• Start
  • Wiadomości
  • W sobotę charytatywny koncert kolęd w kościele św. Mikołaja

W sobotę charytatywny koncert kolęd u dominikanów. Na pomoc parafii w Gazie

W sobotę, 20 stycznia, o godz. 20.00, w kościele św. Mikołaja u dominikanów, odbędzie się charytatywny koncert pt. "A my do Betlejem”. Wykonane zostaną kolędy, pastorałki oraz chóralne utwory o tematyce Bożonarodzeniowej. Utwory wykona Chór św. Mikołaja wraz z zespołem instrumentalnym oraz zaproszonymi artystami. Podczas koncertu zbierane będą datki na rzecz parafii katolickiej pw. Świętej Rodziny w Gazie.
19.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia grupę ludzi zaangażowanych w wykonanie muzyczne wewnątrz kościoła lub podobnego miejsca z bogatymi zdobieniami w tle. Na pierwszym planie widać dyrygentkę, która z zaangażowaniem dyryguje chórem i zespołem instrumentalnym. Chór, składający się z mężczyzn i kobiet w różnym wieku, śpiewa z otwartymi śpiewnikami, a członkowie są skoncentrowani na swoim wykonaniu. Z lewej strony widać młodą skrzypaczkę z instrumentem gotowym do gry, a obok niej siedzi druga skrzypaczka, również w pełnej gotowości. Członkowie chóru i orkiestry są ubrani w zimowe, eleganckie ubrania, co sugeruje, że wydarzenie odbywa się w chłodniejszym okresie roku
Przy okazji występu Chóru św. Mikołaja warto wesprzeć katolików w dalekiej Gazie
mat. Chór św. Mikołaja

Na co będzie zbierana ofiara?

Wsparcie finansowe będzie przeznaczone m.in. na żywność, wodę oraz leki.
- Symboliczny tytuł koncertu przywołuje na myśl ludność Palestyny, która obecnie znękana jest wojną. Dlatego przy okazji koncertu zorganizowana będzie zbiórka funduszy, które przekażemy parafii katolickiej pw. Świętej Rodziny w Gazie. Z tyłu kościoła ustawiona będzie skarbona, do której można składać ofiary - mówi o. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów w kościele św. Mikołaja. 
Na zdjęciu widzimy wnętrze kościoła podczas trwającej liturgii lub nabożeństwa. Zgromadzeni ludzie stoją i są zwróceni w kierunku ołtarza, na którym widać kilka osób, prawdopodobnie duchownych w liturgicznych szatach, w tym jedną w białej albie z niebieskim akcentem, co może wskazywać na obecność diakona lub celebransa. W tle dominuje duża, kolorowa mozaika przedstawiająca sceny religijne, w tym postaci, które wydają się być Jezusem Chrystusem i świętymi. Styl artystyczny mozaiki oraz architektura wskazują na prawdopodobnie wschodni ryt kościoła. Wnętrze jest jasne, z oknami z witrażami oraz złotymi zdobieniami w górnych częściach ścian. Wierni są ubrani w codzienne, zróżnicowane stroje, a niektórzy z nich trzymają książki do modlitwy lub śpiewu.
Msza św. w kościele Świętej Rodziny w Gazie
fot. I. Asad
 
Parafia pw. Świętej Rodziny w Gazie gromadzi palestyńskich katolików. Posługuje w niej obecnie jeden prezbiter. W ostatnich tygodniach zabudowania parafii służą uchodźcom z różnych części Strefy Gazy.

Krótka historia chóru z kościoła dominikanów

Mieszany Chór św. Mikołaja wznowił swoją działalność w 2022 r. 
 
Chór św. Mikołaja istniał jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie opiekę nad zespołem sprawowali o. Fabian Madura oraz br. Wilhelm Paściak, wieloletni organista kościoła św. Mikołaja. 
Zdjęcie przedstawia plakat zapowiadający wydarzenie muzyczne. W centralnej części plakatu, na ciemnym tle z pionowymi liniami świetlnymi i lśniącymi punktami przypominającymi gwiazdy lub śnieg, znajduje się biały tekst z tytułem i szczegółami koncertu. Na górze dużymi literami widnieje "Amy do Betlejem", co sugeruje, że jest to koncert o tematyce bożonarodzeniowej, a dokładniej odnoszący się do wędrówki do Betlejem. Poniżej, mniejszymi literami, znajduje się napis "KONCERT BOŻONARODZENIOWY". Dalej, tekst informuje o występujących: "wystąpią: Chór św. Mikołaja zespół instrumentalny i Przyjaciele". Na dole plakatu podane są konkretne informacje o dacie i miejscu koncertu: "20 | 01 | 2024, 20:00 BAZYLIKA ŚW. MIKOŁAJA GDAŃSK".
 
mat. Dominikanie w Gdańsku
 
Chór św. Mikołaja koncertował na terenie kraju, często występował także podczas najważniejszych uroczystości religijnych Kościoła gdańskiego. Aktywność Chóru została ograniczona przez wybuch stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r

"Wybrałem Gdańsk" - wspomnienia Wilhelma Paściaka, gdańskiego dominikanina

Chór działający w kościele św. Mikołaja składa się z zarówno amatorów, jak i osób z wykształceniem muzycznym. Za kierownictwo artystyczne odpowiedzialna jest dyrygentka Faustyna Hinc.
 

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord