PROGRAM WYDARZEŃ POŚWIĘCONYCH PREZYDENTOWI ADAMOWICZOWI:
14 stycznia (niedziela)
- 12.00 / msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza / Bazylika Mariacka. Transmisja na www.gdansk.pl
- 13.30 / odsłonięcie ławeczki Pawła Adamowicza / pobrzeże Wyspy Spichrzów, w pobliżu kładki obrotowej na Motławie
- 17.00 / wieczór dla przyjaciela / ogród zimowy ECS. Transmisja na www.gdansk.pl
Sobota - Światełko dla Pawła Adamowicza
Centralnym punktem obchodów było "Światełko dla Pawła Adamowicza" z udziałem premiera Donalda Tuska, rodziny Pawła Adamowicza i prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 19., przy płycie pamiątkowej, nieopodal Złotej Bramy. Kilkanaście metrów od tego miejsca w niedzielę, 13 stycznia 2019 roku, stała scena WOŚP na której prezydent Adamowicz został śmiertelnie ugodzony nożem przez zamachowca.
5 lat od śmierci Pawła Adamowicza. Hołd tysięcy osób i obietnica premiera Tuska
Przyszło ponad 5 tysięcy osób. Na miejscu rozdawano flagi narodowe i flagi Gdańska. Podczas uroczystości odtworzona została pieśń "Sound of Silence", która zaraz po śmierci Pawła Adamowicza stała się symbolem bólu i żałoby mieszkańców po śmierci prezydenta Gdańska.
Zachęty Donalda Tuska i Aleksandry Dulkiewicz
Do udziału w spotkaniu przy płycie pamiątkowej zapraszała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. W poniedziałek, 8 stycznia, wezwanie do przybycia na uroczystość skierował premier Donald Tusk. Premier napisał na swoim profilu na platformie X:
Spotykamy się 13 stycznia w Gdańsku, w piątą rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza. Nigdy nie zapomnimy tej tragicznej lekcji. Nie pozwólmy, by nienawiść i kłamstwo znów zatryumfowały.
Koncert "Polska jako wspólnota"
Po "Światełku dla Pawła Adamowicza" przy Złotej Bramie, uczestnicy przeszli ul. Długą do Bazyliki Mariackiej, by oddać hołd w miejscu złożenia urny z prochami prezydenta Adamowicza. Odbyła się tam modlitwa celebrowana przez duchownych różnych wyznań. Właśnie Paweł Adamowicz zapoczątkował taką, łączącą wszelkie wyznania, formułę obchodzenia ważnych uroczystości w naszym mieście.
Modlitwa międzywyznaniowa w intencji Pawła Adamowicza. - Przychodzimy tu z potrzeby serca
W drodze do Bazyliki Mariackiej zebranym towarzyszyła ponownie melodia "Sound of Silence" - tym razem w wykonaniu carillonowym.
Po zakończeniu modlitw, Bazylika Mariacka stała się na ten wieczór przestrzenią, w której artyści za pomocą muzyki zabrali słuchaczy w podróż poświęconą zmarłemu prezydentowi. Koncert pt. "Polska jako wspólnota". Podczas uroczystości przywołano wystąpienia prezydenta, a zaproszeni artyści wykonali znane polskie piosenki w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach.
"Bądźmy razem, nie tylko dzisiaj". Koncert w hołdzie zmarłemu tragicznie prezydentowi Gdańska
Warstwę muzyczną przygotował gdański chór Music Everywhere i Orkiestra Kameralna Progress, przygotowanie orkiestry - Szymon Morus, fortepian - Mateusz Lipiński, dyrygent - Beata Śnieg. Na scenie pojawią się takie gwiazdy jak Maciej Balcar, Bovska, Ewelina Flinta, Tadeusz Seibert i Anna Rusowicz. Gospodarzami wieczoru będzie Agnieszka Hyży i Krzysztof Łobodziński. Fragmenty wystąpień odczyta Grzegorz Gzyl z Teatru Wybrzeże.
Wstęp na wydarzenie był bezpłatny.
Kto w tym roku laureatem Nagrody im. Prezydenta Adamowicza
Także w sobotę, o godz. 16.00, w Instytucie Kultury Miejskiej ogłoszono laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza.
- Nathalie Appere - Burmistrz Rennes - za zaangażowanie, osobiste przekonanie i pionierskie przywództwo jako pierwsza kobieta burmistrz Rennes od 2014 roku.
- Alla Myronova - Wójt gminy Inhulka/ Ukraina – za walkę o niepodległość Ukrainy i działania na rzecz rozwoju gminy.
- Anna Dąbrowska- Prezes Stowarzyszenia Homo Faber - Stowarzyszenie Homo Faber jest organizacją, której główną misją jest propagowanie praw człowieka w ramach hasła: „Prawa człowieka: małe kroki, duże zmiany”. Fundacja ta zrzesza ekspertów z różnych dziedzin, którzy wykorzystują swoje doświadczenie i zaangażowanie, aby wprowadzać pozytywne zmiany w społeczeństwie. Ich celem jest, aby każdy mieszkaniec Lublina mógł cieszyć się pełnią praw bez względu na pochodzenie, orientację czy przekonania.
- Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej w Zavidovici (Bośnia i Hercegowina) - od lat 90-tych Stowarzyszenie niesie pomoc i działa na rzecz odzyskania godności gospodarczej i społecznej autonomii dla tysięcy ludzi, którzy byli ofiarami konfliktów lub prześladowań na całym świecie.
- Krajowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romek Kamiry - Kamira jest ogólnokrajową federacją stowarzyszeń kobiet romskich i działa na rzecz wolności, solidarności i równości Romów. Jej głównymi celami są: promowanie włączenia społecznego, jednocześnie promując zachowanie romskich zwyczajów i tradycji.
Uroczyste akcenty od piątku
W tym dniu, o godzinie 11.00 można było posłuchać koncertu carillonowego, dedykowanego Pawłowi Adamowiczowi. Muzyka rozbrzmiewała z wieży kościoła św. Katarzyny. Paweł Adamowicz był orędownikiem odbudowy carillonowej kultury Gdańska, która w dawnych czasach była charakterystyczna dla naszego miasta. W pełni się to udało: Gdańsk zatrudnia miejską carillonistkę, a także posiada dwa carillony stacjonarne (w wieży kościoła św. Katarzyny i w wieży Ratusza Głównego Miasta) oraz jeden mobilny, który w sezonie letnim odwiedza inne miasta z koncertami.
O godz. 12.00 Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza, przy ul. Traugutta 92, obchodzono Dzień Patrona. W programie wydarzenia zaplanowano debatę pt. "Nowoczesna szkoła w nowoczesnym mieście". Odbyła się dyskusja, w której uczestniczyli: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, prof. Cezary Obracht-Prondzyński oraz Wojciech Rzehak - była to wymiana poglądów doświadczonego samorządowca, socjologa i nauczyciela ze spojrzeniem młodego pokolenia licealistów.
Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza uczciło Dzień Patrona
O godz. 18. (w piątek) warto było zajrzeć do biblioteki ECS, na premierę książki wspomnieniowej Antoniego Pawlaka o prezydencie Pawle Adamowiczu. Wstęp był wolny. Antoni Pawlak jest poetą i prozaikiem, laureatem wielu nagród literackich - prezydenta Adamowicza znał jak mało kto, przez lata był jego rzecznikiem prasowym i jednym z najbliższych współpracowników.
„Pusty gabinet" - spotkanie wokół książki Antoniego Pawlaka o prezydencie Gdańska
Niedziela, 14 stycznia - rocznica śmierci prezydenta
Prezydent Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek, 14 stycznia 2019 roku, po wielogodzinnych próbach ratowania życia przez zespół lekarzy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
W niedzielę przypada 5. rocznica tego tragicznego dnia. O godz. 12, w Bazylice Mariackiej, można wziąć udział w mszy świętej w intencji zamordowanego prezydenta Gdańska.
Na godz. 13.30 zaplanowano odsłonięcie ławeczki Pawła Adamowicza na Wyspie Spichrzów. Ławeczka zlokalizowana jest na pobrzeżu, nieopodal kładki obrotowej na Motławie, która łączy Wyspę Spichrzów z Długim Pobrzeżem. Figura Pawła Adamowicza ma być skierowana twarzą w stronę Żurawia.
W tym roku trzy dni wydarzeń dla Pawła Adamowicza
- 11.00 / Koncert carillonowy / wieża kościoła św. Katarzyny
- 12.00 / Dzień Patrona / Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza
- 18.00 / Premiera książki Antoniego Pawlaka pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel” / biblioteka ECS
- 12.05 / Koncert carillonowy / wieża Ratusza Głównego Miasta
- 16.00 / Ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza / IKM, Kunszt Wodny
- 19.00 / Światełko dla Pawła Adamowicza z udziałem premiera Donalda Tuska i prezydent Aleksandry Dulkiewicz - złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej / plac pomiędzy Katownią z Złotą Bramą
- 19.30 / modlitwa międzywyznaniowa w Bazylice Mariackiej
- 20.00 / widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców w Bazylice Mariackie
oprac. RP