• Start
  • Wiadomości
  • “Wehikuł czasu” w Operze Bałtyckiej. Zobacz, co łączy fizykę i muzykę. Premiera 21 sierpnia

“Wehikuł czasu” w Operze Bałtyckiej. Zobacz, co łączy fizykę i muzykę

Fizyka w teatrze? Tak, to możliwe - właśnie taka jest tematyka pierwszej, po długiej przerwie, premiery w Operze Bałtyckiej. Została skomponowana współcześnie, z myślą o młodych odbiorcach, przez Francesco Bottigliero do libretta Justyny Skoczek. Zanim odbędzie się premiera, zaplanowana na 21 sierpnia, kompozytor opowiada o pracy nad dziełem, a edukatorzy z Centrum Nauki Experyment - przybliżają tematykę dzieła.
20.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Wehikuł czasu w Operze Bałtyckiej. Premiera 21 sieprnia
"Wehikuł czasu" w Operze Bałtyckiej. Premiera 21 sierpnia
fot. Krzysztof Mystkowski/gdansk.pl


Opera Bałtycka podczas pandemii – bezpieczna przestrzeń i orkiestra na widoku. Wkrótce premiera “Wehikułu czasu”

Bohaterem “Wehikułu czasu” jest Antek, wielki fan fizyki, który wplątuje się przypadkiem w niezwykłą historię. Wspólnie z Moniką będą rozszyfrowywać pozostawione im wskazówki, aby odnaleźć lekarstwo i uratować zaprzyjaźnionego profesora. Czy im się uda? Co ma do tego padający deszcz i jak działa zbudowany przez nich wehikuł dowiemy się już w piątek, 21 sierpnia 2020 r. o godz. 18. 


Premiera "Wehikułu czasu" w Operze Bałtyckiej przełożona na 21 sierpnia. Próby do spektaklu już trwają

 

Aby młodzi widzowie mogli przygotować się do tak niezwykłego wydarzenia Opera Bałtycka i Centrum Nauki EXPERYMENT przygotowały dla nich niespodziankę - Klaudia i Zbyszek, edukatorzy z Centrum Nauki EXPERYMENT, zorganizowali warsztaty on line.

- Spróbujemy zrekonstruować niektóre doświadczenia Witelona, jednego z bohaterów naszej opery naukowej - tłumaczyli edukatorzy. - Witelon, mnich żyjący na Śląsku w XIII wieku, uznał, że kluczem do wyjaśnienia niektórych zjawisk pogodowych jest optyka i to właśnie jej badaniu się poświęcił.

Zapis spotkania o doświadczeniach Witelona zobaczysz tutaj:

 

A w tym filmiku dowiemy się, jak powstaje mgła, dlaczego chmury są białe, a niebo niebieskie:

 

Autorem muzyki do opery "Wehikuł czasu" jest Francesco Bottigliero. Urodzony w Salerno, nad Morzem Tyrreńskim, kompozytor, dyrygent i pianista Francesco Bottigliero związał swoje życie z Wrocławiem. Jest dowcipny, mówi świetnie po polsku, a w filmie poniżej zdradza tajemnice swojego warsztatu kompozytorskiego. Opowiada m.in. co to jest libretto (to historia, opowieść) i jak wygląda proces twórczy pozwalający na połączenie tekstu libretta z muzyką. Wyjaśnia znaczenie słów takich słów, jak partytura, instrumentacja czy wyciąg fortepianowy.  

 

 

Kolejny spektakl po premierze odbędzie się 22 sierpnia o godz. 18. Ceny biletów: premiera 100–140 zł; spektakl 60–100 zł; bilet rodzinny (2+2) – 180 zł. 

 

WEHIKUŁ CZASU

21 sierpnia, godz. 18:00

Opera Bałtycka w Gdańsku

 

libretto: Justyna Skoczek

kierownictwo muzyczne: Francesco Bottigliero

reżyseria: Tomasz Man

scenografia: Zuzanna Kubicz

 

obsada: 

ANTEK- Sebastian Mach / Tomasz Tracz 

MONIKA - Magdalena Wachowska / Julia Jarmoszewicz  

PAN TEOFIL / WITELON - Piotr Płuska / Leszek Holec  

OCHRONIARZ - Paweł Faust 

KARALUCH - Marcin Marzec 

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. 



TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask