W środę premiera w IKM. To film uwielbiany przez dzieci

W marcu do kin trafia „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” w reżyserii Magdaleny Nieć („O psie, który jeździł koleją”) i Mariusza Paleja („Za niebieskimi drzwiami”. Prapremiera filmu odbywa się w Gdańsku – w Instytucie Kultury Miejskiej, w środę, 26 lutego. Wstęp wolny, ale obowiązuje limit miejsc.
25.02.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy mężczyznę i chłopca stojących przed Fontanną Neptuna w Gdańsku, wykonujących gest ciszy, przykładając palce do ust. Otacza ich zabytkowa architektura Starego Miasta
Gdański Fundusz Filmowy zaprasza na premierę filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku”. W rolach głównych: Piotr Głowacki i Oliwier Grzegorzewski
fot. Maciej Skwara

Czytaj także: Od pomysłu w Hiszpanii do produkcji w Gdańsku. Animowany musical „Rock Bottom”

„Złoto Bałtyku” to nowe przygody Oskara, Patki i detektywa Bruno – uwielbianych przez dzieci bohaterów, którym za każdym razem los rzuca w wir innych przygód. W kontynuacji przygód Detektywa Bruno ulubione postaci powracają w nowej odsłonie i z nową detektywistyczną intrygą, ale jak zawsze nie zabraknie ciepła i optymizmu.

Wielopokoleniowa opowieść dla każdego

Twórcy filmu zapraszają widzów do obejrzenia historii o przygodach dwójki nietypowych przyjaciół - chłopca marzyciela i popularnego aktora. 10-letni Oskar i sławny Bruno planują wspólne wakacje nad polskim morzem. Tuu czeka na nich kolejna detektywistyczna zagadka. A żeby było jeszcze ciekawiej, przygodom duetu towarzyszą dziewczyny, reprezentujące trzy pokolenia kobiet: ciotka Maryśka, inspektor Hanna oraz przyrodnie siostry Oskara – Patrycja i Kaja. 

- Druga część filmu przybliża postaci z otoczenia Oskara. Przed siostrami chłopca piętrzą się wyzwania, a niezawodna ciotka Maryśka próbuje okiełznać ekscentrycznego fachowca, zakończyć remont domu i nie zgubić żadnego ze swoich podopiecznych – opowiada scenarzystka Ewa Rozenbajgier.

Na zdjęciu widzimy kobietę w eleganckim, turkusowym garniturze, która gestykuluje, wyjaśniając coś mężczyźnie i chłopcu w muzealnym otoczeniu o ceglanych ścianach i bursztynowym podświetleniu. Mężczyzna trzyma telefon w dłoni i patrzy na nią z powagą, podczas gdy chłopiec z plecakiem uważnie przysłuchuje się rozmowie
Niektóre zdjęcia powstały we wnętrzu Muzeum Bursztynu w Gdańsku!
fot. Maciej Skwara

Zdjęcia powstawały w Gdańsku, Sopocie i Gdyni!

Zakończenie zdjęć do produkcji odbyło się w czerwcu ubiegłego roku. Ponieważ w filmie poszukiwania skarbu poprowadzą przez zakątki bałtyckiego wybrzeża, i występują tu: pełne legend miasto przygody i wolności – Gdańsk, pobudzający wyobraźnię Sopot, oraz potęgująca marzenia o dalekich wyprawach Gdynię, to właśnie tu m.in. powstawały zdjęcia do „Złota Bałtyku”. 

- Bardzo dobrze pracowało nam się w Trójmieście. Urzekła nas architektura, klimat miast, ale i najlepsze francuskie croissanty. Malarskość plaży, morza to gotowe kadry – mówili reżyserzy, Magdalena Nieć i Mariusz Palej, wkrótce po zakończeniu zdjęć. - To również szansa na relaks po zdjęciach – żartowali.

Na zdjęciu widzimy elegancką starszą kobietę siedzącą na plaży w rozkładanym krześle, czytającą książkę. Otacza ją piknikowy ekwipunek, w tym kosz wiklinowy, torby, jedzenie oraz kolorowy koc
W obsadzie zobaczymy m.in. Dorotę Kolak, na co dzień aktorkę Teatru Wybrzeże
fot. Karolina Grabowska

Znani aktorzy – także z Trójmiasta

Na ekranach zobaczymy Piotra Głowackiego w roli Bruna, Oliwiera Grzegorzewskiego jako Oskara i debiutującą Klarę Olszewską, wcielającą się w postać Patki. W obsadzie znaleźli się ponadto: Dorota Kolak, Maria Kuśmierska, Tomasz Sapryk i Karolina Gruszka.

Producentkami filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” są Joanna Szymańska oraz Krystyna Kantor (Shipsboy). Kierownik produkcji: Alicja Jagodzińska-Kałkus, zdjęcia: Rafał Paradowski, dźwięk: Daniel Sikorski i Krzysztof Owczarek, muzyka: Maciek Dobrowolski, scenografia: Katarzyna Filimoniuk, kostiumy: Dzvinka Kukul, charakteryzacja: Aneta Brzozowska, montaż: Tomasz Kolak.

Za dystrybucję odpowiadają Młode Horyzonty. Koproducentami filmu są Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, Instytut Kultury Miejskiej – operator Gdańskiego Funduszu Filmowego, Fixafilm i Aeroplan Studios. Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film realizowany w Polsce ze wsparciem finansowym na podstawie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, przyznawanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Na zdjęciu widzimy uśmiechniętego chłopca z blond włosami i plecakiem na ramionach, który patrzy przed siebie z entuzjazmem. W tle znajduje się ozdobny portal wejściowy do zabytkowego budynku
Gdy Oskar odnajduje zaszyfrowaną mapę prowadzącą do legendarnego skarbu, bez wahania zamierza podążać jej tropem
fot. Maciej Skwara

Gdańska premiera filmu oraz spotkanie z twórcami

Gdański Fundusz Filmowy już w środę, 26 lutego, zaprasza na premierę filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” oraz spotkanie z twórcami, które odbędą się w kinie Instytutu Kultury Miejskiej (Kunszt Wodny, Targ Rakowy 11). Początek projekcji o godzinie 17:30. Obowiązują bezpłatne wejściówki: ikm.gda.pl.

Czas trwania: 90 minut. Kategoria wiekowa: 6+. Do kin film trafi 7 marca 2025 roku.

Czytaj także: Laureat festiwali w Berlinie i Montrealu kręcił film w Gdańsku. W obsadzie Agnieszka Grochowska, Tomasz Schuchardt

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Majówka z historią i naturą w Twierdzy Wisłoujście