• Start
  • Wiadomości
  • W sobotę pierwsza premiera sezonu w Teatrze Miniatura. Kiedy kolejne?

W sobotę pierwsza premiera sezonu w Teatrze Miniatura. Kiedy kolejne?

„A ciało mówi” to pierwsza premiera nowego sezonu w Teatrze Miniatura, który upłynie pod hasłem #czułość. Spektakl zobaczymy od 7 października. 3 grudnia na świąteczną premierę zaprasza duet Michał Derlatka i Szymon Jachimek. W styczniu zobaczymy „Czerwonego Kapturka”, a w czerwcu „Charlie zmienia się w kurczaka”. To nie wszystko.
04.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
aktorzy na scenie
W spektaklu „A ciało mówi” występują aktorzy Teatry Miniatura: Magdalena Gładysiewicz, Agnieszka Grzegorzewska, Kamil Marek Kowalski i Krystian Wieczyński, oraz zaproszone tancerki
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Lokalny teatr, o którym mówi się w Polsce. Teatr w Blokowisku GAK z nowym repertuarem

Pierwsza premiera 7 października

Nowy sezon w Teatrze Miniatura (al. Grunwaldzka 16) upłynie pod hasłem #czułość, a wszystkie zaplanowane premiery – w sumie pięć tytułów – poruszać będą temat emocji i akceptacji siebie.

Pierwsza premiera nowego sezonu, zatytułowana „A ciało mówi”, odbędzie się w sobotę, 7 października, w Sali Prób. Przeznaczona jest dla widzów już od 3. roku życia. Dla dzieci i ich rodziców oraz opiekunów będzie okazją do spotkania ze sobą i z innymi, w czuły, serdeczny i otwarty sposób. Poprzez zabawę i ruch widzowie będą mogli uczestniczyć w budowaniu pozytywnego obrazu własnego ciała i ciał wokół.

- Teatr Miniatura w tym sezonie artystycznym stawia hipotezę, że to, czego potrzeba światu obecnie, to czułość – spojrzenie na siebie nawzajem bez oceniania, za to ze zrozumieniem i wyrozumiałością, ale też uwagą. „A ciało mówi” to spojrzenie z uwagą i akceptacją na nasze ciała. Artyści poprzez ruch i zabawę będą przyglądać się ciałom i temu, co mogą znaczyć. Spróbują zrozumieć, co ciała mówią – zaprasza Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Teatru Miniatura

- W minimalistycznej przestrzeni spotkają się nasze ciała, przyglądają się swojej różnorodności i zmienności, by móc szczerze o sobie porozmawiać - dodaje reżyserka spektaklu oraz autorka scenografii i kostiumów Aneta Jankowska, która jest uznaną choreografką i dramaturżką ruchu w teatrze i filmie.

aktorka na scenie podczas tańca
To pierwsza premiera nowego sezonu pod hasłem #czułość w Teatrze Miniatura
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

W spektaklu bierze udział czwórka aktorów i aktorek Miniatury: Magdalena Gładysiewicz, Agnieszka Grzegorzewska, Kamil Marek Kowalski i Krystian Wieczyński, oraz tancerki i aktorki Aniela Kokosza i Paulina Giwer-Kowalewska z poznańskiego kolektywu Kolekttacz (na zmianę). 

Muzykę tworzy duet muzyczny Natalia Czekała i Krzysztof Guzewicz - autorzy muzyki do spektakli, animacji i filmów, a także edukatorzy muzyczni. Jako dramaturżka współpracuje Paulina Giwer-Kowalewska, aktorka, tancerka, performerka, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.

Koncepcja przedstawienia była rozwijana podczas pierwszej edycji projektu rezydencji artystycznych Sztuka się Robi, przeznaczonego dla artystów tworzących teatr dla dzieci od 3 do 6 lat. Kolejna edycja projektu odbędzie się w dniach od 23 do 29 października, a w ramach finału poza pokazami tegorocznych kolektywów artystycznych będzie można ponownie zobaczyć spektakl „A ciało mówi” - w niedzielę, 29 października, o godzinie 12:00. 

Premiera "A ciało mówi" odbędzie się 7 października o godzinie 17.00. Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 33 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie TUTAJ. Bilety na premierę można kupić na tydzień przed premierą. Rezerwacja i sprzedaż: 58 341 94 83, 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl. Kolejne pokazy na żywo: 8 października, godz. 12.00 i 15.00, 10 października, godz. 12.30, 11 października, godz. 10.00 i 12.00, 14 i 15 października, godz. 10.00, 29 października, godz. 12.00.

aktor na scenie podczas ruchu
Będzie okazją do spotkania ze swoim i innymi ciałami – spotkania z ciekawością, akceptacją i czułością
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Nowa świąteczna opowieść

Tuż przed Mikołajkami, 3 grudnia, Teatr Miniatura zaprasza na premierę świąteczną: „Opowieść wigilijna” w reżyserii Michała Derlatki, do której scenariusz napisze znany w Trójmieście Szymon Jachimek. Nowy spektakl świąteczny zastąpi cieszące się dużą popularnością „Magiczne święta Malwiny”, które były grane przez pięć lat. W spektaklu nie zabraknie tego, co młodym widzom podoba się najbardziej, a współtworzyć go będzie cały zespół aktorski teatru.

W styczniu „Czerwony Kapturek”

Na Scenie Kameralnej Teatru Miniatura w styczniu zobaczymy znaną opowieść - „Czerwonego Kapturka”, w reżyserii i ze scenografią zagranicznego gościa – pochodzącego z Chile twórcy audiowizualnego, muzyka, scenografa, dramaturga i lalkarza Davida Zuazoli, któremu towarzyszyć będzie włoski specjalista tworzący pacynki: Gaspare Nasuto. Popularna historia zostanie tu ukazana w konwencji dell'arte, z wykorzystaniem teatru pacynkowego. Przedstawienie będzie przeznaczone dla widzów od 6. roku życia. 

W marcu premiera z mitologią w tle

Na marcową premierę na Dużej Scenie, spektaklu, który jeszcze nie ma tytułu, zaprasza reżyserka Ewa Piotrowska, w duecie z gdańską pisarką Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką serii „Baśnie nie dość znane”. Przedstawią one swoją wersję opowieści o pół fokach, pół kobietach, czyli wywodzących się ze szkockiego folkloru selkie. To tajemnicze mityczne postaci, charakterystyczne dla mitologii miejsc położonych na północy, które potrafią się zmieniać z człowieka w fokę i odwrotnie, zrzucając skórę. W gdańskiej opowieści przeznaczonej dla widzów od 7. roku życia bohaterami będą brat i siostra, poszukujący swojego miejsca w świecie i odkrywający swoje talenty.

- Zaproszone przez nas twórczynie przetworzą mit na bardziej współczesną opowieść o poszukiwaniu własnego talentu i swojej różnorodności, oraz o odkrywaniu tego, co jest naszą życiową misją. To opowieść prowadzona z dużą czułością, o bracie, który umie wspaniale pływać, i jego siostrze, która zazdrości mu talentu i chce odkryć, co sama może wnieść do świata – mówi Agnieszka Kochanowska.

Reżyserka spektaklu Ewa Piotrowska jest absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W latach 2005‒2008 była dyrektorką artystyczną Teatru Maska w Rzeszowie, a od 2009 roku jest dyrektorką Teatru Baj w Warszawie. Ma w swoim dorobku ponad czterdzieści zrealizowanych w kraju i za granicą przedstawień, za które otrzymała wiele nagród festiwalach teatralnych, a także prestiżową Nagrodę Henryka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru lalek.

W czerwcu „Charlie zmienia się w kurczaka”

Na Dzień Dziecka Teatr Miniatura przygotowuje coś specjalnego – 1 czerwca na Dużej Scenie odbędzie się przeznaczona dla widzów od 6. roku życia premiera adaptacji pierwszej części z bestsellerowej serii książek brytyjskiego pisarza Sama Copelanda: „Charlie zmienia się w kurczaka”. 

Bohater tej pełnej humoru opowieści, Charlie McGuffin, z pozoru jest zwykłym chłopcem, wyróżnia go jednak niesamowita cecha – kiedy jest pod wpływem silnych emocji, odczuwa zmartwienie lub stres... zmienia się w rozmaite zwierzęta, od pchły przez pająka i węża aż do wilka. Ponieważ powodów do stresu ma co niemiara: jego brat jest w szpitalu, rodzice panikują, a kolega ze szkoły się nad nim znęca, Charlie musi nauczyć się panować nad tym niespotykanym talentem. Pomoże mu w tym trójka przyjaciół.

Jak mówi Agnieszka Kochanowska, książka Sama Copelanda pokazuje, że chłopcy mierzą się z uczuciami niepokoju, lęku czy niepewności, ale też w pełen absurdalnego humoru sposób pokazuje, jak sobie z nimi radzić.

- To książka, który ma duży potencjał komediowy, a z drugiej strony jest opowieścią o emocjach bohatera, który odkrywa sposoby ma to, jak sobie radzić ze stresem i z trudnymi odczuciami. Zazwyczaj o chłopcach mówi się w kontekście bohaterskich opowieści, a tutaj pokazujemy, że chłopcy mają emocje, czasem sobie z nimi radzą, a czasem nie. To było dla nas bardzo ważne, bo zachęca do obserwacji siebie i swoich emocji. Jednocześnie przedstawienie zapowiada nasz następny sezon, który odbędzie się pod hasłem „#chłopaki”. 

Premierę zrealizuje Robert Drobniuch - reżyser teatralny i menadżer kultury, który współpracował z teatrami w Polsce i za granicą. W latach 2012‒2020 był dyrektorem Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, a od września 2020 roku jest dyrektorem Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Ukończył reżyserię na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz podyplomowe studia reżyserii opery i innych form teatru muzycznego na PWST w Krakowie. Realizuje różnorodne gatunkowo spektakle dla dzieci i dorosłych.

Od nieczułości do miłości. Chorwacki autor odwiedził klub Żak

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka