• Start
  • Wiadomości
  • Weekend: Święto Lawendowej, premiera w operze, spotkanie z Dorotą Kolak...

Weekend: Święto Lawendowej, premiera w operze, spotkanie z Dorotą Kolak...

To będzie weekend pod znakiem wielkich i ważnych wydarzeń w Gdańsku. W Operze Bałtyckiej odbywa się premiera w reżyserii Mai Kleczewskiej, a w Ergo Arenie wydarzenie poświęcone mistrzom muzyki filmowej. Miłośnicy food trucków i planszówek powinni z kolei odwiedzić gdański stadion w Letnicy. Co jeszcze nas czeka w ten weekend?
06.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna mówi do mikrofonu
Janusz L. Wiśniewski w ten weekend będzie promował w Gdańsku swoją najnowszą książkę
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jasień. W sobotę Festyn Kaszubsko-Góralski. Będzie farbowanie lodem i instalacja z balonów

Sobota

Zoo w Gdańsku (ul. Karwieńska 3) 7 października zaprasza na wspólne świętowanie Światowego Dnia Zwierząt. Odbywać się ono będzie w temacie najnowszej kampanii gdańskiego zoo – #Fota Bez Dzikiego Kota. 

- Chcemy zwrócić uwagę na atrakcje turystyczne z udziałem dzikich zwierząt, nieetyczne wykorzystywanie ich w mediach społecznościowych i na wiele innych problemów, z którymi dzikie zwierzęta mierzą się każdego dnia – zapowiada zoo i z tej okazji zaprasza na grę terenową dedykowaną tematowi kampanii. 

W wyznaczonych na mapce punktach odnaleźć będzie można zwierzęce fotoramki, z którymi każde selfie będzie bezpieczne dla dzikich zwierząt. Dodatkowo na odwrotach ramek znaleźć będzie można odpowiedzi na pytania zawarte w quizie dostępnym online (na smatrfonach). Po wypełnieniu quizu, na uczestników czekać będą drobne upominki na stoisku edukacyjnym przy wybiegu gepardów.

- Wszystkich uczestników zachęcamy do zrobienia sobie selfie z każdą fotoramką oraz oznaczenia nas @ZOOGdansk na kanałach społecznościowych (Facebook, Instagram, TikTok) – zachęca zoo.

W grze terenowej będzie można wziąć udział między 9:00 a 13:00. Końcowe stoisko edukacyjne czynne będzie w godzinach 10:00 – 13:30. A o godzinie 13.00, przy wybiegu gepardów odbędzie się spotkanie z opiekunem tych dzikich kotów. Będzie to okazja by dowiedzieć się więcej o gatunku, posłuchać o tajnikach pracy z gepardami oraz poznać charaktery poszczególnych osobników mieszkających w gdańskim zoo.

Warunkiem udziału w wydarzeniu jest zakup biletu wstępu do zoo. Więcej informacji oraz regulamin wydarzenia dostępne na stronie w zakładce aktualności.

Święto Ulicy Lawendowej - to wydarzenie, którego nie można przegapić. 7 października zaprasza na nie Rada Dzielnicy Śródmieście. Będzie to znakomita okazja, aby poznać to miejsce, położone w samym centrum miasta, całkowicie od nowa.

W programie święta znajdziemy moc kulturalnych wrażeń, będzie także okazja do zdobycia wiedzy historycznej i poznania przedsiębiorców działających w tym kwartale. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych.

- Posłuchajcie koncertów w niezwykłych lokalizacjach, które zagrają Irek Wojtczak oraz Emil Miszk, zobaczcie wystawę archiwalnych zdjęć ulicy Lawendowej ze zbiorów Jerzego Hajdula, wysłuchajcie historii ulicy podczas wykładu znakomitego znawcy Gdańska – profesora Andrzeja Januszajtisa, obejrzyjcie kultowy film „Do widzenia, do jutra”, chodźcie na spacer z przewodnikiem po zakamarkach ulicy, Klasztorze Dominikanów i Piwnicy Romańskiej - zapraszają organizatorzy.

Wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 12:00 i trwa do 19:00. Wstęp wolny. Szczegółowy program: Święto Ulicy Lawendowej.

Sobota w Ergo Arenie (Plac Dwóch Miast 1, Gdańsk – Sopot) będzie należeć do najsłynniejszych współczesnych kompozytorów filmowych – odbędzie się tu spektakularne wydarzenie Tribute to Hans Zimmer, Ennio Morricone i John Williams

Znakomici artyści z całego świata – orkiestra symfoniczna, chór oraz soliści stworzą zjawiskową atmosferę, która przeniesie widzów w niezwykły, filmowy świat. Usłyszymy największe utwory filmowe stworzone przez wybitne postaci - unikatowe hity z filmowych arcydzieł, takich jak: „Król Lew”, „Gladiator”, „Gwiezdne Wojny”, „Piraci z Karaibów”, „Dawno temu w Ameryce”, „Nienawistna Ósemka”, „Lista Schindlera” czy „Szczęki”.

- „Tribute to Hans Zimmer, Ennio Morricone, John Williams” to projekt, który oddaje hołd tym wspaniałym kompozytorom. Każdy z nich zapisał się złotymi zgłoskami w historii muzyki oraz kinematografii, a tworzona przez nich muzyka na zawsze pozostanie w sercach milionów osób. W sumie stworzyli ścieżki dźwiękowe do około 1000 filmowych produkcji. Zebrali mnóstwo nagród, w tym najsłynniejsze: Oscary, Złote Globy czy Grammy – zapraszają organizatorzy.

Początek o godzinie 19:00, bilety od 89 zł, do kupienia online na stronie organizatora: bilety.royalconcert.pl.

Także w sobotę Fundacja Widzialne, Europejskie Centrum Solidarności i B90 zapraszają do B90 na ulicę Elektryków w Gdańsku na wydarzenie „Za moich czasów będzie lepiej: Dyskusje i silent disco”.

- Spotkaj się z nami w klubowej przestrzeni B90 na tydzień przed wyborami, żeby poznać osoby, które marzą o fajniejszej Polsce, ale są przytłoczone atmosferą zbliżających się wyborów. Podczas trzech bloków ze wspaniałymi gośćmi porozmawiamy o tym, jak dogadywać się mimo różnic w spolaryzowanym społeczeństwie oraz o tym, że zmiany systemowe potrzebują zmian oddolnych i każdy z nas może zrobić coś – zapraszają organizatorzy.

Rozmowy rozpoczną się o godzinie 17:30 i przeplatane będą koncertami. Wydarzenie zakończy silent disco, które rozpocznie się o godzinie 21:00. Wstęp wolny.

Program:

  • 17:30 - „Za moich czasów będzie lepiej, bo... będziemy ze sobą rozmawiać”, czyli panel o tym, jak dogadywać się mimo różnic
  • 18:15 - koncert zespołu Red Lust
  • 18:45 - „Za moich czasów będzie lepiej, bo... będziemy się słuchać”, czyli rozmowa o tym, o jakiej Polsce marzycie
  • 19:30 - koncert zespołu This Man is not Real
  • 20:00 - „Za moich czasów będzie lepiej, bo... zmiana jest możliwa”, czyli panel o tym, że zmiany systemowe potrzebują zmian oddolnych
  • 21:00 - 01:00 - silent disco

W nowej siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej – Kunszcie Wodnym (Targ Rakowy 11) odbędzie się w sobotę ogólnopolska premiera nowej powieści Janusza L. Wiśniewskiego „Stany splątane” (Wydawnictwo Znak). Mistrz prozy psychologicznej i obyczajowej ponownie zabiera nas w świat emocji. „Stany splątane” to opowieść o poplątanych losach, w których każdy odnajdzie cząstkę siebie.

- Nasze losy się przeplatają, nawet jeśli jesteśmy rozrzuceni po świecie. Czasem zapach, dotyk czy znalezienie się w odpowiednim miejscu wystarczą, żeby nasze życie zmieniło się na zawsze. Nasze historie się łączą, chociaż pozornie nie mamy ze sobą nic wspólnego – opisuje wydawca. - Mężczyzna, którego po trudnym rozstaniu prześladuje zapach ukochanej kobiety. Młodzi rodzice, którzy mierzą się z kwestią inności nowo narodzonego dziecka. Matka walcząca z potrzebą zemsty na człowieku, który skrzywdził jej syna. Dwie identyczne kobiety, których życie potoczyło się zupełnie inaczej. I człowiek, który po niefortunnym wypadku traci pamięć, a wraz z nią uczucia do swoich najbliższych.

Po spotkaniu autor będzie podpisywał książkę w księgarni IKM – NURTY. Spotkanie poprowadzi Joanna Borowik-Hołubowicz. Początek o godzinie 16:00. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc przez stronę organizatora: www.bilety.ikm.gda.pl.

scena ze spektaklu w sądzie
„Łaskawość Tytusa” to pierwsza premiera tego sezonu w Operze Bałtyckiej. Reżyseruje Maja Kleczewska
fot. Krzysztof Mystkowski / Opera Bałtycka w Gdańsku

Sobota - niedziela

Opera Bałtycka w Gdańsku (al. Zwycięstwa 15) rozpoczyna nowy sezon od premierą operową 7 października - na gdańskiej scenie będzie można zobaczyć operę W. A. Mozarta „Łaskawość Tytusa” w reżyserii niezwykle cenionej Mai Kleczewskiej, pod kierownictwem muzycznym Yaroslava Shemeta. Jest to pierwsze wystawienie tego tytułu w historii Opery Bałtyckiej.

„Łaskawość Tytusa” to ostatnia opera Mozarta, napisana przez kompozytora na dwa miesiące przed śmiercią. Skomponowana została na zamówienie i uświetnić miała uroczystości koronacyjne cesarza Leopolda II na króla Czech. Libretto opowiada Tytusie Flawiuszu, cesarzu rzymskim z I wieku n.e. Początkowo utwór miał być pochwałą dobrego władcy.

- W kontekście niedawnej historii Gdańska - perspektywa staje się zupełnie inna i ona determinuje współczesne przeczytanie utworu – mówi reżyserka, która podobnie jak w innych swoich realizacjach, również w „Łaskawości Tytusa” poszukuje lokalnego kontekstu dla opowiadanej historii.

Maja Kleczewska jest reżyserką docenianą i wielokrotnie nagradzaną w wielu międzynarodowych festiwalach teatralnych. Znana jest głównie ze swoich inscenizacji przygotowanych dla teatrów dramatycznych, jednak „Łaskawość Tytusa” nie jest jej debiutem operowym. Współpracowała m.in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową reżyserując operę „Głos ludzki” Francisa Poulenca czy dramatoperę „Oresteja” Agaty Zubel.

„Łaskawość Tytusa” po raz pierwszy w Operze Bałtyckiej. Reżyseruje Maja Kleczewska

Kierownikiem muzycznym premiery jest Yaroslav Shemet, od stycznie 2023 roku pełniący funkcję dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej. Scenografię przygotowuje Justyna Łagowska, kostiumy Konrad Parol. Za choreografię i ruch sceniczny odpowiada Kaya Kołodziejczyk. Projekt plakatu przygotowała Joanna Ambroz.

Obsada: Tytus Aleksander Kunach / Jacek Szponarski, Vitelia Aleksandra Orłowska / Aleksandra Kubas-Kruk, Servilia Natalia Stepaniak / Marta Huptas, Sesto Elżbieta Wróblewska / Gabriela Celińska-Mysław, Annio Jakub Foltak / Daniel Oktawian Piotrowski, Publio Michał Romanowski, oraz Chór, Orkiestra i Balet Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Premiera 7 października o godzinie 19:00. Kolejna okazja, by zobaczyć operę w ten weekend będzie dzień później – 8 października o godzinie 17:00. Następne spektakle: 10, 13-14 października. Bilety w cenie 65-116 zł są dostępne w kasie Opery i na www.operabaltycka.pl.

Od 7 do 8 października na Polsat Plus Arena Gdańsk (ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1) odbywa się Festiwal Smaków Food Trucków. Przez dwa dni będzie można spróbować przysmaków z różnych stron świata oraz pograć w gry planszowe.

Na festiwalu znajdą food trucki serwujące dania m.in. kuchni meksykańskiej, hiszpańskiej, holenderskiej oraz chińskiej. Fani kuchni roślinnej będą mogli spróbować między innymi: holenderskiego kapsalonu, ukraińskich pielmieni ze szpinakiem oraz quesadilli i burrito z marynowanym kaktusem. Pojawią się również klasyki street foodu: smakowite burgery, zapiekanki, hot dogi oraz chrupiące frytki belgijskie, które serwowane będą w duecie z rzemieślniczymi sosami. Nie zabraknie też słodkości.

Lista food trucków: Cactus – kuchnia meksykańska, Dim Sum Express – chińskie pierożki, Churros Amigos – hiszpańskie pączki churros, Belgijki – duże, grube i chrupiące frytki belgijskie, Burger Shop – burgery, Mała Odessa – ukraińskie pielmieni, Pulled Beef – szarpana wołowina, Coś innego – dania bezglutenowe, Kapsalon Pomorze – holenderski kapsalon, Świnki Trzy – burgery i kanapki z szarpaną wieprzowiną, Wheel Meal – kuchnia tex-mex, Shark Truck – rzemieślnicze zapiekanki, Czebureki – tatarsko-krymskie pierogi, Pan Baozi – chińskie pierożki i bułeczki na parze, Cool Hot Dog – hot dogi.

Godziny otwarcia: sobota 12:00 – 21:00, niedziela 11:00 – 20:00. Wstęp wolny. Więcej na wydarzeniu na Facebooku oraz Planszowa GDArena 2023 – Festiwal Gier Planszowych.

uśmiechnięta kobieta z czarnymi włosami za ucho
Aktorka Teatru Wybrzeże, znana także z licznych filmów i seriali, w niedzielę spotka się z fanami w szczytnym celu w Domu Harcerza
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Niedziela

Fundacja „Przemek Dzieciom” w niedzielę zaprasza do Domu Harcerza w Gdańsku (ul. Za Murami 2/10) na kolejną edycję jedenastego sezonu charytatywnego cyklu „Serca gwiazd”. Tym razem główną wolontariuszką będzie Dorota Kolak – uwielbiana przez publiczność aktorka teatralna i filmowa, która zagrała w takich produkcjach, jak „Zabawa, zabawa”, „Chce się żyć”, „Przepis na życie” czy „Sługa narodu”.

Początek o godzinie 15:00. Spotkanie poprowadzi trójmiejska dziennikarka Beata Szewczyk.

Wstęp: Cegiełki - 30 zł - dostępne pod adresem przemekdzieciom@gmail.com lub pod numerem 512 811 973. Zebrane środki zasilą konto Fundacji „Przemek Dzieciom”, która pomaga potrzebującym dzieciom z Trójmiasta.

Z Dorotą Kolak spotkasz się w Domu Harcerza. Aktorka gościem cyklu „Serca Gwiazd”

TV

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona na Górze Gradowej