W PoCoTo uszyjesz bluzkę i naprawisz rower

W środku pachnie drewnem, widać artystyczny nieład i sporo narzędzi stolarskich. Od marca tego roku, na poddaszu ceglanego budynku przy ulicy Słowackiego 1, funkcjonuje warsztat PoCoTo. Powstał z inicjatywy studentów Politechniki Gdańskiej, członków Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów, i jest dostępny dla wszystkich.
09.10.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


Można tu naprawić rower, odrestaurować stół lub zszyć rozprute spodenki. Nie musimy martwić się o narzędzia, wszystko jest na miejscu. Warsztat  czynny jest codziennie w godzinach 10-16, ale jeśli trzeba, zostanie otwarty wcześniej albo zamknięty później, bo godziny są często dostosowywane do potrzeb użytkowników. Wystarczy się umówić i można przyjść o wygodnej dla nas porze. Wynajęcie stanowiska kosztuje: 25 złotych za dzień, 100 złotych za tydzień, 250 złotych za miesiąc.

– PoCoTo ma być czymś więcej niż przestrzenią do wynajęcia. Warsztat ma być inkubatorem przedsiębiorczości – mówi Przemek Wróbel, który wymyślił warsztat PoCoTo. – Studenci czy młodzi projektanci nie mają czasem możliwości realizacji swoich pomysłów, które powstają na papierze czy w komputerze. Tutaj mają fizyczny kontakt z materiałem i narzędziami, a do tego jeszcze praktyczne wskazówki. Chciałbym, by zawiązywały się tu małe społeczności – dodaje student.

Ci, którym w duszy grają artystyczne takty, mogą skorzystać z weekendowych warsztatów.  Ostatnio pracownicy PoCoTo uczyli szycia.

– Uczymy szyć każdego, kto ma na to ochotę. To trochę zabawa, ale też i sposób, by uzewnętrznić się artystycznie i o to przede wszystkim nam chodzi. Nas uczyły szyć mamy i babcie, szkoda byłoby nie podzielić się tą wiedzą – mówi Magda Szymańska z PoCoTo. Podobne spotkanie odbędzie się 10 października, tyle że tematem zajęć będą robótki na drutach.  

W warsztacie odbywają się także projekcje filmowe czy wykłady. Jego działalność wsparła spółka Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna.

– Spodobał nam się pomysł i chcieliśmy pomóc w utworzeniu miejsca wspólnej, kreatywnej pracy projektantów z Gdańska – wyjaśnia Anna Nawała, rzecznik GIWK. –  Bardzo cenimy sobie pomysły i pracę młodych gdańskich projektantów. To oni wymyślili dla nas wzór zdroju ulicznego w pasie nadmorskim czy fontannę na skwerze przy Wielkim Młynie. Warsztat PoCoTo ułatwia dostęp do kultury, designu, działań projektowych i plastycznych, zwiększając także świadomość mieszkańców w zakresie przemyślanego urządzania przestrzeni miejskiej.

Warsztat PoCoTo, Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Słowackiego 1, tel. 796 986 801, e-mail warsztat@pocoto.eu

 

Przemek Wróbel, założyciel warsztatu PoCoTo, sam chętnie wyżywa się artystycznie przy maszynie do szycia.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę