Zakończył się XVI Kongres Kobiet. Danuta Wałęsa laureatką corocznej nagrody kongresu
Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” przyznawana jest w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku oraz za całokształt pracy twórczej, a o nagrodę ubiegać się mogą autorzy zamieszkali i tworzący na Pomorzu oraz autorzy dzieł związanych z tematyką pomorską.
Dodajmy, że w tym roku na konkurs wpłynęło ponad 400 publikacji. Po wnikliwej lekturze Jury wyłoniło dziewięć pozycji, które cechują się się wysoką wartością artystyczną czy naukową, a także spełniają warunki regulaminu. Wśród nominowanych są reportaże, kryminał, biografie i książki popularnonaukowe.
Ich autorzy to: Marta Abramowicz, Stasia Budzisz, Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Krzysztof A. Zajas oraz Łukasz Bugalski, Maciej Prarat, Marcin Grulkowski, Wojciech Skóra i Piotr Wróblewski. I to z nimi spotkamy się w poniedziałek, 30 września 2024, na scenie Malarnia Teatru Wybrzeże.
Wydarzenie będzie okazją, by poznać twórców, ale też posłuchać fragmentów ich dzieł. Z autorami rozmawiać będą Natalia Soszyńska oraz Jarosław Zalesiński, a fragmenty tekstów przeczytają aktorzy Teatru Wybrzeże – Małgorzata Brajner oraz Robert Ciszewski.
Na kontrabasie zagra Maciej Sadowski.
Nominowani i ich dzieła
Literacka Książka Roku:
- „Irlandia wstaje z kolan” – Marta Abramowicz, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
- „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” – Stasia Budzisz, Wydawnictwo Poznańskie
- „Urban. Biografia” – Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Wydawnictwo Znak
- „Gerda” – Krzysztof A. Zajas, Wydawnictwo Marginesy
Pomorska Książka Roku:
- „Zachodni front śródmieścia Gdańska. Studium urbanistyczno-konserwatorskie” – Łukasz Bugalski, Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria
- „Młyny wodne, wiatraki i kieraty w XIX i 1 połowie XX w. na terenie Pomorza (w granicach dawnych Prus Zachodnich). Technika i architektura” – Maciej Prarat, Wydawnictwo Naukowe UMK
- „Privilegia Casimiriana. Przywileje Króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej” – Marcin Grulkowski, Wydawnictwo Muzeum Gdańska
- „Słupsk 1945. Miasto Niemców, Sowietów i Polaków” – Wojciech Skóra, Wydawnictwo Rys
- „Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej” – Piotr Wróblewski, Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
Prace oceniało Jury w składzie: Władysław Zawistowski (przewodniczący), prof. dr hab. Edmund Kizik, dr hab. Katarzyna Szalewska, prof. UG, dr Katarzyna Banucha oraz Dagny Kurdwanowska.
Kto zdobędzie najwyższe laury dowiemy się 18 października 2024 roku podczas uroczystej gali w Centrum Świętego Jana w Gdańsku. Poznamy wówczas zwycięzców w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku oraz Całokształt pracy twórczej. Wręczona zostanie również Kaszubska Nagroda Literacka oraz Nagroda Publiczności.
Posłuchamy też koncertu zespołu RAZ DWA TRZY.
Na galę obowiązują zaproszenia. Można będzie je otrzymać podczas Wieczoru Literackiego w Teatrze Wybrzeże oraz w sekretariacie WiMBP w dniach 15-17.10.2024. Ilość zaproszeń jest ograniczona.
Znamy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” 2022
Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza”
To najmłodsze wyróżnienie Samorządu Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury. Nie tylko honoruje wysokiej jakości teksty literackie, reporterskie i badawcze, które tematyką lub osobą autorów związane są z naszym regionem, ale też wpływa na rozwój czytelnictwa w regionie zachęcając mieszkańców Pomorza do sięgania po wartościowe nowości.
Pomorską Nagrodę Literacką we wszystkich trzech kategoriach stanowi statuetka „Wiatr od morza”. Wyróżnienie to ma również wymiar finansowy. Fundatorem Nagrody jest Samorząd Województwa Pomorskiego, a jej operatorem jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.