• Start
  • Wiadomości
  • Inauguracyjna sesja Rady Miasta Gdańska. Oglądaj transmisję na żywo

Inauguracyjna sesja Rady Miasta Gdańska. Oglądaj transmisję na żywo

W poniedziałek, 19 listopada odbędzie się pierwsza, inauguracyjna sesja gdańskich radnych kadencji 2018 – 2023. W jej trakcie będzie miało miejsce ślubowanie 33 z 34 radnych, a także Prezydenta Miasta Gdańska. Oglądaj transmisję wideo na żywo z tego wydarzenia na naszym portalu www.gdansk.pl.
18.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

zdj. Paweł Marcinko/KFP


Uroczystość odbędzie się tradycyjnie w Sali Wielkiej Wety, która znajduje się w Ratuszu Głównego Miasta, przy ul. Długiej. Jej początek zaplanowano o godz. 12. Przebieg tego wydarzenia będzie można śledzić na żywo na naszym portalu.

W Radzie Miasta Gdańska zasiada 34 radnych. W poniedziałek ślubowanie złożą jednak 33 osoby. Stanie się tak, ponieważ mandat radnego podczas ostatnich wyborów samorządowych otrzymał prezydent Paweł Adamowicz, który został także wybrany przez mieszkańców, ponownie, na urząd Prezydenta Gdańska. W tej sytuacji mandat po prezydencie Adamowiczu obejmie osoba, która zajęła kolejne miejsce na liście do Rady Miasta Gdańska z założonego przez niego komitetu: Wszystko Dla Gdańska. Przypomnijmy, że wybory samorządowe odbyły się w tym roku, 21 października. Drugą turę przeprowadzono 4 listopada.


Jak przebiegać będzie poniedziałkowe posiedzenie?

Termin pierwszej, inauguracyjnej sesji wyznaczył Komisarz Wyborczy w Gdańsku. Przywilej otwarcia i prowadzenia tego posiedzenia, do czasu wyboru Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska, należeć będzie do radnego najstarszego wiekiem, obecnego na sesji.

Po tym, jak stwierdzona zostanie obecność co najmniej połowy ustawowego składu Rady, nastąpi ślubowanie radnych. Następnie wybierany będzie Przewodniczący bądź Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, a po nim - zastępcy Przewodniczącego bądź Przewodniczącej. Kiedy ustalony będzie już skład prezydium gdańskiej rady, nastąpi ślubowanie Prezydenta Miasta Gdańska. W trakcie uroczystości Komisarz Wyborczy wręczy każdemu radnemu zaświadczenie o wyborze na radnego. Na tym zakończy się poniedziałkowa, inauguracyjna sesja.


Inauguracyjna sesja Rady Miasta Gdańska w 2014 r.
Inauguracyjna sesja Rady Miasta Gdańska w 2014 r.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Wybór miejsca uroczystości nie jest przypadkowy.


Ratusz Głównego Miasta Gdańska to najstarszy ratusz w naszym mieście. Mało tego, w Sali Wielkiej Wety obradowali przed laty gdańscy rajcy. Co ciekawe, w tym miejscu organizowana jest obecnie tylko sesja inauguracyjna Rady Miasta Gdańska. Wszelkie inne uroczyste sesje, bądź uroczystości inicjowane przez gdańską Radę Miasta, odbywają się zazwyczaj w Dworze Artusa.

Specjalnie na to wydarzenie w Ratuszu Głównomiejskim pojawi się tzw. Biblia Gutenberga - oryginalne wydawnictwo z 1630 roku. To na niej składali ślubowanie gdańscy rajcy już kilka wieków temu. Tradycja ta jest pielęgnowana do dzisiaj. Wydawnictwo to znajduje się na co dzień w bibliotece PAN w Gdańsku, przy ul. Wałowej.

- Biblię dostarcza do Ratusza pracownik biblioteki gdańskiej PAN, który przez całą uroczystość czuwa nad zabytkową księgą wyłożoną na stoliku przy mównicy. Tam podchodzi prezydent, i przy niej wypowiada rotę ślubowania. Jest ona obecna także w trakcie ślubowania radnych. Ci jednak ślubują ze swojego miejsca. Rotę ślubowania odczytuje w tym przypadku najmłodszy wiekiem radny - tłumaczy Piotr Spyra, dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska. - Po tym odczytujemy imię i nazwisko danego radnego, który wstaje i wypowiada zwrot: "Ślubuję" lub "Ślubuję, tak mi dopomóż Bóg". To już decyzja indywidualna, w jaki sposób każdy z radnych chce złożyć to ślubowanie.

Co ważne, obecnie nie ma zwyczaju kładzenia rąk na zabytkowej Biblii czy w ogóle dotykania jej.

Z ciekawostek: od roku 1997, kiedy obchodzono 1000-lecie miasta Gdańska, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska oraz Prezydent Miasta Gdańska posiadają swoje "urzędowe" łańcuchy.

- Są one im wręczane zaraz po ślubowaniu. Nowo wybranemu przewodniczącemu Rady Miasta łańcuch, na nową kadencję, zakłada prowadzący sesję radny - senior. Z kolei Prezydent otrzymuje swój łańcuch z rąk Przewodniczącego Rady Miasta – wyjaśnia dyrektor Spyra.

Łańcuch Prezydenta Gdańska jest wykonany ze srebra, ozdobiony dodatkowo wieloma elementami z bursztynu. Znajduje się na nim także srebrny orzeł, nawiązujący do godła Polski. Natomiast łańcuch Przewodniczącego Rady jest wykonany wyłącznie ze srebra, z elementami gdańskimi.

- Łańcuchy są darem gdańskich rzemieślników, ufundowanym właśnie z okazji 1000-lecia Gdańska - przypomina Piotr Spyra.


Rada Miasta Gdańska w nowej kadencji będzie liczyła, podobnie jak w poprzedniej, 34 radnych. Wydłuży się jednak czas trwania kadencji - z czterech do pięciu lat (podobnie w całym kraju, na lata 2018-2023).

W RMG zasiądą przedstawiciele trzech klubów: Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz komitetu Wszystko Dla Gdańska.


Poniżej lista radnych z podziałem na okręgi wyborcze:

OKRĘG Nr 1 (Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce)

  1. Cezary Śpiewak-Dowbór (KO)

  2. Lech Kaźmierczyk (KO)

  3. Waldemar Jaroszewicz (PiS)

  4. Andrzej Skiba (PiS)

  5. Beata Dunajewska (WdG)

OKRĘG nr 2 (Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice)

  1. Bogdan Oleszek (KO)

  2. Kamila Błaszczyk (KO)

  3. Mateusz Skarbek (KO)

  4. Kacper Płażyński (PiS)

  5. Kazimierz Koralewski (PiS)

  6. Joanna Cabaj (PiS)

  7. Aleksandra Dulkiewicz (WdG)


OKRĘG nr 3 (Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino, Piecki-Migowo, Jasień)

  1. Piotr Borawski (KO)

  2. Beata Jankowiak (KO)

  3. Anna Golędzinowska (KO)

  4. Piotr Gierszewski (PiS)

  5. Przemysław Malak (PiS)

  6. Piotr Dzik (WdG)


OKRĘG nr 4 (Młyniska, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo)

  1. Emilia Lodzińska (KO)

  2. Krystian Kłos (KO)

  3. Karol Rabenda (PiS)

  4. Romuald Plewa (PiS)

  5. Piotr Grzelak (WdG)


OKRĘG nr 5 (Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe)

  1. Agnieszka Owczarczak (KO)

  2. Przemysław Ryś (KO)

  3. Andrzej Kowalczys (KO)

  4. Jan Kanthak (PiS)

  5. Elżbieta Strzelczyk (PiS)


OKRĘG nr 6 (Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki)

  1. Łukasz Bejm (KO)

  2. Karol Ważny (KO)

  3. Jan Perucki (KO)

  4. Dawid Krupiej (PiS)

  5. Andrzej Stelmasiewicz (WdG)




TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane