PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W ten weekend: „Chicago”, Bruce Springsteen Live, koncert w plenerze

W ten weekend: „Chicago”, Bruce Springsteen Live, koncert w plenerze
W ten weekend jak zawsze nie zabraknie atrakcji na świeżym powietrzu. Sprawdzamy repertuar kin plenerowych, teatrów pod chmurką i sal koncertowych na trawie.
Muzyczne Lato Vol. 5 - Klemensiewicz/Kisiel - to propozycja klubu Stary Maneż na koncertowy piątek w plenerze
Muzyczne Lato Vol. 5 - Klemensiewicz/Kisiel - to propozycja klubu Stary Maneż na koncertowy piątek w plenerze
mat. prasowe

 

XXII Gdański Festiwal Carillonowy do końca sierpnia. Muzyka czasu pandemii, duety carillonowe i wiele więcej

 

Ci, którzy stęsknili się za koncertami, powinni odwiedzić w ten piątek - 7 sierpnia - scenę plenerową przed budynkiem Starego Maneżu (ul. Juliusza Słowackiego 23). W ramach kolejnej odsłony popularnego wakacyjnego cyklu: Muzyczne Lato Vol. 5, wystąpi duet jazzowy Klemensiewicz/Kisiel.

To duet stworzony w 2015 roku z inicjatywy Jakuba Klemensiewicza, uzupełniany przez Dominika Kisiela, grający autorską muzykę opartą na kolektywnej improwizacji. Obaj muzycy udzielają się w wielu trójmiejskich projektach muzycznych oraz są laureatami konkursów jazzowych - to m.in. finaliści konkursu Jazz Juniors19. Współpracują z Fundacją ks. Włodzimierza Sedlaka, dla której napisali muzykę do filmu dokumentalnego opisującego projekt „Piaśnica - Kultura miejsca”, a także brali udział w projekcie naukowym „The Mutual Relationship System by Dagmara Olejarz”, gdzie badali wpływ muzyki improwizowanej na człowieka.

Najnowszym projektem duetu przy współpracy z Fundacją Sedlaka jest „Missa Pro Pace” - dialog muzyki dawnej ze współczesną: XV-wiecznych graduałów cysterskich wykonanych śpiewem chóralnym, z muzyką organową i improwizacją muzyczną. Tytuł wydarzenia („Msza o pokój”) nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca klasztoru benedyktynek w Żarnowcu. Muzycy podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości (XV w.) z przyszłością (XXII w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą. W październiku 2019 roku miała miejsce premiera płyty z niezwykłym materiałem.

Początek koncertu o godz. 20:00. Wstęp wolny.

 

Kino pod chmurką z niezwykłym tłem znajdziemy podczas Jarmarku na Ołowiance. Seanse są bezpłatne
Kino pod chmurką z niezwykłym tłem znajdziemy podczas Jarmarku na Ołowiance. Seanse są bezpłatne
mat. AmberSky Gdańsk

 

Miłośnicy filmowych atrakcji weekend powinni spędzić w Kinie na Ołowiance, które powoli dobiega końca. To artystyczna inicjatywa organizowana w ramach corocznego święta handlu - Jarmarku św. Dominika, oferująca seanse pod chmurką z podświetlonym kołem widokowym AmberSky w tle.

W repertuarze znajdziemy filmy kulinarne, oscarowe i muzyczne. W piątek, 7 sierpnia, o godzinie 21:30 wyświetlony zostanie amerykański musical „Chicago” w reżyserii Roba Marshalla. To opowieść o Roxie Hart (Renée Zellweger), niewinnej dziewczynie, która wierzy, że jej życie odmieni się za pomocą śpiewu i tańca. Jest olśniona możliwościami, które zdaje się obiecywać miasto wiatrów. Jej marzeniem jest pójść w ślady Velmy Kelly - gwiazdy wodewilu. Marzenie Roxie wydaje się bliskie spełnienia gdy, nieoczekiwanie, obie damy lądują w więzieniu oskarżone o... popełnienie morderstw. Podczas kiedy Roxie przebywa w więzieniu, znany adwokat Billy Flynn zgadza się na podjęcie jej sprawy i pokierowaniem jej kariery za godziwym wynagrodzeniem. Roxie rozkwita pod okiem swojego mentora, ale sprytna panna Kelly szykuje dla naszej bohaterki niespodziankę w drugiej odsłonie dramatu…

Film przeznaczony jest dla widzów od lat 15. Wstęp wolny.

 

Ergo Arena zaprasza przez cały weekend do swojej strefy relaksu pod chmurką, w której będą odbywały się pokazy filmowe i projekcje koncertów światowych gwiazd
Ergo Arena zaprasza przez cały weekend do swojej strefy relaksu pod chmurką, w której będą odbywały się pokazy filmowe i projekcje koncertów światowych gwiazd
mat. Ergo Areny

 

Także w piątek rozpoczyna się kolejna odsłona weekendowej - trwającej trzy dni - inicjatywy ERGO #wPlenerze. Tym razem na trawie przed gdańsko-sopocką Ergo Areną (plac Dwóch Miast 1) odbędą się projekcja niezapomnianych koncertów z Żywca - wyświetlane na ekranie zewnętrznym LED HD na elewacji hali. Dawid Podsiadło, Bass Astral x Igo, Daria Zawiałow, Kasia Nosowska i inni, znakomici, polscy artyści zagrają dla nas prosto z Beskidów.

Projekcja koncertów z Żywca rozpocznie się w piątek, 7 sierpnia, o godzinie 17:00. Dzień później - w sobotę, 8 sierpnia, o godzinie 18:00 wyświetlony zostanie koncert „Bruce Springsteen & The Street Band: Live in Hyde Park”.

Wstęp wolny. Widzom udostępnione zostaną leżaki (odpłatnie), chętni mogą przynieść własne krzesełka i koce. Znajdziemy tu ponadto strefę relaksu oraz miejsce z przekąskami i napojami.

 

W ten weekend też: Trzy dni siatkarskich emocji na plaży w Brzeźnie. Zagrają czołowe siatkarki i czołowi siatkarze w kraju

 

Klub Żak zaprasza na 23. Festiwal Jazz Jantar i koncerty plenerowe. W ten weekend wystąpią Lemiszewski & Olter
Klub Żak zaprasza na 23. Festiwal Jazz Jantar i koncerty plenerowe. W ten weekend wystąpią Lemiszewski & Olter
fot. Krzysztof Paw

 

Natomiast w ogródku klubu Żak (aleja Grunwaldzka 195/197) w sobotę odbędzie się kolejny koncert w ramach letniej odsłony całorocznego już cyklu Jazz Jantar. Wystąpi Jakub Lemiszewski (gitara) i Teo Olter (perkusja), którzy zagrają swój nowy materiał, na powstającą płytę „Post Refference II” (tytuł roboczy) - album ma ukazać się jesienią. Ich twórczość trafi do osób, które oprócz jazzu lubują się w post-rocku zbudowanym na fundamentach noise rocka - to muzyka pełna napięcia improwizacjami i enigmatyczną, oszczędną formą wyrazu.

Na scenie muzycy pojawią się o godzinie 20:00. Bilety: normalny 30 zł, zniżka na Kartę do Kultury 20 zł, ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów 10 zł.

 

Spektakl „Z pamiętnika chomika” przeznaczony jest dla dzieci od 4. roku życia
Spektakl „Z pamiętnika chomika” przeznaczony jest dla dzieci od 4. roku życia
fot. Piotr Pędziszewski

 

Teatralną propozycję dla najmłodszych jak co niedzielę znajdziemy w Amfiteatrze Orana, położonym w samym sercu Parku Oruńskiego, przy ulicy Raduńskiej. Miejsce powróciło do działalności w nowej, podyktowanej koronawirusem rzeczywistości, zapraszając w tym sezonie nie na koncerty piosenki aktorskiej, jak było to w poprzednich latach, a spektakle dla całych rodzin. W każdą niedzielę, w ramach plenerowego teatru dla dzieci - „Teatr w samo południe” możemy oglądać przedstawienia Teatru Miniatura, Białostockiego Teatru Lalek i Teatru A3 „Kolekcjonerzy Wzruszeń”.

W tę niedzielę Miejski Teatr Miniatura zaprezentuje spektakl „Z pamiętnika chomika”. To pełen humoru spektakl dla dzieci od 4. roku życia, który powstał w ramach Inicjatyw Aktorskich Teatru Miniatura. Jego twórcami są Magdalena Żulińska i Piotr Kłudka - autorzy popularnego „Jaśka i Małgośki, czyli uważaj, robaczku!”. Stworzeni przez nich bohaterowie: Chomik Oskar, Wąż James Blond, Mysz Pelagia i Pies bez imienia, w zabawny sposób opowiedzą małym widzom, jak opiekować się pupilami.

- Dzieci często nie rozumieją, że posiadanie zwierzątka to też wzięcie odpowiedzialności za jego zdrowie i dobre samopoczucie. Każde zwierzę, podobnie jak człowiek, ma swój charakter, zalety i wady, które trzeba zaakceptować - mówi Magdalena Żulińska.

Lalki do spektaklu zaprojektowała Karolina Michałek, absolwentka malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w scenografii zostaną wykorzystane rysunki pięcioletniej Jagi Smoleń. Muzykę tworzy Przemysław Bartoś, gitarzysta związany z zespołem The Fruitcakes, mający na swoim koncie również współpracę m.in. z Tymonem Tymańskim w zespole Tymon & The Transistors.

Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.

 

Nie przegap też: Octopus Film Festival 2020. Ośmiornica trzyma widzów w filmowych mackach do niedzieli

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze