• Start
  • Wiadomości
  • Wielki festyn na 680. urodziny Oruni i 100-lecie Parku Oruńskiego

Wielki festyn na 680. urodziny Oruni i 100-lecie Parku Oruńskiego

Na niedzielę, 3 czerwca 2018 r., Gdański Archipelag Kultury przygotował w Parku Oruńskim uroczystość obchodów 680. urodzin dzielnicy oraz 100-lecia Parku Oruńskiego. Będą koncerty, stroje z epoki, stare samochody i klimat z międzywojnia. Początek o godz. 17.
03.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W 2010 roku odsłonięto w parku Oruńskim pomnik Tatara Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, które ma tu od 2007 r. siedzibę
W 2010 roku odsłonięto w parku Oruńskim pomnik Tatara Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, które ma tu od 2007 r. siedzibę
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Czerwiec 2015. Wielki Festyn Rodzinny w Parku Oruńskim
Czerwiec 2015. Wielki Festyn Rodzinny w Parku Oruńskim
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Garść historycznych faktów

Ta piękna (a jeszcze dwie dekady temu - zaniedbana) dzielnica należy do Gdańska od 1933 roku. Jest jedną z najstarszych w mieście i ma bardzo ciekawą historię. Pierwsze wzmianki o tych terenach pochodzą ze średniowiecza, kiedy Orunia była wsią rozpościerającą się przy szlaku kupieckim, wiodącym na południe - dziś drogę tę znamy jako Trakt. św. Wojciecha.

Jak możemy przeczytać w Gedanopedii, już w roku 1410, król Władysław Jagiełło, po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem, ofiarował wieś Gdańskowi. Do cesji jednak nie doszło na skutek niepowodzeń wojennych strony polskiej. Nadany przywilej powtórzył 47 lat później król Kazimierz Jagiellończyk - przekazujac Orunię miastu Gdańsk na własność.  

Wieś przeżywała burzliwy czas - jeszcze kilkukrotnie palii ją Krzyżacy, z powodu długów miasta była dzierżawiona osobom prywatnym, ale od około 400 lat tereny te stawały się ulubionym miejscem gdańskich patrycjuszy, którzy wznosili tu letnie rezydencje. Najsłynniejszy był grunt z dworem, ogrodem, parkiem i lasem, położony na wysokiej stronie Kanału Raduni na terenie obecnego parku Oruńskiego. W klasycystycznym dworku z około 1820 roku mieści się dziś przedszkole "Pod bukami” (ul. Nowiny 2).

Amfiteatr
Nowy Amfiteatr jest integralną częścią odnowionego Parku Oruńskiego, którego rewitalizacja kosztowała Miasto 9,4 mln zł
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Nieruchomość ta przechodziła dość często z rąk do rąk. Na początku XX wieku była w posiadaniu rodziny Hoene. Wtedy to ostatnia z rodu i nie posiadająca dzieci Emilia, zapisała dwór wraz z otoczeniem miastu. Pod warunkiem jednak, że park ma być ogólnodostępny.

Po wojnie nie inwestowano tu zbyt chętnie. Orunia była dzielnicą robotniczą, borykającą się z różnego typu patologiami - nie cieszyła się dobrą sławą. Już i tak zaniedbany park, ucierpiał bardzo podczas powodzi w 2001 roku. W 2014 r. Miasto własnymi siłami rozpoczęło jego rewitalizację. Ostatni etap remontu zakończył się jesienią ubiegłego roku. Całe przedsięwzięcie kosztowało 9,4 mln zł.

Dziś Park Oruński to unikalna przestrzeń, chętnie odwiedzana przez wszystkich gdańszczan. Wielu mieszkańców uważa, że jest nawet piękniejszy od Parku Oliwskiego.

I właśnie w maju tego roku, mija 100 lat od jego otwarcia dla publiczności.

Okrągłe urodziny parku Oruńskiego

GAK postanowił uczcić nie tylko 100-lecie parku, ale też 680. urodziny dzielnicy uroczystością w historycznych dekoracjach - z drugiej i trzeciej dekady XX wieku.

W niedzielę, 3 czerwca 2018 roku, o godz. 17 park Oruński przywita odwiedzających gości bramą ozdobioną kwiatami oraz herbami Gdańska i Oruni.

Po jej przekroczeniu goście będą uczestnikami rekonstrukcji - na naszych oczach prawa do parku Oruńskiego Miastu zostaną przekazane mieszkańcom na mocy testamentu Emilii Hoene.

p_orunski-044_755x503
Park Oruński po remoncie otwarto w grudniu 2017 r. 
Dominik Paszliński/gdansk.pl

- Po uroczystości będzie czas na spacer - mówi Sandra Masłyk z GAK. - Aby wykreować atmosferę tamtych dni, na terenie pojawi się zabytkowy samochód, zakochane pary w strojach z epoki będą pływać w łódkach, a po alejkach będą się przechodzić malarze jak wyjęci z początku XX wieku.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia ma być koncert Gdańskiej Orkiestry Promenadowej, która wykona najpiękniejsze utwory Straussa, o godz. 19., w nowo wybudowanym, zadaszonym amfiteatrze z 263 miejscami siedzącymi.

Na koncerty piosenki aktorskiej do parku, GAK zaprasza również w innych terminach. W nowym Amfiteatrze:

  • 24 czerwca wystąpi Katarzyna Dąbrowska
  • 15 lipca - Sonia Bohosiewicz
  • 4 sierpnia - Emilian Kamiński
  • 25 sierpnia - Stanisława Celińska
  • 8 września - Zbigniew Zamachowski

p_orunski-040_755x503
Park Oruński
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Orgnizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych mieszkańcach. W każdą niedzielę, od czerwca do września 2018 roku, w godz. 12-14, odbędzie się w parku 13 tematycznych warsztatów muzycznych:

  • 17, 24 czerwca 2018 r.
  • 1, 08, 15, 22, 29 lipca 2018 r.;
  • 5, 12, 19, 26 sierpnia 2018 r.;
  • 2, 8 września 2018 r.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.


CZYTAJ TAKŻE:

Orunia - podmiejski klimat w sercu miasta

Zobacz odnowiony Park Oruński [ZDJĘCIA Z DRONA]

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych