Konkurs prowadzony był we współpracy z Fundacją „Edukacja, Praktyka, Rozwój” i Wydziałem Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej. Studenci przez trzy miesiące szykowali swoje koncepcje “kontenerowego” zagospodarowania przestrzeni wokół żurawia M3. Przygotowali się do tego w trakcie czterech sesji warsztatowych prowadzonych przez specjalistów, którzy wskazywali na niuanse zadania konkursowego i wyzwania związane ze specyfiką zastosowania kontenerów morskich jako podstawowego materiału konstrukcyjnego. Przeprowadzono także wizytę w terenie.
- To sprawdzona już wcześniej w naszej uczelni formuła pracy ze studentami - mówi dr inż. arch. Grzegorz Pęczek, wiceprezes Fundacji „Edukacja, Praktyka, Rozwój”; dziekan Wydziału Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej. - Polega na przeprowadzeniu szeregu warsztatów wprowadzających do tematu projektowego, po której następuje faza konkursowa. Zespoły same opracowują swoje koncepcje, oceniane później przez jury.
W konkursie udział wzięło pięć studenckich ekip. Jurorzy za najlepszą uznali koncepcję “Mind Dock” przygotowaną przez Sylwię Skwarczyńską i Magdalenę Maczan.
- Zwycięska koncepcja w największym stopniu pozwalała oddać ducha bliskiego miasteczka w skali mikro, a równocześnie zachować surowy i przemysłowy charakter miejsca, szanując historyczne walory otoczenia - ocenia Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej, który również zasiadał w jury. - Najważniejsze jednak, że autorki projektując, potrafiły postawić się w roli przyszłych gości miasteczka. Dzięki takiemu połączeniu możemy być przekonani, że przyszli pracownicy w częściach wspólnych, firmy z grupy start’upów czy chociażby podróżujący po świecie przedstawiciele wolnych zawodów, odnajdą w projektowanym miasteczku coś więcej niż zwykłe miejsce do pracy. Naszym celem jest kreowanie społeczności i wierzę, że ten projekt na to pozwoli.
W najbliższych miesiącach przeanalizowana zostanie wykonalność zwycięskiej propozycji. Wynik analizy przesądzi, czy koncepcja przeistoczy się w realny kontenerowy obiekt.
Rozstrzygnięciu konkursu towarzyszyło nawiązanie oficjalnej współpracy między firmą Stocznia Cesarska Development i Gdańską Fundacją Przedsiębiorczości (która prowadzi Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER).
Kooperacja zakłada promocję projektów przygotowywanych dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz start’upów na terenie miasteczka kontenerowego, komercjalizację powierzchni, a także stworzenie koncepcji animacji społeczności oraz jej obsługę w nowej przestrzeni przy żurawiu.
- Jesteśmy przekonani, że nowe miejsce na mapie przedsiębiorczości Gdańska w tej innowacyjnej formule wpłynie na rozwój nie tylko lokalnych inicjatyw biznesowych, ale także przyciągnie startupy z zagranicy - podkreśla Tomasz Szymczak, prezes zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości. - Doświadczenie budowania społeczności przedsiębiorczej to dla nas priorytet i chcemy się nim dzielić w kooperacji z naszym partnerem.
Wyniki konkursu ogłoszono w galerii #nowehistorie, znajdującej się w kontenerze obok żurawia M3. Studenckie koncepcje można oglądać w galerii do końca maja. Po premierowej wystawie, galeria będzie dostępna dla osób i organizacji, które chciałyby wykorzystać ją jako przestrzeń ekspozycji sztuki, prezentacji, spotkań, mini-koncertów lub innych działań artystycznych i społecznych. Osoby zainteresowane organizacją wydarzeń w galerii #nowehistorie mogą zgłaszać się do Spółki Stocznia Cesarska Development.
Czytaj także
Remiza w Stoczni Cesarskiej przed rewitalizacją - poznaj jej strażacką historię