Oprócz półkoloni w szkołach, ciekawą ofertę zajęć proponują Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej, Gdańska Galeria Miejska, Gdański Ośrodek Sportu, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Gdańska, Hevelianum, Pałac Młodzieży i placówki Gdańskiego Archipelagu Kultury.
- W tym roku będzie więcej godzin zajęć dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta i więcej nauczycieli, którzy zaopiekują się młodzieżą podczas wakacji - podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Co istotne, oferta wakacyjna równomiernie pokrywa całe miasto, dlatego dostęp do niej będzie łatwiejszy we wszystkich dzielnicach. W każdej dzielnicy można znaleźć ofertę miasta dla dzieci i młodzieży.
- W tym roku zapisy na zajęcia startują już 10 czerwca. Co ważne, nie będzie kolejek, bo wniosek składamy bezpośrednio w wybranej placówce - dodaje Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych. - Tylko na zajęcia w placówkach szkolnych przeznaczyliśmy milion dwieście tysięcy złotych, a reszta to pieniądze dla organizacji pozarządowych, które wspólnie z nami organizują letni wypoczynek.
Akcja „Lato 2019” w Gdańsku to przede wszystkim:
- więcej miejsc, nie tylko w pierwszych tygodniach wakacji
- bogatą ofertę szkół i placówek oświatowych (np. Pałacu Młodzieży i Gdańskiego Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego) uzupełnioną ofertami instytucji kultury oraz zajęciami przygotowanymi przez organizacje pozarządowe
- równomierne rozłożenie oferty w obszarze całego miasta
- ofertę bezpłatną lub odpłatną symbolicznie, aby ułatwiać dostęp także rodzicom mniej zamożnym
- wyeliminowanie rekrutacji „kolejkowej” w Pałacu Młodzieży i innych placówkach oświatowych
- opiekę w placówkach szkolnych – 8/10-godzinną od poniedziałku do piątku
- dwutygodniowe turnusy w 52 placówkach (o 9 więcej niż w roku ubiegłym)
Jakie zajęcia będą organizowane?
Miasto Gdańsk, wspólnie z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi, przygotowało szereg zajęć dla dzieci i młodzieży. Wśród między innymi:
- sportowe, w tym pływackie, rekreacyjne, turystyczne, edukacja w plenerze, z zakresu profilaktyki zdrowotnej, zabawy i ćwiczenia z elementami pedagogiki zabawy, ruchu rozwijającego
- gry i zabawy, w tym gry planszowe, zajęcia rozbudzające zainteresowania, konstrukcyjne
- informatyczne, w tym zajęcia z wykorzystaniem technologii informacyjno-komputerowej
- artystyczne, w tym plastyczne, plastyczno-techniczne, muzyczne, taneczne, twórcze, kreatywne
- kulinarne
- ekologiczne
- spotkania ze sztuką, w tym zajęcia czytelnicze i biblioteczne, filmowe, teatralne
- zajęcia z zakresu bezpieczeństwa
- językowe
- historyczne
- opiekuńczo-wychowawcze, w tym wycieczki i wyjścia do kina
Warto podkreślić, że zajęcia podczas wakacji wesprą organizacje pozarządowe: Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Gdańskie Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Promyk Nadziei”, Fundacja „Zabawa i Poznanie”, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Związek Harcerstwa Polskiego, Fundacja Pomóż Sobie i Innym, Fundacja Wspierania Rozwoju Ja Też, Familijny Poznań, Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Mondo, Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń Wrzeszcza”.
Dyżury przedszkoli
Informacje o dyżurach gdańskich przedszkoli i w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych w okresie wakacji znajdują się na stronie Miasta - przedszkola w lipcu i sierpniu 2019 (175.07 KB)
Szczegóły wszystkich propozycji na spędzenie wakacyjnych miesięcy znajdą się na stronie Miasta na początku czerwca. W załączonych plikach prezentacja najważniejszych atrakcji.
Wakacje 2019 w szkołach i instytucjach oświatowo-wychowawczych
Półkolonie i obozy organizowane przez Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego
Prezentacja wakacje w mieście 2019
CZYTAJ TAKŻE:
Wakacje w Gdańsku 2019. Ponad 24 tysiące godzin bezpłatnych zajęć dla małych gdańszczan
oprac. WG