• Start
  • Wiadomości
  • W środę artyści będą wspominać Pawła Huellego. Przyjdź do św. Jana

Mija rok od śmierci Pawła Huellego. W środę przyjdź do św. Jana, uczcić pamięć pisarza

Na „Wieczór Przyjaciół” - wyjątkowe wydarzenie w pierwszą rocznicę śmierci Pawła Huellego, zaprasza Nadbałtyckie Centrum Kultury, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, oraz Instytut Kultury Miejskiej. W środę, 27 listopada, w Centrum św. Jana wybitnego pisarza wspomną wybitne postaci z kręgów literackich oraz kulturalnych. Wstęp wolny.
21.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
czarno-białe zdjęcie mężczyzny w okularach i kapeluszu, który patrzy w niebo
Paweł Huelle zmarł w 2023 roku. 26 listopada w Gdańsku odbędzie się uroczystość wspomnieniowa, będąca hołdem dla pisarza
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Ostatnia droga Pawła Huellego. „Wpisał obraz Gdańska na nowo w serca wielu mieszkańców”

„Wieczór Przyjaciół”, upamiętniający pierwszą rocznicę śmierci wybitnego pisarza Pawła Huellego, ojca „Weisera Dawidka”, odbędzie się w środę, 27 listopada, w Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50), o godzinie 18:00. 

Udział znakomitych gości

Rozmowę poprowadzi Katarzyna Janowska, a w dyskusji udział wezmą: Szymon Karolewski, Antonia Lloyd-Jones, ks. Krzysztof Niedałtowski, Krzysztof Czyżewski, Leszek Kopeć oraz Krzysztof Babicki. Wieczór muzycznie wzbogacą występy Ewy Pobłockiej, Mikołaja Trzaski i Ola Walickiego.

- To będzie prawdziwy Wieczór Przyjaciół. Wszyscy goście, rozmówcy, muzycy, a także wielu z nas za kulisami i na widowni, będą osobami, którzy znali i przyjaźnili się z Pawłem. Chcemy zebrać się w ten szczególny dzień, żeby być blisko z nim i ze sobą. Wspominać, mówić, słuchać i oglądać – zaprasza Adam Kamiński, autor scenariusza i reżyser wydarzenia, poeta, prozaik i krytyk literacki.

„Twórca o niezwykłej wrażliwości”

Podczas spotkania Paweł Huelle zostanie wspomniany nie tylko jako autor, ale także (a może przede wszystkim) jako człowiek - jego korzenie, życie, twórczość i dziedzictwo, które na zawsze pozostaną częścią kulturowego krajobrazu Gdańska. 

- W Pawle urzekało wiele rzeczy. Mnie ujął wpierw jako twórca o niezwykłej wrażliwości, kunszcie i talencie, który mógł dostać tylko prosto z nieba, a potem, kiedy się spotkaliśmy, jako człowiek niezwykle skromny i przyjacielski – mówi Adam Kamiński. - Cenił początkujących twórców, do których się wtedy zaliczałem, i wysiłek twórczy jako taki, bez zazdrości, a zawsze z ciekawością. Wspaniały rozmówca, kolega od serca i najlepszy redaktor naczelny, którego miałem zaszczyt być zastępcą. Myślę, że dla nas wszystkich stąd był prawdziwym zjawiskiem, fenomenem, niezwykle cenną osobą i osobowością, o której nie chcemy zapomnieć i nie zapomnimy.

Zabrzmią fragmenty jego twórczości

Spotkanie będzie też okazją do tego, by wspólnie czytać fragmenty twórczości Pawła Huellego. Będzie też przestrzeń do tego, by zastanawiać się nad głębokimi znaczeniami zawartymi w jego książkach oraz wpływie, jaki wywarł na współczesną literaturę.

Wydarzenie jest organizowane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Instytut Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.

To plakat promujący Wieczór Przyjaciół  organizowany 27 listopada 2024 roku o godzinie 18:00 w Centrum św. Jana w Gdańsku, z okazji pierwszej rocznicy śmierci Pawła Huelle. Widoczna jest twarz mężczyzny w kapeluszu i okularach, a tło ma gradientowe odcienie fioletu i zieleni, z informacjami o organizatorach i patronach medialnych na dole
mat. WiMBP w Gdańsku

Jeden z najwybitniejszych pisarzy

Paweł Huelle (1957–2023) był jednym z najwybitniejszych polskich prozaików, poetów i dramaturgów. Mieszkał i tworzył w Gdańsku. Jego debiut literacki, powieść „Weiser Dawidek”, zdobył uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, a ekranizacja tej książki w reżyserii Wojciecha Marczewskiego była szeroko komentowana. Autor takich utworów jak „Mercedes Benz”, „Ostatnia Wieczerza” czy „Talita”, jego książki były tłumaczone na kilkadziesiąt języków. Laureat licznych nagród, w tym Paszportu „Polityki”, Pomorskiej Nagrody Literackiej oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska. Był dyrektorem gdańskiego ośrodka TVP; pełnił funkcję dramaturga w Teatrze Miejskim w Gdyni. Jego dorobek literacki jest nieoceniony, a jego obecność w świecie literatury – niezastąpiona.

Zmarł Paweł Huelle, wybitny gdański pisarz, autor m.in. „Weisera Dawidka”

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki