• Start
  • Wiadomości
  • Wędrówki z Günterem Grassem. Literacka kartografia Miasta

Wędrówki z Günterem Grassem. Premiera przewodnika - literackiej kartografii Miasta

Instytut Kaszubski wydał, pod redakcją Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk i Marty Turskiej, bogato ilustrowany przewodnik zawierający dziewięć tras spacerowych wytyczonych przez związanych z Gdańskiem grassoznawców. 13 kwietnia w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się premiera książki w wydaniu polskim i angielskim oraz rozmowa Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk z Basilem Kerskim. Poprowadzi ją Joanna Czudec. Wstęp wolny.
12.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
okładka książki - napisy i rysunki na błękitnym tle
Premiera i spotkanie wokół książki - rozmowa Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk z Basilem Kerskim - odbędzie się 13 kwietnia w Instytucie Kultury Miejskiej. Wstęp wolny
fot. mat. IKM

- Gdańsk Güntera Grassa jest nie tylko scenerią wydarzeń, ale i bohaterem opowieści – mówi Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk. - Artysta stworzył literacki mit o silnej mocy oddziaływania. „Trylogią gdańską” wprowadził Miasto, Kaszuby i Pomorze do literatury światowej nie tylko jako studium przypadku zaczadzenia faszyzmem, ale także jako pogranicze i laboratorium międzykulturowych relacji.

Dziewięć grassowych tras

Przewodnik zawiera 9 tras wytyczonych przez związanych z Miastem grassoznawców – Miłosławę Borzyszkowską-Szewczyk, Marion Brandt, Andrzeja Faca, Annę Kowalewską-Mróz, Mirosława Ossowskiego, Martę Turską i Martę Wróblewską.

Autorzy prowadzą po miejscach mniej lub bardziej oczywistych Wrzeszcza i Oliwy, Starego i Głównego Miasta, Stoczni Gdańskiej oraz Kaszub, dzieląc się wynikami swoich badawczych pasji. Odczytują przestrzeń Miasta zarówno poprzez pryzmat dialogów powojennych pisarzy gdańskich z obrazem Gdańska Grassa, jak i „odpominań” noblisty żydowskiej przeszłości miasta, jego pamięci smaków oraz głodu. Wyruszają szlakiem fascynacji Grassa architekturą i sztuką gdańską, a także śladami realizacji artystycznych, inspirowanych twórczością artysty w przestrzeni publicznej.

Bogato ilustrowany tom zawiera szkice proponowanych tras. Dopracowana szata graficzna (Agnieszka Szumińska, Maciej Ostoja-Lniski) sprawi, że przewodnik będzie również cenną pamiątką z Gdańska. Tym bardziej, że dostępna jest także angielskojęzyczna wersja językowa Walking with Günter Grass. A Literary Mapping of the City. Guide w tłumaczeniu Andrzeja Chodania i Paula McNamary.

O publikacji

Publikacja jest wynikiem projektu badawczo-animacyjnego, zrealizowanego przez Pracownię Badań nad Narracjami Pogranicza w Uniwersytecie Gdańskim i Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku z szeregiem partnerów, w tym z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Publikacje wydano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego/Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Podczas promocji książki będzie można nabyć w promocyjnej cenie 60 zł (PL) i 80 zł (EN).