W ostatnich dniach, Prezydent Gdańska skierowała szereg pism w sprawie tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. W reakcji na nieprzychylną wypowiedź Ministra Obrony Narodowej dotyczącą sposobu organizacji uroczystości rocznicowych, pod koniec lipca prezydent pisała do Ministra Obrony oraz do Premiera Mateusza Morawieckiego. Obecnie, po wymianie zdań z Ministrem Obrony, do której doszło w trakcie uroczystości poświęconej wybuchowi Powstania Warszawskiego, Aleksandra Dulkiewicz napisała do Ministra Obrony jeszcze jeden list, w którym jeszcze dokładniej tłumaczy sytuację związaną z obchodami 1 września. Całość tej korespondencji służyć ma godnemu upamiętnieniu 81. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej.
Czytaj także: Prezydent Gdańska zaprasza szefa MON do kolejnej wspólnej organizacji obchodów na Westerplatte
W odpowiedzi Miasto Gdańsk przekazało Wojewodzie swoją - negatywną - opinię ale Wojewoda, już po trzech dniach od jej otrzymania, wydał decyzję.
Dziś, 7.08.2020, podczas konferencji na Westerplatte, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki poinformował, że Wojewoda Pomorski właśnie przychylił się do wniosku muzeum. Tym samym, działka nr 68 trafić ma w zarząd MIIWŚ. W skład działki wchodzą m.in. willa podoficerska, Wartownia nr 3, ale przede wszystkim Pomnik Obrońców Wybrzeża, potocznie zwany Pomnikiem Westerplatte. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Dyrektor Nawrocki, odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy poinformował, że decyzja oznacza, że od tej chwili Miasto nie może na tym terenie organizować żadnych wydarzeń. - Nie ma takiej prawnej możliwości, bowiem zarządcą działki jest Muzeum II Wojny Światowej - podkreślił dyrektor Karol Nawrocki.
Zdaniem Miasta - co znalazło się obszernej opinii przedstawionej Wojewodzie - wniosek Muzeum zawiera istotne braki formalne i jest sprzeczny z założeniami ustawodawcy leżącymi u podstaw uchwalenia ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Prezydent Gdańska podkreślała, że wydanie decyzji przez Wojewodę na podstawie tego wniosku spowoduje daleko idącą wadliwość tego rozstrzygnięcia. Zdaniem Aleksandry Dulkiewicz decyzje w tak ważnym dla Polek i Polaków obszarze pamięci historycznej powinny zapadać poza wszelkimi wątpliwościami i wadami.
Mały postument zamiast muzeum?
Miasto zwraca również uwagę, że Muzeum II Wojny Światowej nie przedstawiło odpowiednich, kompletnych zgód Pomorskiego Konserwatora Zabytków. Nie ma także uzasadnienia dla nadania tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.
Maciej Buczkowski, Zastępca Dyrektora Biura Prezydenta podkreśla, że decyzja Wojewody Pomorskiego podjęta została na kilkanaście dni przed terminem organizacji uroczystości rocznicowych, do których Miasto Gdańsk rozpoczęło przygotowania już pod koniec 2019 roku. Wprowadzi to element chaosu i nie sprzyja budowaniu atmosfery konsensusu i zgody wokół tego miejsca i tej rocznicy. Miasto od szeregu lat ściśle współpracuje z Wojskiem Polskim przy organizacji tej rocznicy. Prezydent Gdańska zaproponowała Ministrowi Obrony Narodowej możliwość poszerzenia formuły obecności przedstawicieli armii. Deklarowała gotowość do rozmów na ten temat.
Zdaniem Dyrektora Buczkowskiego odbieranie Miastu prawa do organizacji wydarzenia 1 września jest nieuprawnione, gdyż wniosek MIIWŚ i decyzja Wojewody, zgodnie z zapisami ustawy, dotyczyć mogą wyłącznie prac inwestycyjnych. Organizacja uroczystości rocznicowej nie jest inwestycją. W związku z tym, pomimo decyzji Wojewody Pomorskiego, MIIWŚ nie uzyskało prawa do organizacji wydarzeń na Westerplatte.