Weź udział w warsztatach, pomóż zagospodarować teren przed halą Olivia

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza zaprasza na dwudniowe Warsztaty z Mentorem - VIII edycję Stypendium Praktyka, która pozwoli odmienić kluczowe miejsce w Gdańsku. Efektem spotkań, które odbędą się 1 i 2 kwietnia, będą propozycje zagospodarowania przestrzeni przed jednym z najbardziej znanych obiektów architektonicznych w naszym mieście - halą Olivia. Trwa nabór zgłoszeń.
09.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
panorama miasta z wyróżniającym się wysokim na 34 piętra przeszklonym budynkiem, w tle zatoka
Stypendium Praktyka to trzyetapowy program, którego celem jest znajdowanie najciekawszych pomysłów na poprawę jakości przestrzeni publicznej we wskazanym miejscu w Polsce
fot. Jarosław Żulewski / Biuro Architekta Miasta

Projekt Fundacji Gdańskiej. Zmieni się przestrzeń w pobliżu ECS i bramy stoczniowej nr 2

Stypendium Praktyka to trzyetapowy program, którego celem jest znalezienie najciekawszych pomysłów na poprawę jakości przestrzeni publicznej. W czasie warsztatów, które odbędą się w Gdańsku w sobotę i niedzielę, 1-2 kwietnia, architekci pracować będą nad rozwiązaniami dla przestrzeni na połączeniu Alei Grunwaldzkiej i ul. Bażyńskiego - przed halą Olivia. 

- W nowym centrum metropolii krzyżują się drogi użytkowników hubów biznesowych, kampusu Uniwersytetu Gdańskiego i największych gdańskich osiedli. Ikoną wieńczącą analizowany plac jest symboliczna i majestatyczna bryła Hali Olivii, autorstwa prof. Stanisława Kusia, Macieja Krasińskiego i prof. inż. arch. Macieja Gintowta, która w ubiegłym roku świętowała 50-lecie swojego istnienia - mówi Bogusław Wieczorek z Olivia Centre. 

Harmonogram programu Stypendium Praktyka

Warsztaty odbędą się pod kierunkiem mentora prof. Piotra Lorensa, Architekta Gdańska, pracownika Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej; oraz prof. Lucyny Nyki z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej; prof. Rainera Mahlamäki prezydenta Fińskiego Stowarzyszenia Architektów (SAFA) i Grzegorza Kidybińskiego z Olivia Centre – partnera projektu. Warsztaty poprowadzą: dr Iza Burda (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej), arch. Jan Rubel (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, pracownia Kuryłowicz & Associates) oraz prof. Ewa Kuryłowicz (Przewodnicząca Rady Fundacji, pracownia Kuryłowicz & Associates).

W pierwszym etapie jury z nadesłanych portfolio wybierze do 18 osób, które zakwalifikuje do uczestnictwa w stacjonarnych, weekendowych „Warsztatach z Mentorem”.

W drugim etapie trzy najlepsze, opracowane na warsztatach rozwiązania (indywidualne bądź zespołowe), zostaną nagrodzone miesięcznymi stypendiami w wysokości po 2 tys. zł na przekształcenie pomysłu w koncepcję architektoniczną. Następnie, z trzech projektów wybranych do finału, Jury wybierze zwycięski projekt, który w oparciu o stypendium w wysokości 10 tys. zł będzie doskonalony przez 4 miesiące w ramach trzeciego etapu programu.

Ostatnią fazą warsztatów będzie publiczna prezentacja koncepcji jesienią 2023 roku w Gdańsku. 

Zgłoszenia do konkursu oceniać będzie Jury w składzie: Jakub Wacławek, Dorota Szlachcic, Aleksandra Wasilkowska, Mirosław Nizio, Maciej Frąckowiak i Agnieszka Olędzka. W kolejnych etapach konkursu sędziowie ci będą dodatkowo współpracować przy ocenie prac konkursowych z prowadzącymi warsztaty.

zdjęcie wykonane nocą, na pierwszym planie jezdnia, w tle betonowa hala, obok przeszklony wysoki budynek
W 2023 roku jest to Gdańsk, a w nim obszar skrzyżowania Alei Grunwaldzkiej i ulicy Kołobrzeskiej - zmian doświadczy plac przez Halą Olivia
mat. Olivia Centre

„Liczymy na kreatywność”

Celem programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza jest wspieranie twórczości młodych, kreatywnych i poszukujących architektów, umacnianie w nich postawy odpowiedzialności za ład architektoniczno-urbanistyczny, podejmowanie prób rozpoznawania współczesnych problemów przestrzeni publicznej oraz wypracowywania odważnych i uwzględniających potrzeby społeczności lokalnych rozwiązań tych problemów.

- Zarówno możliwość wpłynięcia na obraz tego fragmentu Gdańska, jak i szansa transformacji przylegającego do niego terenu w element żywej tkanki, jest unikatowa, istnieje bowiem paląca potrzeba scalenia przestrzeni w tym rejonie. Projekty młodych umysłów i serc powinny zatem nieść idee, które przyciągną inwestorów i innych użytkowników - zachęca prof. Ewa Kuryłowicz.

Podkreśla, że miasto to nie tylko forma przestrzenna, ale przede wszystkim warunki życia ludzi, płynność ruchu, mobilność czy współpraca z przyrodą.

- Warunkiem sukcesu na końcu długiego procesu poprawy stanu życia w mieście jest zaangażowanie wszystkich interesariuszy, dlatego częścią opracowań warsztatowych będą elementy grafiki perswazyjnej, która może zmotywować wszystkich do zaangażowania się w poczuciu sprawczości. Czeka nas fascynująca praca w jednym z piękniejszych miejsc w Polsce - dodaje prof. Ewa Kuryłowicz.

- Przedmiotem warsztatów jest przestrzeń, która ma olbrzymi, jednak wciąż niewykorzystany potencjał - zgadza się Bogusław Wieczorek z Olivia Centre. - Liczymy na kreatywność zespołów projektowych, które pod okiem największych autorytetów mają otwarte pole do zagospodarowania i zaplanowania rozwiązań wokół tak ważnego i ciekawego miejsca. Wierzymy, że propozycje doprowadzą do rozwiązań korzystnych dla wszystkich interesariuszy, a wkrótce po tym doczekamy się ich realizacji.

Nabór zgłoszeń do warsztatów trwa. Regulamin i formularz zgłoszeniowy na stronie organizatora: fundacja-sk.pl.

Łabędzi Staw w Parku Oliwskim. Poziom wody opadł, zaczyna się czyszczenie

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!