„Nowy s-Port; boisko lekkoatletyczne dla mieszkańców Nowego Portu i pobliskich dzielnic: dorosłych oraz młodzieży, ich rodzin i przyjaciół ” to jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego 2017. Zakładał on budowę boiska na niezagospodarowanym dotąd terenie ZSO nr 5, na działce o powierzchni blisko 2,9 tys. metrów kw. W ramach inwestycji powstała bieżnia prosta trzytorowa o nawierzchni poliuretanowej wraz z odbojnikiem, skocznia do skoku w dal, także o nawierzchni poliuretanowej oraz skrzynia zeskoczni do takiego skoku. Jest też rzutnia do pchnięcia kulą o nawierzchni mineralnej piaszczysto-gliniastej.
Treningom młodszych i starszych będzie można wygodnie i bezpiecznie przyglądać się dzięki zamontowanym, w ramach projektu, dwóm trybunom - liczącym po 15 plastikowych siedzisk każda. Zainstalowano tu również lampy solarne i kosze na śmieci. Przy okazji wyremontowano też ogrodzenie.
Inwestycja pochłonęła 198 tys. złotych. Przetarg na jej wykonanie wygrała firma PHU AUTO-SPORT Ireneusz Konkel.
To nie pierwsza inwestycja zrealizowana na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących ze środków Budżetu Obywatelskiego.
- W 2014 roku, powstał tam ogólnodostępny Park Wolności. Na jego terenie zamontowano m.in. drewnianą, zadaszoną altanę oraz stoliki do gry w szachy i "Chińczyka" - przypomina Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska - jednostki, która nadzoruje realizację inwestycji m.in. w ramach BO.
Zielony skwer znajduje się przed wejściem do budynku szkoły, zajmując powierzchnię około 1000 metrów kw. Ma on charakter wypoczynkowo- sportowy. Poza wymienionymi już "meblami", zamontowano tam także ławki, kosze na śmieci oraz stojaki dla rowerów i skuterów. Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają z kolei kamery monitoringu.
W ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego zrealizowano także "Centrum Sportowe Morena” (taką nazwę nosił projekt BO). W ramach tej inwestycji przebudowano boiska szkolne na terenie Liceum Ogólnokształcącego nr 20, przy ul. Dobrowolskiego 6. Co konkretnie udało się zrobić?
Przede wszystkim usunięto dotychczasową, niewygodną i mało bezpieczną nawierzchnię asfaltową boiska. W jej miejscu pojawiła się nowa nawierzchnia poliuretanowa. Zbudowano piłkochwyty i nowe dojścia do obiektu. Zamontowano też nowy sprzęt sportowy, w tym bramki i zestawy do koszykówki. Nie zabrakło też siedziska dla sędziego, a także małej architektury, czyli ławek, koszy na śmieci i tablic. W ramach projektu zamontowano również zestaw sprawnościowy typu Street Workout oraz tor przeszkód typu parkrun.
To miejsce stało się nie tylko wygodniejsze, ale też i... ładniejsze. W pełni zauważyć będzie można to jednak dopiero wiosną, kiedy zazielenią się założone tam niedawno trawniki.
Przy ul. Dobrowolskiego bezpiecznie będzie można potrenowac nawet po zmroku. W ramach inwestycji zainstalowano tam bowiem oświetlenie zewnętrzne.
Realizacja tego projektu było dużo droższa w porównaniu z nowoporckim – pochłonęła blisko 450 tys. złotych. Prace wykonała firma Elsik.