• Start
  • Wiadomości
  • W Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego Neptun zabłyśnie na niebiesko

W Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego Neptun zabłyśnie na niebiesko

W środę, 5 maja 2021 r. w geście solidarności z chorymi i ich rodzinami, na niebiesko zaświeci fontanna Neptuna. Akcja ma zwrócić uwagę na bardzo rzadką, ciężką i śmiertelną chorobę, jaką jest nadciśnienie płucne.
04.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Neptun podświetlony będzie na niebiesko 5 maja, aby zwrócić uwagę na problem osób zmagających się z chorobą nadciśnienia płucnego
Neptun podświetlony będzie na niebiesko 5 maja, aby zwrócić uwagę na problem osób zmagających się z chorobą nadciśnienia płucnego
fot. mat. UMG



W Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego miasta rozbłysną niebieskim światłem. Gdańska fontanna Neptuna znajdzie się pośród takich obiektów jak m.in. molo w Kołobrzegu, kładka Bernatka w Krakowie, stadion we Wrocławiu, katowicki Spodek czy filharmonia w Szczecinie.

Iluminację będzie można oglądać po zmroku w środę, 5 maja.

 

Dlaczego kolor niebieski?

Nadciśnienie płucne to zagrażająca życiu choroba płuc i serca. Oznacza wysokie ciśnienie krwi w naczyniach, które dostarczają krew do płuc. Może być to spowodowane zwężeniem lub zamknięciem naczyń krwionośnych. Gdy tak się stanie, prawa część serca musi pracować ciężej niż zwykle, aby pompować krew do płuc. W wyniku dodatkowej pracy dochodzi do powiększenia i niewydolności serca, a nawet śmierci.
Jednym z objawów nadciśnienia płucnego są sine, przypominające niebieski kolor, usta. Inne objawy to m.in. duszność oraz szybkie męczenie się. Przez te niespecyficzne symptomy, nadciśnienie płucne jest często mylone z astmą lub innymi chorobami. Z tego powodu postawienie właściwej diagnozy trwa nawet kilka lat.

Życie z nadciśnieniem płucnym
Życie z nadciśnieniem płucnym
mat. pras.

Nadciśnienie płucne dotyka około 1 proc. ludzi na świecie. Może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku (chorują także dzieci). Osoby cierpiące na tę chorobę, mają problemy z czynnościami, które zdrowy człowiek wykonuje automatycznie, bez zastanowienia. W zaawansowanym stadium choroby wchodzenie po schodach, krótki spacer, samodzielne ubranie się, czy codzienna toaleta są ogromnym wyzwaniem.
Co roku, w maju w wielu krajach na całym świecie przeprowadzane są akcje edukacyjne, aby obudzić w społeczeństwie świadomość na temat nadciśnienia płucnego i przyczynić się do jak najszybszego jego diagnozowania oraz rozpoczęcia właściwego leczenia.

Nadciśnienie płucne - fakty
Nadciśnienie płucne - fakty
mat. pras.


Dołącz do akcji

Każdy może przyłączyć się do akcji zamieszczając w mediach społecznościowych zdjęcie podświetlonego na niebiesko obiektu z odpowiednim oznaczeniem. Oficjalne hashtagi to: #ŚwiatowyDzieńNadciśnieniaPłucnego, #ŚDNP, #WorldPHDay, #WPHD, #NadciśnieniePłucne, #PulmonaryHypertension, #MiastaNaNiebiesko.

Więcej informacji o chorobie, objawach i sposobach radzenia sobie z nią znajduje się na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół.

Pełna lista polskich miast i obiektów biorących udział w akcji Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego:

Molo w Kołobrzegu
Kładka Bernatka w Krakowie
Estakada Lipska-Wielicka w Krakowie
Fontanna Neptuna w Gdańsku
Stadion Wrocław
Katowicki Spodek
Filharmonia w Szczecinie
Muzeum Częstochowskie
Rzeźby Balansujące na Starym Rynku w Częstochowie
Stadion Arena Lublin
Palmiarnia w Zielonej Górze
Wieża Ciśnień w Bydgoszczy.

oprac. AU

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu