Od liczby propozycji, atrakcji dodatkowych i wydarzeń towarzyszących Free Time Festiwal może się zakręcić w głowie!
- Festiwalowe wydarzenia łączy wspólna idea. Pokazujemy wszystkie możliwe formy aktywnego spędzania wolnego czasu, promujemy aktywny styl życia - podkreśla Dorota Solochewicz dyrektor projektu Free Time Festiwal z Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Proponujemy 1001 jeden pomysłów na spędzenie wolnego czasu, ale zapewniam, że dzięki podziałowi wydarzenia na strefy, każdy się u nas odnajdzie, wystarczy kierować się swoimi zainteresowaniami.
Festiwalowych stref jest w tym roku osiem:
- TURYSTYKI I CZASU WOLNEGO (dla turystów i podróżników)
- SPORTU I AKTYWNEGO STYLU ŻYCIA
- BIKE FESTIWAL - oczywiście dla rowerzystów
- KAJAK EXPO I SPORTÓW WODNYCH - dla wodniaków
- KULTURY I NAUKI dla dużych i małych
- „ŚWIAT ZABAW” dla najmłodszych
- OGRODOWE KREACJE dla wielbicieli ogrodów
- FESTIWAL SMAKÓW FOOD TRUCKÓW dla smakoszy posiłków pod chmurką
Każdy zwiedzający przy wejściu na festiwal otrzyma folder z planem festiwalu, spisem uczestników, mapką rozmieszczenia stoisk i atrakcji. W tym roku po raz pierwszy będzie można zwiedzać targi także z pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej Eventory, dostępnej zarówno na smartfony jak i iPhon`y. Dzięki niej można będzie np. łatwo znaleźć poszukiwanego wystawcę i dowiedzieć się, co dokładnie w danym momencie dzieje się podczas festiwalu.
Zapoznać się będzie można z ofertą wycieczek w bliższe i dalsze okolice - swoje propozycje zaprezentują m.in.: Kaszuby, Kociewie, województwa kujawsko-pomorskie i lubelskie, Dolny Śląsk, czy też Okręg Środkowej Frankonii (Niemcy), Okręg Lwowski (Ukraina) i słynąca z zamków i pałaców Skania (Szwecja).
Ale równie ważnym elementem festiwalu będą pomysły na ciekawe spędzanie wolnych chwil… w Gdańsku.
- W naszym mieście nie sposób się nudzić, jest tu bezmiar miejsc, umożliwiających aktywne i różnorodne spędzanie czasu wolnego - tłumaczy Dorota Solochewicz. - Gdańsk z roku na rok rozwija swoją ofertę.
W ramach najbliższych atrakcji swoją ofertę przedstawi np. Gdański Ośrodek Sportu. Mało kto wie, że oddany w zeszłym roku do użytku Gdański Stadion Lekkoatletyczny nie jest przeznaczony tylko dla “prawdziwych” sportowców - każdy gdańszczan może przyjść tu pobiegać. Jak to zrobić - dowiedzieć się można właśnie podczas festiwalu na stoisku GOS. Ośrodek promować będzie także gdański żaglowiec “Generał Zaruski”, przedstawiając ofertę najbliższych rejsów na “Generale”, z udziałem w regatach “The Tall Ships Races” na czele. Wydział Programów Rozwojowych gdańskiego magistratu przybliży z kolei ofertę gdańskich siłowni pod chmurką - dowiemy się tu również, gdzie w najbliższym czasie można się spodziewać tego typu inwestycji.
Warto zwrócić uwagę na OGRODOWE KREACJE. Jak zapewniają organizatorzy: "wystawcami i animatorami będą m.in. architekci krajobrazu i osoby związane z branżą ogrodniczą, właściciele firm wykonawczych, sklepów ogrodniczych, producenci urządzeń ogrodowych, mebli wypoczynkowych, grilli i palenisk ogrodowych. W trakcie Ogrodowych Kreacji edukatorzy poprowadzą warsztaty i konsultacje podczas, których pokażą, że w mieście także możemy uprawiać zdrowe warzywa i owoce, nawet na najmniejszej przestrzeni". I jeszcze dodatkowa atrakcja: gościem specjalnym będzie Maja Popielarska, gospodyni programu Maja w Ogrodzie.
Który to już raz?
Free Time Festiwal odbędzie się w tym roku już po raz trzeci. W zeszłym roku przyciągnął ponad 22 tys. zwiedzających, którzy spokojnie mogą powtórzyć swoją wizytę w tym roku - bez obawy o brak nowości.
Po pierwsze dlatego, że instytucje wystawiające się podczas wydarzenia od początku, co roku zmieniają swoją ofertę. Centrum Hewelianum ostatnio pokazało mobilne planetarium - w tym roku przyjedzie do AmberExpo z fragmentem wystawy “Zdrowie” (prezentowane będą np. interaktywne modele organów ludzkich w dużej skali).
A poza tym przybywa także nowych stoisk, jak np. dotyczące planowanej budowy centrum rozrywki przy Stadionie Energa w Letnicy. Będzie można tutaj nie tylko dowiedzieć się “co i kiedy” wydarzy się w tym temacie, ale także przekazać swoje propozycje, jakie atrakcje i możliwości powinny być w tym miejscu dostępne.
Festiwalowy debiut w 2017 r. będzie miało także Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które skupi się na przybliżeniu tegorocznych atrakcji w Twierdzy Wisłoujście, oraz Gdański Ogród Zoologiczny - będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat mieszkających w nim zwierząt.
Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy na targach pojawi się także reprezentacja Portu Lotniczego Gdańsk. Osoby, którzy odwiedzą stoisko lotniska będą mogły wziąć udział w losowaniu biletów do Amsterdamu ufundowanych przez linię lotniczą KLM.
W ciągu dwóch dni trwania festiwalu możliwości udziału w konkursach z cennymi nagrodami będzie znacznie więcej. Do wygrania będą m.in.: rejsy wycieczkowe promem, rowery, wycieczki kajakowe, pakiety startowe w AmberExpo Półmaraton Gdańsk, bilety wstępu do zoo w Gdańsku i Wrocławiu, weekendy w leśniczówkach i gospodarstwach agroturystycznych, tandemowe loty motoparalotnią z wicemistrzem Świata Norbertem Nowickim….
Festiwalowi towarzyszyć będą również Debiuty i Mistrzostwa Polski: FIT-KID & FITNESS AEROBIC. Podczas dwóch dni podziwiać będzie można ponad 200 dziecięcych występów w kategoriach: taneczny układ fitness z elementami show oraz akrobatyczny duet i roztańczona mini-formacja. Mistrzostwa są eliminacjami do Mistrzostw Europy 2017 w Niemczech. Organizatorem imprezy jest Akademia Fitness Sportowego oraz Aleksandra Kobielak - Mistrzyni Świata Fitness, prezes Federacji WFF Poland (World Fitness Federation). Zachęcamy do kibicowania młodym zawodnikom.
Na hamburgera - lepiej rowerem
Warto przyjechać na FTF na rowerze. Nie tylko dlatego, że za zaparkowanie samochodu zapłacimy 20 zł - podczas Bike Festiwal będzie można za darmo zrobić przegląd naszego jednośladu i wykonać oznakowanie przeciwkradzieżowe. Najmłodsi gdańscy rowerzyści zaś będą mogli wziąć udział w pierwszych w Polsce Mistrzostwach Strider Races (zawodach na rowerkach biegowych dla maluchów).
A po zwiedzaniu - czas na posiłek na Festiwalu Smaków Foodtrucków. Do wyboru posiłki serwowane przez 35 starannie wybranych “mobilnych kuchni” z całej Polski, reprezentujących kuchnie całego świata plus - moc, nie tylko kulinarnych - atrakcji: od gotowania na scenie, poprzez kulinarne opowieści po giełdę winyli.
Każdy zwiedzający może także wziąć udział w jednej z siedmiu konferencji towarzyszących festiwalowi, np. na temat dziedzictwa Hanzy i turystyki w Europie, turystyki rowerowej w Polsce, czy też zająć stanowisko w debacie na temat Systemu Roweru Metropolitalnego, który obejmie wkrótce Trójmiasto i 11 gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Szczegółowe informacje na temat festiwalu znaleźć można na stronie internetowej organizatora - Międzynarodowych Targów Gdańskich. Godziny otwarcia: sobota (1 kwietnia) 10-18; niedziela (2 kwietnia) 10-17. Wstęp wolny.