• Start
  • Wiadomości
  • Warszawa i Zielona Góra uhonorowały Pawła Adamowicza: aleja prezydenta Gdańska i płaskorzeźba

Warszawa i Zielona Góra uhonorowały Pawła Adamowicza: aleja prezydenta Gdańska i płaskorzeźba

W czwartek, 16 stycznia, Rada Miasta Stołecznego Warszawy, podjęła uchwałę w sprawie nadania alei w śródmiejskim parku imienia Pawła Adamowicza. Inicjatorem uczczenia w ten sposób tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska był Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Kilka dni wcześniej,12 stycznia, w Zielonej Górze, odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą zamordowanego prezydenta.
16.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Imię prezydenta Pawła Adamowicza nosić będzie jedna z alei w śródmiejskim parku w Warszawie
Imię prezydenta Pawła Adamowicza nosić będzie jedna z alei w śródmiejskim parku w Warszawie
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Jak informuje oficjalny portal Miasta Stołecznego Warszawy, nazwę Aleja Pawła Adamowicza nosić będzie śródmiejska aleja parkowa, biegnąca od ul. Jazdów, wzdłuż zachodniej krawędzi Parku Tadeusza Mazowieckiego, a następnie, w granicach parku - do ulicy Górnośląskiej.

- Skorzystałem z przysługujących mi prerogatyw i wystąpiłem z wnioskiem o upamiętnienie Pawła Adamowicza już teraz, rok po zamachu na prezydenta Gdańska. Cieszę się, że radni poparli mój wniosek, a stolica zyskała nowego patrona - powiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

Wcześniej projekt uchwały został zaopiniowany przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego, Komisję ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy oraz Radę Dzielnicy Śródmieście. Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

 

Zrzut+ekranu+2020-01-7+o+12.48.16

 

W sesji radnych Warszawy wzięli udział: Piotr Adamowicz, brat prezydenta Gdańska oraz Piotr Grzelak, Zastępca Prezydent Gdańska
W sesji radnych Warszawy wzięli udział: Piotr Adamowicz, brat prezydenta Gdańska oraz Piotr Grzelak, Zastępca Prezydent Gdańska
Fot. Fb Piotra Adamowicza

 

W czwartkowym posiedzeniu Rady Miasta Stołecznego Warszawa uczestniczył Piotr Grzelak, Zastępca Prezydent Gdańska oraz poseł Piotr Adamowicz, brat zmarłego prezydenta.

- Warszawa już w kilka dni po śmierci prezydenta zdecydowała się nadać mu tytuł honorowego obywatela. Dziś na wniosek prezydenta Trzaskowskiego największy polski samorząd podjął decyzję o uhonorowaniu śp. Pawła Adamowicza w przestrzeni stolicy. To szczególnie symboliczne. Nowa aleja znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie parku im. Tadeusza Mazowieckiego, twórcy III RP, która swój rozwój w dużym stopniu zawdzięcza samorządowi i przygotowanej przez rząd premiera Mazowieckiego reformie samorządowej. Idea silnego samorządu jako fundamentu silnej Rzeczpospolitej była szczególnie bliska prezydentowi Adamowiczowi - podkreśla zastępca prezydent, Piotr Grzelak.

Przed rokiem radni Warszawy także uczcili zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska. Zaledwie kilka dni po jego śmierci, 17 stycznia, jednogłośnie zdecydowali oni o nadaniu Pawłowi Adamowiczowi honorowego obywatelstwa stolicy. Tytuł przyznano pośmiertnie. Sesję Warszawy zwołano na wniosek prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego. W porządku obrad był tylko jeden punkt - głosowanie w sprawie uchwały o przyznaniu Pawłowi Adamowiczowi tytułu Honorowego Obywatela. Została ona zwołana w trybie nadzwyczajnym w reakcji na tragiczne wydarzenia, które rozegrały się w Gdańsku 13 stycznia podczas zeszłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Zielona Góra upamiętniła prezydenta Adamowicza

W niedzielę, 12 stycznia, na placu przy Filharmonii Zielonogórskiej odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą prezydenta Pawła Adamowicza. Płaskorzeźba, w kształcie pękniętego serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, została odsłonięta w trakcie 28. finału WOŚP. Została odsłonięta przed "światełkiem do nieba".

- Wszyscy pamiętamy wydarzenie, które spowodowało, że serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pękło, na chwilę przestało bić. Pod Filharmonią Zielonogórską zbieraliśmy się, żeby uczcić pamięć prezydenta Pawła Adamowicza. Dzisiaj w tym miejscu jest rozdarte serce. Ale my wszyscy dajemy dowód tego, że WOŚP będzie grała do końca świata i jeden dzień dłużej - powiedziała podczas uroczystego odsłonięcia rzeźby Wioleta Haręźlak, przewodnicząca sejmiku województwa lubuskiego.

 

W Zielonej Górze odsłonięto płaskorzeźbę na cześć prezydenta Pawła Adamowicza
W Zielonej Górze odsłonięto płaskorzeźbę na cześć prezydenta Pawła Adamowicza
Fot. Igor Skrzyczewski

 

Rzeźba powstała z inicjatywy zielonogórskiego sztabu WOŚP, jej fundatorem jest miasto Zielona Góra.

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane