• Start
  • Wiadomości
  • Wernisaż wystawy „LOOP” Mariusza Warasa. Prace możesz oglądać do 13 października

Wernisaż wystawy „LOOP” Mariusza Warasa. Prace możesz oglądać do 13 października

W CSW „Łaźnia” na Dolnym Mieście odbył się wernisaż wystawy „LOOP” Mariusza Warasa – znanego twórcy street-artowego. Jego najnowsze prace to żywe, multimedialne obrazy. W głównej sali ekspozycyjnej znajdziemy projekcję, w której trójwymiarowe elementy reagują na obecność i ruch widzów w czasie rzeczywistym.
28.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa osób stoi przed ozdobnym, ceglanym budynkiem z misternymi, białymi zdobieniami nad łukowatymi drzwiami. W tle widać flagi i przemawiającą kobietę, co sugeruje, że jest to oficjalne wydarzenie lub uroczystość
Wernisaż wystawy „LOOP”, piątek, 26 lipca, 2024 roku. Od lewej: Gosha Savage, Radosław Deruba, Patryk Chyliński, Mariusz Waras, dyrektor CSW „Łaźnia” Jadwiga Charzyńska, kuratorka wystawy Anna Szynwelska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jedyny w Polsce mural z Aleksandrem Dobą powstanie w Gdańsku? Projekt i artysta już są

Mariusz Waras, znany też pod pseudonimem „m-city”, jest jedną z ikon światowego street-artu. To wszechstronny artysta - autor około siedmiuset murali w ponad czterdziestu krajach, grafik, ilustrator, który zajmuje się również działalnością dydaktyczną, animacyjną i rewitalizacyjną oraz coraz częściej występuje w roli kuratora wystaw.

Od dziecka jest związany z Trójmiastem - wychował się w Gdyni na Obłużu, skąd miał widok na stoczniowe dźwigi, co miało wpływ na jego twórczość. W swoich pracach nieustannie inspiruje się najbliższym otoczeniem. Wypracował własny, rozpoznawalny styl, który jest wynikową zarówno industrialnej, stoczniowej estetyki, klimatu blokowisk z wielkiej płyty lat 90., i wczesnej fascynacji światem cyfrowym i estetyką gier komputerowych Commodore 64. 

Na zdjęciu widać ciemną sylwetkę osoby stojącej przed dużym, abstrakcyjnie wzorzystym globem. Tło za globem ma faliste, skomplikowane wzory, które dodają całości surrealistycznego charakteru
Wystawa jest rodzajem interaktywnego eksperymentu wykorzystującego nowoczesne narzędzia
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Artysta ten, najlepiej kojarzony z monumentalnymi realizacjami malarskimi, wykonywanymi analogowo przy użyciu szablonów, w rzeczywistości coraz częściej odchodzi od tej techniki, aby eksperymentować z instalacjami przestrzennymi, tworzyć nietypowe, mobilne obiekty, badać nowe terytoria.

Przykładem tego jest jego najnowsza wystawa, zatytułowana „LOOP” prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” przy ulicy Jaskółczej 1 na Dolnym Mieście w Gdańsku. Prezentowane są na nią żywe, multimedialne obrazy stworzone przez artystę. 

Na zdjęciu widać osobę stojącą przed dużym ekranem, na którym wyświetlany jest dynamiczny, abstrakcyjny obraz przedstawiający szczyty górskie i płynne, falujące formy w kolorach bieli, czerni i odcieniach brązu. Osoba obserwuje projekcję z zaciekawieniem, a całość sprawia wrażenie futurystycznej, artystycznej instalacji
Spodoba się miłośnikom AI i stylu Mariusza Warasa
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Szczególnie ciekawa jest praca prezentowana na głównej sali ekspozycyjnej - składa się z projekcji w 360 stopniach, w której trójwymiarowe elementy reagują na obecność i ruch widzów w czasie rzeczywistym. Instalacja wykorzystuje Unreal Engine, jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi do tworzenia trójwymiarowych środowisk. Dzięki temu oprogramowaniu możliwe jest generowanie realistycznych, dynamicznych krajobrazów i obiektów, które wchodzą w interakcje z otoczeniem. Obiekty 3d są modyfikowane na żywo poprzez wykorzystanie czujników ruchu / kamer podłączonych do środowiska Touchdesigner, które pozwala na bezpośrednie reagowanie wirtualnego świata na ruch i obecność publiki.

Z ulicy do galerii. Wystawa „Outsiders” w 100czni

W kolejnej sali znajdziemy interaktywną instalację, wykorzystującą sztuczną inteligencję. Dzięki oprogramowaniu stworzonemu w środowisku Touchdesigner, widzowie przenoszą się w świat estetyki M-City. Kamera rejestruje widzów, następnie obraz jest przepuszczany przez model AI, wytrenowany na pracach Warasa - efektem jest obraz widzów w stylistyce M-City. Wszystko to w pełni interaktywne i w czasie rzeczywistym. 

Artysta do współpracy przy tworzeniu wystawy zaprosił Radosława Derubę - artystę wizualnego, motion designera i projektanta instalacji interaktywnych i przestrzennych, który zadbał o stronę technologiczną projektu. Warstwą dźwiękową zaopiekowała się Gosha Savage - młoda producentka muzyki elektronicznej, zafascynowana syntezą fm.

Na zdjęciu widać mężczyznę w czapce z daszkiem, ubranym w ciemną koszulę i t-shirt, stojącego przed turkusowym budynkiem z oknami o prostokątnych podziałach. Ma krótko przystrzyżone włosy i brodę, a na jego twarzy rysuje się delikatny uśmiech
Mariusz Waras najbardziej znany jest jako muralista - ale to nie jedyna dziedzina sztuki, którą się zajmuje
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

O artyście

MARIUSZ WARAS - urodzony w 1978 w Gdyni, doktor habilitowany, obecnie zatrudniony na stanowisku profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Street Artu na Wydziale Architektury i Wzornictwa, na kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych.

Oprócz pracy akademickiej, zajmuje się projektowaniem graficznym, tworzeniem instalacji przestrzennych i malarstwem wielkoformatowym. To właśnie jako twórca murali, w szczególności wczesnego projektu „M-city” - który stał się niejako jego stylistyczną wizytówką, Mariusz Waras rozpoznawany jest obecnie jako jeden z najważniejszych światowych twórców street-artu. Swoje prace od początku budował wokół estetyki miejskiej, wykorzystywał motywy architektoniczne, infrastruktury przemysłowej - w tym stoczniowej, środków transportu. Styl, choć ewoluuje, pozostaje graficznie skromny i dosadny. Pośród początkowo zdehumanizowanych pejzaży i maszyn w produkcji i niszczeniu, zabawy nieograniczoną możliwością kompilacji w ciągle poszerzającym się leksykonie elementów, zaczęło się pojawiać miejsce na wypowiedzi dotyczące osobistych przemyśleń, manifestów, czasem przybierających formę lapidarnego komentarza na aktualne wydarzenia.

Jest również kuratorem wystaw i wydarzeń artystycznych. Współtwórca think tanku POGODA, zajmującego się zarządzaniem szeroko pojętą kulturą. Od 2018 roku jest kuratorem festiwalu Dictator Art Masters odbywającego się na terenie destylarni w kolumbijskiej dżungli. Miejsce to cyklicznie odwiedza czołówka światowych artystów z nurtu street artu, urban artu i sztuki współczesnej. Obecnie wspólnie z marką Dictador, autor kolekcji NFT w ArtHouse Spirits DAO i autor złotej butelki z edycji „M-city Golden Cities” sprzedanej za 1,5mln dolarów.

Zobacz fotogalerię z wernisażu wystawy „LOOP” Mariusza Warasa:

W Gdańsku jak w Kopenhadze? Wraca projekt Metropolitalnej Opery Bałtyckiej

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta