• Start
  • Wiadomości
  • W Parku Oruńskim chronią drzewa przed bobrami - nie wszystkie

W Parku Oruńskim chronią drzewa przed bobrami - nie wszystkie

Na niektórych drzewach w Parku Oruńskim pojawiły się siatki. Decyzją GZDiZ zostały nimi zabezpieczone najcenniejsze, stare drzewa zlokalizowane w pobliżu Potoku Oruńskiego. Jednak część drzew w Parku Oruńskim pozostała bez zabezpieczeń - to drzewa młode i gatunki charakteryzujące się dużymi zdolnościami regeneracyjnymi, jak wierzby i olchy. Dzięki temu bobry mają co jeść.
20.02.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Siatki na drzewach w Parku Oruńskim
Siatki na drzewach w Parku Oruńskim
fot. Dominik Paszliński/gdanskpl

Bobry w Parku Oruńskim 

Efekty żerowania bobrów można zaobserwować w Parku Oruńskim. Bobry są zwierzętami roślinożernymi, a ich dieta różni się w zależności od pory roku. Wiosną i latem żywią się głównie roślinnością zielną, w tym wodną. Jesienią, kiedy muszą zrobić także zapasy na zimę, w ich diecie zaczynają przeważać drzewa – pędy, gałązki, łyko oraz kora.

Czytaj także: Historia Parku Oruńskiego

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Bobry to doskonali budowniczowie. Ścinane gałęzie i drzewa wykorzystują wraz z mułem do budowania tam i żeremi, czyli miejsc, w których się rozmnażają i żyją. Zimą to właśnie w żeremiach i ich najbliższej okolicy koncentruje się życie bobrów.

powalone drzewo
Niektóre drzewa pokrywają siatki, inne dalej służą za lunch dla bobrów
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Stosunki dobrosąsiedzkie

To, co dla tych gryzoni jest warunkiem przetrwania - obgryzanie oraz ścinanie drzew - dla człowieka może stanowić szkodę. Dlatego Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ) prowadzi od grudnia 2024 roku działania, które mogą zapewnić dobrosąsiedzkie stosunki między borami a człowiekiem: 

  • Najcenniejsze, stare drzewa zlokalizowane w pobliżu Potoku Oruńskiego, zostały zabezpieczone metalowymi siatkami. W opinii specjalistów to najskuteczniejsza metoda ochrony drzew.
  • Część drzew pozostawiono bez zabezpieczeń. To drzewa młode i gatunki charakteryzujące się dużymi zdolnościami regeneracyjnymi, jak wierzby i olchy. Dzięki temu zwierzęta nie są pozbawione pokarmu.

Obecność bobrów w Parku Oruńskim przypomina, jak złożonym środowiskiem jest ekosystem parkowy. Te pracowite zwierzęta bezpośrednio i pośrednio wpływają na różnorodność biologiczną, zwiększają retencję, filtrują wodę i zmniejszają negatywne skutki zmian klimatycznych. Ich rola w ekosystemach jest nie do przecenienia.

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Wiosna budzi się na gdańskich zieleńcach