Spektakle Teatru Wybrzeże zobaczysz bezpłatnie na Scenie Letniej
„Szklana menażeria” to obfitujący w wątki autobiograficzne dramat autorstwa Tennessee Williamsa. Po raz pierwszy wystawiony został na Broadwayu w 1945 roku, a dziś jest jednym z najbardziej znanych dzieł tego amerykańskiego autora – doczekał się zarówno licznych adaptacji teatralnych, jak i filmowych ekranizacji.
Sztuka opowiada historię rodziny naznaczonej toksycznymi relacjami. U boku samotnej matki i zahukanego brata, Toma, żyje Laura, chorobliwie nieśmiała dziewczyna. Trudno jej odnaleźć się w realnym społeczeństwie, więc zamiast rzeczywistości wybiera szklane figurki.
Młodzi twórcy, którzy ten dramat przenoszą na deski Teatru Wybrzeże – dla Stanisława Chludzińskiego jest to dyplom reżyserski, a towarzyszy mu dramaturg Bartosz Cwaliński – szukają odpowiedzi na pytania dotyczące tego, czym współcześnie te szklane figurki są, inności i relacji rodzinnych i które naznaczają nas na całe życie.
- Tom jest bardzo ważny jako narrator tej opowieści. Jego narracja, będąca tak naprawdę wyrzutem sumienia, spaja upadek tego domu. Natomiast chciałem mocno wyciągnąć jako bohaterkę Laurę, zaznaczyć jej przestrzeń i jej świat, a także trochę zredefiniować to, co nazywamy tutaj „szklaną menażerią”, i zastanowić się, co jest nią współcześnie dla nas, dla mnie i dla pokolenia mojego i jeszcze młodszego - mówi reżyser nowej premiery Teatru Wybrzeże, Stanisław Chludziński.
- Postawiłem w tej inscenizacji na relację rodzeństwa - prawdziwym wyrzutem sumienia Toma jest to, że zostawił siostrę, i ból z tego wynikający jest najbardziej dojmujący w tym wspomnieniu. Ważne było dla mnie to, żeby postać Laury, która w oryginalnym dramacie jest bardzo nieporadna i bezwolna, wzmocnić i ukazać jej wewnętrzną walkę. Uważam, że kiedy mówimy o osobach w spektrum zaburzeń, a ona na pewno taką osobą jest, należy oddać im to, co ludzkie, ukazując z szacunkiem dramat, który dzieje się za zamkniętymi drzwiami wielu domów - dodaje.
Twórcy spektaklu
W spektaklu występują: Anna Kociarz, Karolina Kowalska, Piotr Chys i Paweł Pogorzałek. Scenografia i kostiumy: Kalina Gałecka, reżyseria światła: Monika Stolarska, muzyka, video: Nikodem Dybiński. Przekład: Jacek Poniedziałek.
Premiera 5 lipca
Premiera spektaklu odbędzie się w piątek, 5 lipca, o godzinie 19:00, na Scenie Kameralnej w Sopocie (ul. Bohaterów Monte Cassino 30). Kolejne grania: sobota-niedziela, 6-7 lipca, oraz wtorek-środa, 9-10 lipca, godzina 19:00.
W spektaklu użyto świateł stroboskopowych oraz palone są papierosy.
Spektakl został współfinansowany przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w ramach programu Fundusz na Start.
Zobacz zdjęcia z próby medialnej:
28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski od 25 lipca do 4 sierpnia. PROGRAM