• Start
  • Wiadomości
  • W poniedziałek otwarcie wystawy przy napisie GDAŃSK. Wcześniej była w Senacie

W poniedziałek otwarcie wystawy przy napisie GDAŃSK. Wcześniej była w Senacie

W poniedziałek, 24 lipca, na skwerze przy napisie GDAŃSK na Ołowiance, w ramach 763. Jarmarku św. Dominika zostanie otwarta wystawa „Kurs na rozwój małych portów morskich” Związku Miast i Gmin Morskich. Wystawa wcześniej prezentowana była w Senacie RP. W Gdańsku zobaczymy ją do 13 sierpnia.
23.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna w garniturze ogląda wystawę
Wystawa „Kurs na rozwój małych portów morskich” przybliża potencjał i rolę małych portów morskich
fot. Tomasz Paczos / Kancelaria Senatu

Kupcy przejęli miasto. Oficjalnie i hucznie otwarto 763. Jarmark św. Dominika

Wystawa pokazująca ogromny potencjał polskich małych portów

Wystawa „Kurs na rozwój małych portów morskich” Związku Miast i Gmin Morskich po raz pierwszy została zaprezentowana w czerwcu w Senacie RP, z inicjatywy Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego.

Jej celem jest pokazanie potencjału i roli małych portów morskich a także ukazanie ich obecnego stanu, wyzwań z jakimi się mierzą oraz ich roli zarówno w kontekście całej gospodarki jak i w życiu małych ojczyzn. Trzeba bowiem pamiętać, że Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście to prawdziwe polskie huby portowe, o których powszechnie wiadomo, jednak potencjał polskiego wybrzeża to nie tylko tych kilka wielkich portów - w Polsce istnieje kilkadziesiąt małych portów i przystani morskich. 788 kilometrów linii brzegowej Polski w dobie rosnącego znaczenia dróg morskich to ogromny potencjał i szansa rozwoju także dla tych mniejszych ośrodków. 

- Jednym z najważniejszych atutów małych portów morskich jest ich wielofunkcyjność oraz możliwości rozwoju kolejnych form aktywności portowej w oparciu o istniejące zasoby terenowe oraz infrastrukturę. Niebagatelną rolę odgrywa także ich atrakcyjne położenie na całej długości polskiego wybrzeża oraz funkcjonowanie morskich przejść granicznych w części portów. Należy wykorzystać je dla rozwoju najbliższego otoczenia i całego kraju - zapraszają twórcy wystawy.

Hel, Jastarnia, Kołobrzeg, Ustka...

Na wystawie ukazywanych jest kilkanaście bardzo różnych obiektów o różnorodnej historii, potencjale i zróżnicowanych funkcjach, jakie pełnią na regionalnych rynkach. Część z nich historią sięga odległych wieków, niektóre zostały zbudowane w czasach II Rzeczpospolitej,  jeszcze inne powstały już po II wojnie światowej, a nawet później.

Wystawa prezentuje następujące porty: Darłowo, Dziwnów, Elbląg, Hel, Jastarnia, Kołobrzeg, Krynica Morska, Łeba, Mrzeżyno, Puck, Stepnica, Ustka i Władysławowo. Część z nich związana jest głównie z rybołówstwem, funkcją przeładunkową lub turystyczną, inne łączą kilka funkcji jednocześnie. Wystawa przybliża najważniejsze fakty, inwestycje, które udało się zrealizować w ostatnich latach, a także strategie rozwojowe i plany na przyszłość. 

plansze z informacjami stojące na stelażach w budynku senatu
Wystawa prezentowana była wcześniej w Senacie RP w Warszawie, gdzie towarzyszyła odbywającej się tam konferencji „Potencjał i rola małych portów morskich”
fot. Tomasz Paczos / Kancelaria Senatu

Wystawa plenerowa w ramach Jarmarku św. Dominika

Otwarcie wystawy „Kurs na rozwój małych portów morskich” przy napisie GDAŃSK na Ołowiance, w ramach 763. Jarmarku św. Dominika, odbędzie się w poniedziałek, 24 lipca. Będzie można ją oglądać do 13 sierpnia. Na wydarzenie zapraszają senator Kazimierz Kleina, senator Sławomir Rybicki oraz Alan Aleksandrowicz - prezes Zarządu Związku Miast i Gmin Morskich. Wstęp wolny.

Partnerem wydarzenia jest Związek Małych Portów Morskich oraz BALTEXPO - Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje. Patronat honorowy nad wystawą objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Oni wylicytowali ślub, udzielony przez prezydent Dulkiewicz przy napisie GDAŃSK