• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie propozycje aktywności na weekend 15 - 17 września

W ten weekend: Targi Książki, Gdańsk Siesta Festival, set djski, artystyczna jesień

W ten wrześniowy weekend w Gdańsku nie zabraknie atrakcji dla miłośników książek, dużych muzycznych wydarzeń, setów djskich czy pikników dla całych rodzin, podczas których ciekawie można spędzić czas pod chmurką. Zobaczcie, co w naszym mieście czeka od 15 do 17 września.
15.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
oświetlona na czerwono wąska sala ze sceną, na pierwszym planie publiczność, w tle scena a na niej artyści
12 marca Gdański Teatr Szekspirowski uruchomił nową przestrzeń sceniczną - Scenę Magazyn. W piątek, 15 września, wystąpią tu znane djki
fot. Dawid Linkowski / GTS

Gdański Tydzień Demokracji 2023. Od piątku pięć dni spotkań, debat, rozmów. PROGRAM

Piątek, 15 września

W piątek Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1) zaprasza na swoją najmłodszą Scenę Magazyn, gdzie odbędzie się koncert z nowego cyklu imprez muzycznych „Electra Groove Vol.1”. Wystąpią Grażyna Biedroń & Julia + Linda Lemon.

Electra Groove to cykl, w ramach którego kobiety DJ-ki oraz artystki multimedialne wnoszą swoją pasję i energię w wyjątkową przestrzeń teatru. Ideą cyklu jest podkreślenie roli kobiet-artystek w świecie sceny klubowej oraz połączenie muzyki z unikalnymi walorami i klimatem teatralnej sceny.

- Pragniemy stworzyć bezpieczną i inspirującą przestrzeń radości i zabawy, w której energia muzyki elektronicznej oraz sztuk audiowizualnych spotykają się z teatralną magią, dając tym samym gościom możliwość przeżycia czegoś wyjątkowego - zapraszają organizatorzy. - Electra Groove to nie tylko cykl imprez. Chcemy inspirować, wspierać i promować kobiety w przemyśle artystycznym w szerokim jego spektrum. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną zanurzyć się w dźwiękach, atmosferze i magii tego niecodziennego połączenia.

The balearic sounds of Gdańsk - dj sets w Food Hall Montownia

Grażyna Biedroń na swoim koncie ma już takie festiwale jak Las Festival, Wisłoujście czy Powiew, na których miała okazję oczarować nie tylko polską publikę, i grała wśród takich artystów, jak Asquith czy Hector Oaks. Selekcja artystki przemyca dużo brzmień z pogranicza minimal house, uk garage, electro i acid, a w utworach można usłyszeć dużo niegrzecznych wokali, high-heatów, oraz synthezatorów i brzmienia rodem z lat 90. Jej zróżnicowanych, pełnych energii setów można posłuchać w poznańskich klubach, takich jak Projekt Lab, Przelot, Schron, czy House Szkolna - w którym artystka prowadzi swój cykl „Broken House”. Artystkę można było podziwiać również m.in. w berlińskim HOR.

Julia to djka, promotorka, założycielka Streamwise oraz organizatorka cyklu imprez pod tą samą nazwą. Na scenie muzyki elektronicznej jest obecna od 17 lat. Od zawsze pozostaje wierna eterycznemu techno oraz deepowym dźwiękom ze stopą 4/4, wypełnionym głębokim basem. Jej sety to kolekcja dźwięków z muzycznych podróży i spotkań ze wszystkich istotnych dla niej miejsc, w tym Berlina.

Linda Lemon to autorka uzupeniającej sety djskie sensorycznej instalacji „Nie pozwól mi utracić kolorów”. Projekt został stworzony w duchu edukacji ekologicznej oraz z potrzeby pielęgnowania analogowych spotkań międzyludzkich. Modułowe obiekty wykonane są głównie z odzieży używanej, a inspiracją do ich powstania był problem wybielania raf koralowych. Wybór ciuchów jako bazowej materii plastycznej łączy ze sobą dwa wątki pozornie od siebie odległe - przemysł odzieżowy z biologią oceaniczną, wskazując ważne przesłanie: szybka moda w sposób pośredni przynosi ogromną szkodę dla raf koralowych.

Początek o godzinie 21:00, bilety: 40 zł.

Rhythm of the night w piątek w Stacji Food Hall

dwa autobusy na placu, wokół nich ludzie
Na rodzinny piknik komunikacyjny w sobotę zaprasza Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Sobota, 16 września

W sobotę, w godz. 11.00-15.00, na pętli tramwajowej na Zaspie odbędzie się rodzinny piknik komunikacyjny w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Tegorocznym motywem przewodnim kampanii jest hasło „Oszczędzaj energię”.

Na uczestników czekać będzie wiele atrakcji: zwiedzanie zabytkowych tramwajów oraz elektrycznego minibusa Karsan Jest Electric. Dodatkowo będzie można wziąć udział w grze miejskiej w pobliskim parku im. Jana Pawła II, promującej transport publiczny. Dla najmłodszych przewidziano konkursy i zabawy, a nagrodami za udział w quizie komunikacyjnym będą m. in. przejażdżki elektrycznymi hulajnogami. Gdańszczanie będą mieć także możliwość przerobienia starych, bezużytecznych przedmiotów na inne przydatne.

W sobotę Biegowe GP Dzielnic Gdańska: Piecki Migowo 2023

W trakcie pikniku będzie można również wyrobić lub przedłużyć Gdańską Kartę Mieszkańca i zapoznać się z systemem FALA. Z kolei policjanci przypomną jak dbać o własne bezpieczeństwo, a ratownicy medyczni nauczą pierwszej pomocy. W trakcie wydarzenia wolontariusze przeprowadzą zbiórkę datków dla podopiecznych fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom.

Tego dnia, na trasie Gdańsk Śródmieście SKM - Gdynia Dworzec Główny PKP będzie kursować bezpłatna linia autobusowa 101, będącej częścią historycznej trasy (Gdańsk Urząd Wojewódzki - Gdynia Dworzec Główny PKP). Autobusy pojadą w godz. 10.00-19.30, co pół godziny. Doskonałą okazją do skorzystania z linii 101 będzie udział w przygotowanej przez MZKZG terenowej grze miejskiej, która będzie się wiązać z koniecznością przemieszczania się wzdłuż głównej osi komunikacyjnej Trójmiasta. Rozkład jazdy linii 101 dostępnej jest na stronie ZTM. 

Więcej: Piknikowy weekend w Gdańsku: na kajakach, komunikacyjnie, ze zwierzętami w Promyku

Materiały plastyczne i krawieckie
Kredki, pisaki, pędzle, farby... do jesiennych zajęć plastycznych w Muzeum Gdańska wykorzystane zostaną różne artystyczne przybory
fot. P. Siwak / mat. Muzeum Gdańska

Również 16 września Muzeum Gdańska zaprasza na pierwsze zajęcia w ramach cyklu warsztatów plastycznych dla rodzin z dziećmi i dorosłych: „Rodzinna Akademia Sztuk”, który zakończy się w 8 czerwca 2024 roku. 

Uczestnicy będą wspólnie uczyć się różnych technik plastycznych i rzemieślniczych, inspirowanych Gdańskiem, jego dziejami, dziedzictwem kulturowym i otaczającą mieszkańców architekturą. Warsztaty poprowadzi Paulina Mazur, polska artystka, gdańszczanka. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w tym licencjat z Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych ze specjalizacją Animacji Kultury oraz magisterium z Grafiki Warsztatowej.

Spotkania będą odbywały się w każdą sobotę o godzinie 10:30 w Sali Edukacyjnej Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47, począwszy od 16 września. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy na adres mailowy: edukacja@muzeumgdansk.pl. Zajęcia są odpłatne. Uczestnicy otrzymują wszystkie potrzebne materiały do realizacji zajęć. Wykonane w ramach zajęć prace zabierane są do domów.

Koszt jednego warsztatu to 30 złotych, niezależnie od wieku uczestnika. Karnet na wszystkie 32 zajęcia można zakupić w cenie 640 złotych. Można zgłosić się na wszystkie zajęcia i opłacić udział (wówczas mamy gwarantowane miejsce ) lub dopisać się na dowolnie wybrany warsztat (pod warunkiem, że będą jeszcze wolne miejsca).

Więcej o cyklu zajęć na muzeumgdansk.pl.

Spływ kajakowy na porośniętym trzcinami rozlewisku
Piknik rodzinny przy przystani kajakowej Młynówka na Wyspie Sobieszewskiej odbędzie się w niedzielę
fot. Bartosz Bańka

Niedziela, 17 września

Piknik Budżetu Obywatelskiego w niedzielę. Zabawa, głosowanie, prezentacja projektów

Pływanie SUP-ami i kajakami, wielkoformatowe gry, warsztaty i konkurencje żeglarskie, pokazy sprzętu ratowniczego, a przy dobrej pogodzie, kąpiel w pianie na zakończenie imprezy - to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowali wspólnie organizatorzy rodzinnego pikniku przy przystani kajakowej na Młynówce na Wyspie Sobieszewskiej. Bezpłatne plenerowe wydarzenie odbędzie się 17 września, w godz. 11.00-16.00. 

Piknik realizowany jest w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Miasto Gdańsk prowadzi w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego 2027.

61. Bieg Westerplatte. Najstarszy bieg uliczny w Polsce już w niedzielę, zmiany w ruchu drogowym

targi książkowe, zdjęcie stoisk, przy nich odwiedzający
V Gdańskie Targi Książki odbywają się w Europejskim Centrum Solidarności. Będą okazją do wartościowych zakupów i niezapomnianych spotkań
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Cały weekend

Od piątku do niedzieli, 15-17 września, w Europejskim Centrum Solidarności (Plac Solidarności 1) trwa wielkie święto literatury: Gdańskie Targi Książki. Program trzydniowego wydarzenia obfituje w spotkania autorskie i głośne premiery wydawnicze. To znakomita okazja, by porozmawiać o literaturze i kulturze z pisarzami i pisarkami oraz wziąć udział w debatach, warsztatach i panelach dyskusyjnych. 

Gdańskie Targi Książki w ECS od 15 do 17 września. Wśród gości: Hrycak, Lebiediew, Tochman, Łazarewicz, Siembieda

W programie znalazły się m.in. spotkania autorskie z Rebeccą Makkai, Manuelą Gretkowską, Renatą Lis, Mikołajem Grynbergiem, Mariuszem Szczygłem, Wojciechem Tochmanem, Ingą Iwasiów, Przemkiem Witkowskim, Maciejem Siembiedą, Anną Goc, Cezarym Łazarewiczem, Svensem Kuzmisem, Małgorzatą Sobczak, Thomasem Orchowskim oraz Marcinem Matczakiem.

Gdańskie Targi Książki czynne są w piątek i sobotę w godzinach 10:00-18:00 i w niedzielę w godzinach 10:00-17:00. Wstęp na targi oraz udział we wszystkich wydarzeniach literackich jest bezpłatny. Wydarzenie odbywa się w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji.

V Gdańskie Targi Książki. Na początek: znakomici reportażyści i gwiazda literatury - Siergiej Lebiediew

pięć osób pozuje do zdjęcia
Gwiazdami Gali Gdańsk Siesta Festival: Zupełnie Bossa będą m.in. Grażyna Auguścik, Kuba Badach, Ola Jas, Julia Pietrucha i Mieczysław Szcześniak
mat. organizatora

W piątek, sobotę i niedzielę warto także udać się do Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

15 września odbędzie się tu koncert w ramach „Gdańsk Siesta Festival: Czujesz Klimat?” - Gala: „Zupełnie bossa”. Wystąpi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą dyrygenta Nikola Kołodziejczyka, z udziałem znakomitych gości, takich jak: Grażyna Auguścik, Kuba Badach, Ola Jas, Julia Pietrucha, Mieczysław Szcześniak, Kwartet Marka Napiórkowskiego i Henryk Miśkiewicz.

Osią wieczoru będzie brzmienie Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, dla której muzykę zaaranżował specjalnie Krzysztof Herdzin. Wybitne wokalistki i wokaliści z różnorodnych muzycznych światów sięgną po klasykę polskiej piosenki w pulsie bossa novy - a więc w nastroju szczególnie bliskim siestowej tradycji. Towarzyszyć im będą arcymistrzowie: wielki Henryk Miśkiewicz z saksofonem, i najznakomitszy polski gitarzysta jazzowy Marek Napiórkowski ze swoim kwartetem. Usłyszymy w ich wykonaniu m.in. „Pod papugami”, „Miłość ci wszystko wybaczy” oraz „Uciekaj moje serce”.

Początek o godzinie 20:00. Biety w cenie: 135,50-227 zł do kupienia w kasie filharmonii.

Dzień później, o godzinie 17:00 i 20:00 w ramach „Gdańsk Siesta Festival. Czujesz klimat?” odbędzie się Wieczór Kabowerdyjski, którego gwiazdą będzie Lucibela.

- Powiedzieć, że jest być może najbliższa legendarnej Cesarii, to jednak trochę skrzywdzić tę młodą artystkę. Jej głos, o rzadko spotykanej szlachetności, szerokim paśmie i głębi wyrazu jest doskonale własny. Choć z drugiej strony sporo w tym porównaniu prawdy - zapraszają organizatorzy. - Lucibela, urodzona w niesławnym Tarrafal, gdzie reżim Salazara więził opozycjonistów, wychowana na Wyspach, śpiewa muzykę tradycyjną. Podczas gdy Sara Tavares, Mayra Andrade czy Dino di Santiago flirtują z klubowymi rytmami - Lucibela, niczym Wynton Marsalis w jazzie, dba o przetrwanie źródeł.

Bilety w cenie: 115,5-187 zł do kupienia w kasie filharmonii i online: www.bilety24.pl.

W niedzielę, również o godzinie 17:00 w ramach „Gdańsk Siesta Festival. Czujesz klimat?” wystąpi gitarowe trio: Thomas Dutronc, Stochelo Rosenberg & Rocky Gresset. Będzie to wieczór dla wszystkich entuzjastów piosenki francuskiej i dawnego paryskiego jazzu.

Thomas Dutronc to ikona młodej francuskiej muzyki - czarujący łobuz z cygańską gitarą, syn legendarnej francuskiej pary estrady i kina: Jacquesa Dutronc i Francoise Hardy. Śpiewający wirtuoz zaistniał m.in. jako niezapomniany głos z duetów z Zaz na płycie „Paris”, a także z Dianą Krall czy Iggy Popem na własnych albumach. Muzycy, którzy będą mu towarzyszyć w Gdańsku, to także niemałe gwiazdy: Rocky Gresset to jego najbliższy współpracownik, mistrz gitary jazzowej o predylekcji do gypsy jazzu, a Stachelo Rosenberg - to założyciel i filar słynnego Rosenberg Trio, określany jako geniusz cygańskiej gitary. 

Bilety w cenie: 125,5-197 zł do kupienia w kasie filharmonii.

tablice z wydrukowanymi zdjęciami na dziedzińcu miejskim
Wystawa plenerowa Grand Press Photo 2023 prezentowana w Gdańsku wcześniej była pokazywana w Darłowie
mat. Grand Press Photo

Na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego do 29 września można oglądać najlepsze zdjęcia prasowe z tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo. Ekspozycja prezentuje 301 fotografii: 49 zdjęć pojedynczych, 9 fotoreportaży, 5 projektów dokumentalnych oraz 8 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland.

Więcej: Najlepsze polskie zdjęcia prasowe do obejrzenia w Gdańsku - wystawa Grand Press Photo 2023.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna