sercu miasta – mówi Aleksandra Dulkiewcz, prezydent Gdańska. – To ważny projekt poprawiający komunikację, dojazd oraz dostępność do najważniejszych miejsc w Gdańsku. Prace postępują, choć spotykamy się z różnymi trudnościami i wyzwaniami. Znajdujemy się w ścisłym centrum miasta, gdzie mamy obiekty zabytkowe, w związku z czym trzeba było już w trakcie budowy zmieniać projektyZmierzamy ku końcowi, a dobra wiadomość jest taka, że do użytku oddajemy również drugą nitkę wiaduktu.

W najbliższych tygodniach do dyspozycji kierowców udostępnione będą po dwa pasy na każdej z nitek wiaduktu. Niedostępne będą jeszcze planowane na obiekcie buspasy
W najbliższych tygodniach do dyspozycji kierowców udostępnione będą po dwa pasy na każdej z nitek wiaduktu. Niedostępne będą jeszcze planowane na obiekcie buspasy
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Co ważne, na każdej nitce wiaduktu otwarte zostaną dwa z trzech pasów ruchu. Docelowe pasy przeznaczone na buspas będą jeszcze wyłączone z ruchu. Podyktowane jest to koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zarówno pracownikom budowy jak i przejeżdżającym przez wiadukt kierowcom. Z tego również powodu nowa nitka wiaduktu w kierunku Pruszcza Gdańskiego nie będzie jeszcze dostępna dla rowerzystów. Udostępniony zostanie także przejazd przez mostek nad kanałem Raduni w ul. Zaroślak - na wysokości stacji paliw. Zmieni się także lokalizacja przystanku autobusowego w pobliżu skrzyżowania z ul. Toruńską, który zostanie przesunięty o ok. 50 m  w kierunku Pruszcza Gdańskiego. 

Jeśli dalsze prace drogowe prowadzone będą zgodnie z planem, w pełnym zakresie wiadukt Biskupia Górka zostanie otwarty w drugim kwartale 2021 roku - wówczas planowane jest również udostępnienie przejazdu przez most nad Kanałem Raduni w kierunku ul. Zaroślak.

Wiosną stopniowo udostępnione będą również pozostałe przebudowywane w ramach inwestycji odcinki drogowe, a zakończenie realizacji całego układu drogowego wraz z parkingiem nastąpi w połowie roku.

Inwestycja jest ważnym etapem przebudowy Traktu św. Wojciecha, elementem docelowego układu drogowego w ciągu DK91 dochodzącej do portu morskiego (Nowego Portu) i łączącej Pomorze z południem kraju. Głównym wykonawcą robót jest firma Budimex S.A., z którą podpisano umowę w marcu 2018 r. Prace na budowie zakończą się w połowie 2021 roku, a ich koszt to ok. 165 mln złotych. Inwestycja dofinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Oprac. KG

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic